Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Serie A: O scudetto zadecyduje trzeci mecz

Serie A: O scudetto zadecyduje trzeci mecz

Copra Piacenza wyrównała dziś stan rywalizacji w walce o scudetto. Itas Diatec Trentino bliski był zwycięstwa, jednak w tie-breaku lepszy okazał się zespół Marcela Gromadowskiego.

Finał Serie A rozgrywany jest do dwóch wygranych. W pierwszej konfrontacji Diatec Itas Trentino gładko pokonało Copre Piacenza i stanęło przed szansą wywalczenia scudetto. Dla Piacenzy niedzielny mecz był ostatnią szansą na pozostanie w grze. Jak się później okazało, drużyna, w której występuje Marcel Gromadowski, wykorzystała ją… choć łatwo nie było.

Zmobilizowani zawodnicy Piacenzy, już na początku partii wypracowali kilkupunktową przewagę. Na pierwszą przerwę techniczną schodzili z trzypunktową przewagę, którą utrzymali niemal do końca partii, ostatecznie zwyciężając 25:21.

O wiele bardziej zacięty przebieg miał drugi set. Wynik oscylował wokół remisu i żadna z drużyn nie potrafiła odskoczyć na choćby kilka punktów. Tak obraz gry miał miejsce aż do drugiej przerwy technicznej, po której to drużyna Winiarskiego i Bednaruka zaczęła „odjeżdżać”. Na tablicy widniał już wynik 21:19 i wydawało się, że Trento spokojnie utrzyma przewagę. Stało się jednak inaczej i zawodnicy Piacenzy nie dość, że odrobili straty, to zdołali jeszcze zwyciężyć w tej partii 25:23.

Pechowa porażka w końcówce poprzedniego seta oraz przegrana we wcześniejszym mogła podłamać gości. Tak się jednak nie stało i podopieczni trenera Stoytchewa już od pierwszych akcji kontrolowali przebieg gry. Na pierwszej przerwie technicznej ich przewaga wynosiła 2 punkty, na kolejnej już 6. Piacenza nie zdołała zmienić swojej gry w tej partii i przegrała 18:25.

Uskrzydleni wysoką wygrana, zawodnicy Trento rozpoczęli kolejnego seta od wypracowania trzypunktowej przewagi (8:5). Z biegiem czasu Piacenza zaczynała powracać do swojej dobrej postawy, czego efektem było niemal całkowite odrobienie strat, ale sił zabrakło na koniec partii. Ponownie z wygranej cieszył się zespół Winiarskiego i Bednaruka, tym razem zwyciężając 25:22.

Jak przystało na tie-break finałowego meczu najlepszej ligi świata, zgromadzeni kibice byli światkami niezwykle zaciętej walki. Gra toczyła się punkt za punkt, ale to Piacenza „goniła” przeciwnika. W końcówce jednak więcej zimnej krwi zachowali gospodarze, którzy dzięki wygranej w tym secie, zachowali szansę na wywalczenie złota. O ich zwycięstwie w tej partii zadecydowała w znacznym stopniu bardzo duża liczba błędów przeciwnika (aż 8 przy zaledwie 3 Piacenzy).

MVP spotkania wybrany został Hristo Zlatanov.

Tegoroczny finał Serie A, niezależnie od wyniku, z pewnością przejdzie do historii polskiej siatkówki. O scudetto walczy bowiem aż trzech Polaków – Michał Winiarski i Jakub Bednaruk w drużynie Trento oraz Marcel Gromadowski w Piacenzie. Jedynie pierwszy z nich ma pewne miejsce w składzie swojej drużyny.

Marcel Gromadowski pojawił się na boisku niemal w każdym secie, ale były to jedynie pojedyncze zmiany. Polakowi nie udało się zdobyć żadnego punktu.

Jakub Bednaruk także będzie mógł się pochwalić występem w finale Serie A. Polski rozgrywający pojawił się na boisku w trzeciej partii, nie przyczyniając się jednak do powiększenia zdobyczy punktowej swojej drużyny.

Całe spotkanie w barwach Diatec Itas Trentino rozegrał Michał Winiarski. Nasz reprezentacyjny przyjmujący zapisał na swoim koncie 9 punktów – 8 zdobytych atakiem (53% skuteczności) oraz 1 blokiem. Zagrywkę rywali przyjmował z 74% skutecznością (w tym 61% przyjęcia idealnego).

Copra Piacenza – Itas Diatec Trentino 3:2

(25:21, 25:23, 18:25, 22:25, 16:14)

Składy drużyn:

Copra Nordmeccanica: Bjelica 9, Simeonov 7, Zlatanov 29, Bovolenta 6, Meoni 4, Bravo 16, Sergio (l) oraz Gromadowski, Granvorka 5, Cozzi 1, Rodriguez 1 Boninfante. Trener: Angelo Lorenzetti.

Itas Diatec Trentino: Birarelli 12, Nikolov 18, Winiarski 9, Jeroncic 9, Grbic 5, Kaziyski 30, Bari (l) oraz Piscopo 1, Della Lunga, Mlyakov 1, Bednaruk. Trener: Radostin Stoytchev

stan rywalizacji: 1:1

kolejny mecz: 7.05.2008