Strona Główna > Aktualności > siatkówka akademicka > AJD Częstochowa Mistrzem Polski Akademii

AJD Częstochowa Mistrzem Polski Akademii

Po Mistrzostwie Polski wywalczonym w tym roku przez studentki AJD Częstochowa, przyszedł czas na mężczyzn. Zawodnicy Akademii Jana Długosza pokonali w finale AMP, po bardzo emocjonującym spotkaniu, Uniwersytet Ekonomiczny Kraków 3:2.

Turniej rozpoczął się 12 maja 2008r. w Częstochowie. Mecze były rozgrywane na trzech halach: hali „Polonia”, „Politechnik” oraz na IX LO im. C. K. Norwida. Uczestniczyło w nim 16 drużyn akademickich z całej Polski.

16.	Akademia Ekonomiczna Wrocław

W pierwszym dniu turnieju, rozegrane zostały spotkania fazy grupowej, z której do dalszej części rozgrywek awansowały z każdej grupy, po dwa zespoły. A już we wtorek po południu rozegrane zostały pierwsze mecze ćwierćfinałowe o miejsca 1-8. Na parkietach hali „Polonia” zmierzyli się zwycięzcy i drużyny zajmujące drugie miejsca z grup A i D, natomiast C i B zmagali się na hali popularnego „Norwida”.

Ćwierćfinały:

AJD Częstochowa – SGGW Wa-wa 2:1 AR Poznań – AM Gdynia 1:2
WAT Wa-wa – UE Kraków 0:2	 SGH Wa-wa – AE Wrocław 2:1

W pierwszym meczu AJD Częstochowa pokonała w tie-breaku SGGW Warszawa 2:1. Na tej samej hali UE Kraków, późniejszy drugi finalista odprawił gładko WAT Warszawa. Również AM z Gdyni nie dała szans w ćwierćfinałowym pojedynku AR Poznań, pokonując ją 2:1, a stołeczna SGH wygrała z AE Wrocław 2:1.

Półfinały:

AJD Częstochowa – AM Gdynia 2:0
SGH Warszawa – UE Kraków  1:2

W półfinałach gospodarz turnieju AJD Częstochowa gładko odprawił Akademików z Gdyni 2:0 i wraz z drużyną z Krakowa, która pokonała warszawskie SGH, awansowali do finału, który rozegrany został o godzinie 14 na hali „Polonia”.

Finał:

AJD Częstochowa – UE Kraków 3:2
(22:25, 14:25, 25:18, 25:17, 15:10)

W finałowym meczu naprzeciwko siebie stanęli AJD Częstochowa oraz UE Kraków. Początek tego spotkania nie zapowiadał by przeciwnicy sprawili wiele problemu studentom spod Jasnej Góry. Walka toczyła się punkt za punkt, a nieznaczne prowadzenie utrzymywał zespół AJD. W końcówce jednak kilka błędów własnych oraz więcej szczęścia po stronie przyjezdnych spowodowało, że to właśnie łupem gości padła pierwsza partia (25:22).

W drugim secie tylko początek był wyrównany. Kiedy jednak do głosu doszli krakowianie, ich przewaga z minuty na minutę powiększała swoje rozmiary (11:7). Bezradność w przyjęciu gospodarzy dała im się we znaki. Siatkarze UE szczególnie upatrzyli sobie na tej pozycji Bartosza Janeczka. Słabszy odbiór zagrywki skutkował również gorszym rozegraniem, w wyniku czego akademicy z Częstochowy prezentowali nienajlepszy poziom w ataku. Wynikiem czego była ich przegrana 14:25.

Trzecia odsłona tego spotkania wyglądała już zupełnie inaczej. Po przerwie w drużynę AJD wstąpił nowy duch, natomiast z krakowian trochę zeszło powietrze i zaczęli popełniać proste błędy. Doskonale wykorzystali to gospodarze, którzy poprawili przyjęcie oraz wzmocnili zagrywkę. Szczególnie zawodnik AZS-u Częstochowa, Bartosz Janeczek, który wchodząc w pole serwów, siał postrach w szeregach rywali (18:13; 20:13). Obie drużyny popełniały błędy, jednak przewaga AJD była tak wysoka, że nawet znacząca poprawa gry „ekonomików” nie pozwoliła im na odrobienie tak wysokiej straty punktowej. Krakowianie bardzo dobrze grali blokiem, czego zasługą były długie i emocjonujące wymiany. Ostatni punkt zapisany na konto Częstochowian został przyznany po błędzie dotknięcia siatki w krakowskim zespole (25:17).

Początek czwartego seta wskazywał na to, że jego przebieg będzie bardzo podobny do partii wcześniejszej. Wysokie od samego początku objęli gospodarze (5:0). Później pojedyncze punkty zapisywali na swoim koncie goście (5:1; 12:4). Taka wysoka przewaga utrzymywała się przez większą część seta. Siatkarze częstochowskiej akademii rewelacyjnie w tej odsłonie zagrali w bloku, zdobywając nim aż pięć punktów. Wynik na 25:17 ustalił atakiem po bloku rozkręcający się z minuty na minutę Bartosz Janeczek.

W tie-breaku wszystko się może zdążyć, a mecz zaczyna się od początku. Na atak gospodarzy, goście z Krakowa odpowiadali swoim dobrym zbiciem. Tak wyglądał początek (2:2). Później trzy razy z rzędu na krakowski blok nadział się Krzysztof Ferek i przewaga Uniwersytetu sięgnęła już dwóch punktów (4:2). Po zaciętej, wyrównanej walce (6:6; 8:8) gospodarze, dopingowani przez mocną grupę studentów AJD, wzięli sprawy w swoje ręce i po atakach drugiego z zawodników PLS, Andrzeja Wrony oraz dobrej grze reszty zespołu, wygrali tie-breaka 15:10 i cały turniej, nie doznając żadnej porażki w ciągu tych trzech dni.

Studenci AJD Częstochowa zdobyli drugie w ciągu miesiąca złoto Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce. Wcześniej tego samego dokonały siatkarki Akademii, wygrywając turniej w Krakowie.

Skład „złotej” drużyny: Krzysztof Ferek, Jakub Blachura, Maksymilian Paszak, Bartosz Czekała, Sławomir Opała, Grzegorz Kuziorowicz, Miłosz Masłowski, Bartosz Janeczek, Andrzej Wrona, Michał Sikora, Mariusz Kuberski, Michał Hartman.

Organizatorzy przyznali również nagrody indywidualne. Najlepiej atakującym został wybrany zawodnik Akademii Morskiej z Gdyni – Krzysztof Piaseczny. Za najlepszego rozgrywającego został uznany siatkarz UE Kraków – Mateusz Paluch. A najbardziej wartościowym zawodnikiem – MVP – wybrano przedstawiciela gospodarzy – Krzysztofa Ferka.