Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Włochy: Historyczny tytuł dla Scavolini Pesaro

Włochy: Historyczny tytuł dla Scavolini Pesaro

W poniedziałek, 28 kwietnia, podopieczne Anibala Vercesi - siatkarki Scavolini Pesaro, pokonały po raz trzeci w finałowym play-off (tym razem w tie-breaku) broniący tytułu Despar Perugia. Dla Scavolini to pierwszy w historii tytuł mistrzowski.

Po dwóch wcześniejszych triumfach w stosunku 3:1, w rywalizacji „do 3 zwycięstw”, wydawało się, że solidnie prezentujące się w tym sezonie siatkarki Scavolini, bez większych problemów poradzą sobie w Perugii, w trzecim, meczu finałowym. Pierwszy set zdawał się potwierdzać taką tezę (25:18 dla Scavolini), a gdyby nie ocknięcie gospodyń w środkowej części seta, mogły go przegrać nie zdobywając nawet 10 punktów. Gdy zatem prawdopodobne stawało się zakończenie finałowej rywalizacji już w trzech setach, przyszło załamanie ekipy z Pesaro i porażki w dwóch kolejnych setach – do 19 i do 17. Po opanowaniu sytuacji Scavolini pokonało dość pewnie gospodynie w secie czwartym (25:17) i w tie-breaku do 12, zdobywając pierwszy w historii klubu tytuł mistrzowski.

Bohaterkami spotkania w obu ekipach były, jak to często bywało w poprzednich meczach, Mirka Francia (27 punktów dla Desparu) oraz Carolina Costagrande (20 punktów dla Scavolini). Swoimi regułami rządzi się jednak procedura wybierania MVP spotkania – tym razem trafiło na zawodniczkę nowo upieczonych mistrzyń, Brazylijkę Sheillę Tavares de Castro. Co prawda zdobyła dla swojej ekipy 17 punktów, ale wydaje się, że Costagrande miała w sukces zespołu większy wkład. Trudno nawet powiedzieć, że Sheilla dostała nagrodę za wszechstronność, bo gdyby takie kryterium brać pod uwagę, to MVP powinna zostać jej koleżanka klubowa – Christiane Furst, która zdobyła 13 punktów, przy tym miała dobrą skuteczność w ataku (53%), a aż 5 punktów zdobyła blokiem.

Przypomnijmy, że w momencie gdy zaczynała sie rywalizacja półfinałowa, była szansa na to, aby o scudetto zagrały dwie drużyny z Polkami w składzie (Asystel – Katarzyna Skowrońska-Dolata – Foppapedretti – Katarzyna Gujska i Milena Rosner). Asystel jednak mial ten sezon bardzo nierówny. Okazało się, że nie jest w stanie przeciwstawić się Scavolini. Rywalizacja zakończyła się w dwóch meczach. Dużo bliżej finału była „Foppa”, która półfinałową rywalizację z Desparem przegrała po trzech meczach, ale dwie porażki jakie zaważyły o przejściu desparu do finału, były p[orażkami w tie-breaku.