Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Przed europejskimi pucharami mężczyzn w sezonie 2008/09

Przed europejskimi pucharami mężczyzn w sezonie 2008/09

Sezon PLS już jest za nami, a walka w ligach europejskich kończy się w tych dniach. Zobaczmy, jakich rywali będą mieli polscy siatkarze w europejskich pucharach, w sezonie 2008/09.

Jak wiadomo ilość miejsc w klubowych rozgrywkach europejskich jest przyznawana na podstawie rankingu CEV. Tak oto kształtuje się czołówka rankingu (warto zaznaczyć, że w rankingu liczą sie rozgrywki w sezonach 2005/06 oraz 2006/07):

1. Włochy      307 pkt
2. Rosja      268
3. Grecja      220
4. Polska      199
5. Hiszpania    192
6. Francja     184
7. Belgia      163
8. Niemcy      155
9. Austria     129
10. Czechy      123
11. Holandia     118
12. Turcja      115
13. Słowenia     108
14. Serbia      99Pierwsi w klasyfikacji Włosi, wystawią w Lidze Mistrzów 3 zespoły. Federacje zajmujące miejsca 2-7 – po 2 zespoły, natomiast Federacje z miejsc 8-14 – po 1 drużynie. CEV zarezerwowała dla siebie dwie „dzikie karty”. Kto dostanie awans do LM „boczną furtką”, w tej chwili jeszcze nie wiadomo.

Wiadomo natomiast, że oprócz Włochów, 3 drużyny w przyszłorocznej edycji LM wystawi także Rosja (Dynamo Moskwa, Iskra Odincowo oraz obrońca trofeum z tego sezonu – Dynamo TatTransGaz Kazań). O zgłoszeniach drużyn do rozgrywek i przydziale „dzikich kart”, będziemy Czytelników informować na bieżąco.

Warto pamiętać, że procedura kompletowania drużyn do rozgrywek w europejskich pucharach, jest skomplikowana i wieloetapowa. Poszczególne drużyny, które zdobędą prawo gry w pucharach, w rywalizacji krajowej, zgłaszają akces do rywalizacji na arenie europejskiej, w CEV. Federacja europejska weryfikuje zgłoszenia i przydziela miejsca, ale i tak, to kto ostatecznie wystartuje w pucharach europejskich, decyduje się właściwie w ostatnim możliwym terminie potwierdzania zgłoszeń. Co prawda w Lidze Mistrzów przypadki rezygnacji z udziału w rozgrywkach są sporadyczne, ale w pozostałych pucharach vacaty występują dość często – najczęściej z przyczyn trudności finansowych drużyn. Jeżeli jednak wszystko odbyłoby sie bez żadnych niespodziewanych problemów, możemy sie pokusić o zestawienie 24 zespołów które najprawdopodobniej wystąpią w LM mężczyzn, w sezonie 2008/09.

Włochy będą reprezentowane przez mistrza kraju – Itas Diatec Trentino, drugiego finalistę, a wiec Coprę Piacenza, a także przez zdobywcę pucharu Italii czyli team z Maceraty.

Rosja, zgodnie z rankingiem, powinna wystawić dwa zespoły, mistrza – Dynamo Moskwa oraz zdobywcę pucharu, czyli Dynamo Kazań. Siatkarze z Kazania bronią mistrzowskiego tytułu z tego roku, dlatego zagra też finalista mistrzostw Rosji – Iskra Odincowo.

Grecja wystawi mistrza kraju – Iraklis Saloniki oraz zdobywcę pucharu – Panathinaikos Ateny.

Polskę reprezentować będą Skra Bełchatów oraz AZS Częstochowa.

Z Hiszpanii w LM pojawi się Drac Palma Portol Mallorca oraz zdobywca pucharu (Copa del Rey) – Ciudad de Medio Ambiente Soria.

W LM zagrają również teamy z Francji, Paris Volley – jako mistrz kraju, oraz zdobywca pucharu – Beauvais Oise.

W Belgii bez zmian, w porównaniu z poprzednim sezonem. Prawo gry w LM wywalczyły dwie exportowe drużyny – Knack Roselare oraz Noliko Masseik. Noliko w tych dniach udanie zrewanżowało się ekipie z Roeselare, za porażkę w finałowym play-off mistrzostw Belgii przed rokiem, i tym razem wywalczyło mistrzostwo kraju.

Resztę stawki uzupełnią VfB Friedrichshafen (Niemcy), AON hotVolleys Wiedeń (Austria), Jihostroj Ćeskie Budejovice (Czechy), Piet Zommers Apeldoorn (Holandia), Fenerbahce Stambuł (Turcja), ACH Volley (Słowenia) oraz Crvena Zvezda Belgrad (Serbia).

W pucharze CEV wystąpią zespoły z krajów wymienionych wyżej, a także z Federacji krajowych sklasyfikowanych przez CEV na miejscach 15-20, a więc będą też grać przedstawiciele lig: fińskiej (2 zespoły) rumuńskiej (2), macedońskiej (2), czarnogórskiej (2), szwajcarskiej (2) oraz węgierskiej (2).

W Challenge Cup oprócz drużyn z wcześniej wymienionych państw, prawo gry otrzymają zespoły z Bułgarii (3), Ukrainy (3), Cypru ( 3), Słowacji (3), Portugalii (2), Estonii (2), Chorwacji (2), Białorusi ( 2), Albanii (2), Danii (2), Łotwy (2) oraz Azerbejdżanu (2). Po 1 przedstawicielu w rozgrywkach Challenge Cup wystawią Bośnia i Hercegowina, Mołdawia oraz Luxemburg.

We wszystkich trzech pucharach (w praktyce, najczęściej w Pucharze CEV i Challenge Cup), europejska Federacja rozdziela miejsca wolne w stawce, pojawiające się w wyniku vakatów, po rezygnacji niektórych uprawnionych do gry drużyn z rywalizacji. W ten sposób szansę gry w pucharach mogą dostać też przedstawiciele słabszych Federacji, których wyżej nie wymieniono, bo znajdują się daleko na liście rankingowej CEV. Warunkiem otrzymania takiej ekstra szansy, jest jednak dopełnienie wszelkich procedur zgłoszeniowych, ustalonych przez CEV.

Początek rozgrywek w Pucharze CEV oraz Challenge Cup zaplanowano na 11/12 października 2008. Walka w Lidze Mistrzów rozpocznie sie we wtorek, 4 listopada 2008.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
europejskie puchary, ligi zagraniczne, PlusLiga

Więcej artykułów z dnia :
2008-05-09

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved