Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > El. ME: Łatwe zwycięstwo Polaków

El. ME: Łatwe zwycięstwo Polaków

W swoim pierwszym meczu podczas turnieju eliminacyjnego do Mistrzostw Europy 2009, który jednocześnie jest VI Memoriałem Huberta Wagnera, Polska pokonała Czarnogórę 3:0.

Polacy rozpoczęli spotkanie w mocno eksperymentalnym składzie i zanotowali bardzo dobre otwarcie pierwszego meczu Memoriału Huberta Wagnera. Po serii znakomitych zagrywek Mariusza Wlazłego, które utrudniały rozegranie akcji Czarnogórcom, polska drużyna prowadziła 5:0. Paweł Woicki sprawiedliwie rozdzielał piłki do wszystkich swoich atakujących, a ci kończyli akcje mimo prób blokowania podejmowanych przez przeciwników. Reprezentacja Czarnogóry wzmocniła jednak zagrywkę, a kłopoty naszych przyjmujących przełożyły się na brak skuteczności w ataku z sytuacyjnych piłek. Po bloku na Sebastianie Świderskim gościom udało się zbliżyć do naszego zespołu na dwa punkty (13:11), zaś po udanej kontrze Culafića Czarnogórcy tracili już tylko punkt (14:13). Polacy przebudzili się jednak, a ich przeciwnicy wręcz przeciwnie – zaczęli popełniać własne błędy. W naszej drużynie skutecznie atakował Wlazły, ponownie zaskoczył polski blok. Po punkcie Świderskiego na 20:16 trener Lozano dokonał podwójnej zmiany i na boisku pojawili się Piotr Gruszka i Łukasz Żygadło. Nasz rezerwowy atakujący zdobył dwa punkty, do tego asa i skuteczny atak z pipe’a dołożył Świderski, a błąd Czarnogórców dał polskiemu zespołowi 25 punkt i zwycięstwo w pierwszym secie.

Początek drugiej partii przypominał pierwszą odsłonę. Blok Daniela Plińskiego na Jurišiću dał Polakom prowadzenie 3:1, a po trzech bardzo dobrych zagrywkach Wlazłego nasza przewaga wzrosła do pięciu punktów (7:2). Bardzo dobra gra biało-czerwonych i kilkupunktowa przewaga utrzymywała się do stanu 15:9. Wtedy ponownie drugi bieg włączyli goście, którzy wykorzystali nasze błędy i niemoc w ataku. Przy stanie 15:12 o czas poprosił trener Lozano, przerwa nie uspokoiła jednak gry Polaków. Tym razem podwójna zmiana nie przyniosła korzyści, przy stanie 17:16 na boisko powrócili Woicki i Wlazły, a chwilę później Świderskiego zmienił Krzysztof Gierczyński. W końcówce seta to nasi zawodnicy wykazali się większym doświadczeniem i opanowaniem. Po dobrych zagrywkach Woickiego i Wiki polski blok trzykrotnie zatrzymał ataki Czarnogórców, którzy dodatkowo popełniali własne błędy. Seta wynikiem 25:18 zakończył as Piotra Nowakowskiego.

Trzecia i jak się okazało ostatnia odsłona nie różniła się wiele od dwóch poprzednich. Na początku Polacy wypracowali sobie kilkupunktową przewagę. Dobrze zagrywał Pliński, Gierczyński skończył dwa ataki, a Czarnogórcy w dalszym ciągu pomagali nam swoimi błędami. Przy stanie 10:6 w pole zagrywki udał się Wlazły, który pozostał tam przez kolejne cztery akcje. Ostrzeliwani mocnymi serwami goście nie byli w stanie wyprowadzić skutecznego ataku, najboleśniej odczuł to Milivojević, który wyglądał na kompletnie rozbitego. Wydawało się, że ośmiopunktowe prowadzenie daje nam możliwość spokojnego dowiezienia zwycięstwa do końca. Wtedy jednak ponownie w polskie szeregi wdarła się bezsilność w ataku, akcji nie potrafili skończyć Pliński, Gierczyński i Wlazły, co skrzętnie wykorzystywali przeciwnicy. Pogoń Czarnogórców wyglądała na tyle groźnie, że trener Lozano znowu przerwał grę tuż przed przerwą techniczną (15:12). Natomiast gdy na tablicy wyników pojawił się wynik 17:16, można było podejrzewać, że wzorem dwóch pierwszych partii Polacy rozpoczną teraz triumfalny pochód do zwycięstwa. I rzeczywiście, nasz zespół tą „taktykę” zrealizował w stu procentach. Skutecznie z drugiej linii zaatakował Gierczyński, Wlazły dwukrotnie obił blok, a chwilę później popisał się znakomitą kiwką, która dała nam piłkę meczową (24:18). Czarnogórcy zdobyli jeszcze dwa punkty, ale ten najważniejszy padł łupem Polaków, którzy wygrali trzeciego seta 25:20, a całe spotkanie 3:0 i udanie rozpoczęli kwalifikacje do Mistrzostw Europy.

Polska – Czarnogóra 3:0

(25:19, 25:18, 25:20)

Składy:

Polska: Pliński, Nowakowski, Woicki, Wika, Świderski, Wlazły, Ignaczak (L) oraz Gruszka, Żygadło, Gierczyński

Czarnogóra: Zatric, Milivojevic, Markovic, Dabovic, Culafic, Jurisic, Rasovic (L) oraz Knezevic