Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Zawodnicy PGE Skry Bełchatów w sezonie 2007/2008

Zawodnicy PGE Skry Bełchatów w sezonie 2007/2008

Siłą bełchatowskiego teamu była w tym sezonie mocna kadra. Siatkarze z pierwszego składu nie mogli być pewni, czy nie zostaną wyparci przez kolegów. Każdy przyłożył cegiełkę do budowania sukcesów, jakie Skra osiągnęła w tym sezonie.

1. Maciej Dobrowolski

Data urodzenia: 19.03.1977
Wzrost: 190 cm
Zasięg z wyskoku w bloku: 307 cm
Zasięg z wyskoku do ataku: 326 cmBez zastanowienia można Macieja nazwać mózgiem drużyny. To on przez cały sezon kierował grą bełchatowskiego zespołu i to kierował w bardzo dobry umiejętny sposób. Niejednokrotnie mądre rozegranie popularnego „Dobrowola” przechylało szalę zwycięstwa na stronę mistrzów Polski. Być może nie grał on finezyjnej i kombinacyjnej siatkówki, jednak kierował grą tak by była ona skuteczna. Ogólnie rzecz biorąc cały sezon Maciej może zaliczyć do udanych. Były momenty, w których rozgrywający Skry miał pewne problemy, jednak w tych najważniejszych chwilach już nie zawodził, a końcówkę sezonu miał wyśmienitą.

2. Mariusz Wlazły

Data urodzenia: 04.08.1983
Wzrost: 194 cm
Zasięg z wyskoku w bloku: 330 cm
Zasięg z wyskoku do ataku: 362 cm

Najlepszy polski atakujący z bełchatowskim klubem zdobył czwarte trofeum mistrzostw Polski z rzędu. Jak również po raz czwarty na sukcesy Skry to właśnie postawa młodego atakującego miała największy wpływ. Pierwszy bombardier mistrzów Polski jak i kadry narodowej. Od dyspozycji tego właśnie zawodnika zależała postawa całego zespołu w danym dniu. Wlazły potrafił uporać się ze swoimi problemami zdrowotnymi i poprowadzić drużynę do zwycięstw. Słynący z atomowego ataku i piekielnie mocnych zagrywek Wlazły nie raz i nie dwa sięgał po nagrody dla najbardziej wartościowego zawodnika. W turnieju finałowym Ligi Mistrzów wybrany został najlepszym atakującym.

3. Krzysztof Stelmach

Data urodzenia: 11.11.1967
Wzrost: 198 cm
Zasięg z wyskoku w bloku: 320 cm
Zasięg z wyskoku do ataku: 340 cm

Najstarszy z braci Stelmachów to podpora PGE Skry Bełchatów. Wtedy, gdy drużynie nie szło, Krzysztof potrafił odmienić losy spotkania. Skuteczny w przyjęciu, wykorzystywał swoje wieloletnie doświadczenie również w ataku. Jak na kapitana przystało, potrafił zmobilizować kolegów do walki. Jego doświadczenie wyniesione z włoskich boisk procentowało również podczas potyczek w europejskich pucharach.Po tym sezonie Krzysztof postanowił zakończyć karierę zawodniczą. Opuszcza szeregi bełchatowskiej drużyny by objąć posadę trenera ZAKSY Kędzierzyn – Koźle.

4. Piotr Gruszka

Data urodzenia: 08.03.1977
Wzrost: 206
Zasięg z wyskoku w bloku: 330 cm
Zasięg z wyskoku do ataku: 362 cm

Piotr to uznana firma na arenie krajowej jak i międzynarodowej. Kapitan reprezentacji Polski wspólnie ze Stephanem Antigą stanowił w Bełchatowie podstawę w przyjęciu zagrywki. Równie skuteczny w ataku, a także groźny w polu zagrywki. W całym sezonie był bardzo ważnym elementem w bełchatowskiej układance. Przez cały sezon nie schodził poniżej określonego wysokiego poziomu. W razie gorszej postawy nie musiał się obawiać o całokształt gry drużyny, gdyż Michał Bąkiewicz i Krzysztof Stelmach byli świetnym uzupełnieniem dla Piotra.

5. Janne Heikkinen

Data urodzenia: 11.04.1976
Wzrost: 204 cm
Zasięg z wyskoku do bloku: 330 cm
Zasięg z wyskoku do ataku: 362 cm

Dla fińskiego środkowego to drugi sezon spędzony w Bełchatowie. Tak jak w poprzednim Janne był podstawowym zawodnikiem w drużynie. Świetne wyczucie w bloku, silne i kierunkowe ataki to atuty Heikkinena. Również w zagrywce Fin radził sobie bardzo dobrze. Utrzymał wysoką formę praktycznie przez cały sezon. Być może w jednym bądź dwóch spotkaniach zagrał słabiej, jednak w pozostałych stanowił o sile zespołu. Świetnie zaaklimatyzował się w drużynie z Bełchatowa i chce pozostań w niej na dłużej.

6. Daniel Lewis

Data urodzenia: 03.04.1976
Wzrost: 190 cm
Zasięg z wyskoku w bloku: 330 cm
Zasięg z wyskoku do ataku: 362 cm

Kanadyjczyk do drużyny dołączył dopiero na początku roku. Wcześniej ze swoją reprezentacją walczył o kwalifikacje olimpijskie. Po sezonie spędzonym na przyjęciu, w tym musiał pokazać wszystkie swoje umiejętności na pozycji libero. Początkowo zmieniał się na tej pozycji z Robertem Milczarkiem by potem już do końca sezonu zagościć w wyjściowym składzie mistrzów Polski. Brak doświadczenia na tej pozycji sprawiał czasami duże problemy. Jednak te gorsze występy można policzyć jedynie na palcach jednej ręki. Wesoły, sympatyczny i niezwykle waleczny zawodnik potrafił zmobilizować kolegów do walki, a piłki wybronione przez niego w niesamowity sposób niejednokrotnie pomagały w zwycięstwie drużyny. Po tym sezonie opuści szeregi mistrzów Polski.

8. Alex Damiao

Data urodzenia: 01.01.1981
Wzrost: 208 cm
Zasięg z wyskoku w bloku: 335 cm
Zasięg z wyskoku do ataku: 348 cm

Kłopoty zdrowotne pierwszego bombardiera Skry, sprawiły, że zarząd klubu dla komfortu postanowił sprowadzić kolejnego atakującego. W czasie sezonu Brazylijczyk nie grał za wiele, a już od połowy sezonu zupełnie wypadł ze składu meczowego mistrzów Polski. Najczęściej pojawiał się w spotkaniach z niżej notowanymi rywalami. Wtedy też spisywał się bardzo dobrze. Niestety, nie było mu dane pokazać wszystkich swoich możliwości i o miejsce w składzie przegrywał przeważnie z Pawłem Maciejewiczem. Po sezonie opuszcza klub z Bełchatowa.

9. Paweł Maciejewicz

Data urodzenia: 29.01.1980
Wzrost: 198 cm
Zasięg z wyskoku w bloku: 320 cm
Zasięg z wyskoku do ataku: 340 cm

Zmiennik Mariusza Wlazłego. Gdy mówi się o Skrze, mówi się o nim – jest to zawodnik z najdłuższym stażem w klubie. Większość sezonu spędził na ławce rezerwowych bełchatowskiej drużyny. Czasami w pierwszej części rozgrywek ze względu na lepszą dyspozycję Alexa Damiao nie mieścił się nawet w meczowym składzie. Jednak w drugiej części zagościł w nim na stałe. Najczęściej wspomagał swój zespół swoją zagrywką. Niepozorne taktyczne serwy nie raz sprawiały duże problemy przeciwnikowi. Nikt nie zapomnij jego serii zagrywek w drugim secie, meczu o brązowy medal Ligi Mistrzów z Sisleyem Treviso, kiedy to udał się w pole zagrywki przy stanie 21:16 dla Włochów a zszedł z niej dopiero wtedy, gdy Sisley nie poradził sobie z jego serwem i Skra wygrała partię 25:21! To pokazało, jak bardzo ważny dla drużyny jest Paweł.

10. Daniel Pliński

Data urodzenia: 10.12.1978
Wzrost: 205 cm
Zasięg z wyskoku w bloku: 330 cm
Zasięg z wyskoku do ataku: 350 cm

Dwa lata walki Daniela i Jastrzębskiego Węgla ze Skrą o mistrzostwo Polski sprawiły, że gdy ten dostał propozycję z Bełchatowa nie zastanawiał się długo. Jak sam przyznaje było to najlepsze posunięcie jakie mógł zrobić. Reprezentant Polski razem z Janne Heikkinenem stanowił o sile bełchatowskiego bloku. Wielokrotnie przeciwnicy musieli uznać wyższość Daniela na siatce i czuli jak piłki po jego bloku wracały im pod nogi. Równie skuteczny w ataku, jak i w zagrywce. Często przy jego serwach Skra zdobywała seryjnie punkty. Jeszcze w trakcie sezonu przedłużył kontrakt z zespołem.

11. Stephane Antiga

Data urodzenia: 03.02.1976
Wzrost: 200 cm
Zasięg z wyskoku w bloku: 321 cm
Zasięg z wyskoku do ataku: 344 cm

Antiga jeszcze rok wcześniej wyeliminował Skrę z Ligi Mistrzów. W tym sezonie z zespołem z Bełchatowa sięgnął po brąz tych rozgrywek. Jego transfer do PGE Skry był uznany za największe wydarzenie. Francuz był nieocenionym filarem w przyjęciu bełchatowian. Również w ataku bardzo często odciążał Wlazłego i skutecznymi obiciami prowadził drużynę do zwycięstwa. Często zdobywał najwięcej punktów dla swojej drużyny, co wielokrotnie przekładało się na to, że przez ekspertów uznawany był MVP spotkania. Z pewnością Stephane był jedną z najjaśniej świecących gwiazd polskiej ligi.

13. Robert Milczarek

Data urodzenia: 28.11.1983
Wzrost: 188 cm
Zasięg z wyskoku w bloku: 312 cm
Zasięg z wyskoku do ataku: 335 cm

W jednej chwili zrobiło się o nim głośno. Po tym, jak klub postanowił nie przedłużać umowy z Ignaczakiem Robert stał się podstawowym zawodnikiem Skry. Wiadome było, że wszyscy będą patrzyli na ręce tego młodego zawodnika i porównywali go z Ignaczakiem. Trzeba mu jednak przyznać, że na pozycji libero spisywał się naprawdę dobrze. W końcówce sezonu oddał pozycję lepiej spisującemu się Danowi Lewisowi i mecze swojej drużyny oglądał już z perspektywy normalnego kibica. Nie ustrzegł się oczywiście błędów, jednak całokształt występów na pewno można zapisać mu na duży plus.

14. Radosław Wnuk

Data urodzenia: 25.09.1978
Wzrost: 207 cm
Zasięg z wyskoku w bloku: 330 cm
Zasięg z wyskoku do ataku: 345 cm

Obok Maciejewicza to kolejny zawodnik z najstarszym stażem w Bełchatowie. Od jakiegoś czasu musi zadowolić się pozycją trzeciego środkowego w zespole. Jednak kiedy trzeba zawodnik ten potrafi wejść na boisko i bez żadnych zahamowań grać na najwyższym poziomie. W tym sezonie podczas niedyspozycji Daniela Plińskiego potrafił świetnie wejść w grę zespołu i spisywał się naprawdę dobrze. Znany z łatwej zagrywki Wnuk, wszystko nadrabiał skutecznym blokiem, który wiele razy podłamywał rywali.

15. Bartłomiej Neroj

Data urodzenia: 22.11.1984
Wzrost: 200
Zasięg z wyskoku w bloku: 320 cm
Zasięg z wyskoku do ataku: 340 cm

Drugi rozgrywający PGE Skry. Zawodnik leworęczny, który wielokrotnie zmieniając Dobrowolskiego, zaskakiwał swoich rywali atakiem z drugiej piłki. Częsta zmiana taktyczna z Nerojem na podwyższenie bloku dawała świetny skutek. W najmniej spodziewanych momentach młody rozgrywający zaskakiwał swoich rywali stawiając szczelny, bardzo często pojedynczy mur. Najczęściej wchodził w końcówkach setów i na zmiany taktyczne.

18. Michał Bąkiewicz

Data urodzenia: 22.03.1981
Wzrost: 197 cm
Zasięg z wyskoku w bloku: 328 cm
Zasięg z wyskoku do ataku: 336 cm

Po dwóch latach spędzonych w Olsztynie, Michał postanowił powrócić do Bełchatowa. Wiedział, że przy takich kolegach z drużyny, jak Gruszka czy Antiga musi się liczyć z rolą zmiennika. Co prawda nie często widywać go można było w pierwszym składzie PGE Skry, jednak kiedy się pojawiał na boisku, potrafił przejąć na siebie ciężar gry i odciążyć kolegów w przyjęciu. Równie skuteczny w polu zagrywki. Trochę mniej skuteczny w ataku, jednak w ważnych momentach nie zawodził.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Więcej artykułów z dnia :
2008-05-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved