Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Zawodnicy ZAK S.A. Kędzierzyn-Koźle w sezonie 2007/2008

Zawodnicy ZAK S.A. Kędzierzyn-Koźle w sezonie 2007/2008

Przed tym sezonem głośno i szeroko mówiło się o wysokich aspiracjach ZAKSY obejmujących walkę o pierwszą czwórkę. Rzeczywistość okazała się inna. Kędzierzynianie pożegnali się z marzeniami o medalach i sukcesach na arenie europejskiej.

Wyrównany skład i silna ławka rezerwowych – to miała być broń na pełne gwiazd najsilniejsze drużyny PLS-u. Okazała się nieskuteczna i niewystarczająca.

Eugen Bakumovski – przyjmującyData urodzenia: 11.10.1980

Wzrost: 193

Zasięg z wyskoku do bloku: 325

Zasięg z wyskoku do ataku: 360

To drugi sezon reprezentanta Niemiec w kędzierzyńskiej drużynie. Najmocniejszymi stronami przyjmującego ZAKSY są atak oraz zagrywka. Z tymi atutami mógł być pewny miejsca w pierwszej szóstce. Najlepszą formę prezentował w fazie play-off. W ilości zdobywanych punktów w zespole plasował się wtedy zaraz za liderującym Novotnym, natomiast w skuteczności w ataku plasowali się na równym poziomie (48%). Gdy czeski atakujący był w słabszej dyspozycji większość piłek kierowana była właśnie do niemieckiego zawodnika, który zazwyczaj dobrze sobie radził z dźwiganiem ciężaru gry. Ponadto, zwłaszcza w trudnych momentach, można było liczyć na sprawiający wiele kłopotów przyjmującym rywali serwis niemieckiego zawodnika. Jego popisy w polu zagrywki niejednokrotnie pomagały podopiecznym trenera Andrzeja Kubackiego odrabiać straty. Należy również dodać, iż to on stracił najwięcej punktów popełniając błędy w zagrywce. Zdecydowanie słabiej prezentował się w tym sezonie w przyjęciu. Ze skutecznością 52 % można było go znaleźć pod koniec drugiej dziesiątki najlepiej przyjmujących zawodników PLS. Nie błyszczał również w obronie. Niemiecki zawodnik wyraził chęć pozostania w ZAKSIE na kolejny sezon.

Grzegorz Pilarz – rozgrywający

Data urodzenia: 12.02.1980

Wzrost: 190

Zasięg z wyskoku do bloku: 315

Zasięg z wyskoku do ataku: 335

Trzeciego reprezentacyjnego rozgrywającego ściągnięto z Resovii Rzeszów, aby wypełnić lukę na tej pozycji powstałą po odejściu Petra Zapletala. Podczas ostatniej fazy przygotowań do nowego sezonu zawodnik zaczął uskarżać się na dokuczliwe bóle kręgosłupa. Kontuzja okazała się na tyle dokuczliwa, iż uniemożliwiła mu dalszą grę. Po kontuzji po raz pierwszy pojawił się na parkiecie w IX kolejce w spotkaniu z Wkręt-met Domex AZS Częstochowa. Został desygnowany na zagrywkę, ponadto popisał się dwiema skutecznymi obronami. Resztę sezonu obserwował z kwadratu rezerwowych. Jednak w niemal każdym spotkaniu pojawiał się na parkiecie na zmiany, z rozmaitym efektem. W pierwszej szóstce wybiegł dopiero w ostatnim spotkaniu sezonu z Resovią Rzeszów. Jednak i tutaj pech nie opuścił drugiego rozgrywającego kędzierzynian, bowiem w drugim secie upadł pod słupkiem sędziowskim i skręcił kostkę. Nie był już w stanie kontynuować gry i w taki oto sposób zakończył sezon równie pechowo jak go rozpoczął.

Damian Domonik – środkowy

Data urodzenia: 01.07.1985

Wzrost: 205

Zasięg z wyskoku do bloku: 333

Zasięg z wyskoku do ataku: 355

Młody środkowy ZAKSY o miejsce w pierwszej szóstce musiał rywalizować ze świeżo sprowadzonym do zespołu Sławomirem Szczygłem. Początek sezonu może zaliczyć do udanych – wywalczył sobie miejsce w pierwszej szóstce. Dobra passa szybko się skończyła. Już w piątej kolejce bolesna kontuzja spowodowała, że poczynania swych kolegów mógł obserwować jedynie z trybun. Powrócił dopiero w drugiej części rundy zasadniczej w meczu z AZS Politechniką Warszawską. Jednak nie zdołał odzyskać miejsca w pierwszym składzie i już do końca sezonu pojawiał się na parkiecie jedynie na zmiany. Nie pokazał się już jednak w szczególnie korzystnym świetle w tym sezonie.

Jakub Novotny – atakujący

Data urodzenia: 20.04.1979

Wzrost: 196

Zasięg z wyskoku do bloku: 330

Zasięg z wyskoku do ataku: 350

Sprowadzenie reprezentanta Czech z włoskiego Sparkling Volley Milano w miejsce Marcela Gromadowskiego działacze ZAKSY Kędzierzyn Koźle określali jako swój największy sukces transferowy. Czeski atakujący sezon w nowym klubie zaczął niezbyt dobrze i prezentował się poniżej swych możliwości. Jednak z meczu na mecz rozkręcał się i jego forma rosła. W decydujących momentach na jego barkach spoczywało zdobywanie punktów i najczęściej spełniał skutecznie swoje zadanie. Zawodnik ten nie czaruje jednak imponującymi wynikami w statystykach. Ze skutecznością 49% sklasyfikowano go na 17 miejscu wśród najlepiej atakujących. W skuteczności w zagrywce bezsprzecznie był liderem w zespole kędzierzyńskim. W trudnym momentach nie obawiał się ryzyka w tym elemencie. Bardzo często dzięki jego skutecznym zagrywkom ZAKSA wypracowywała przewagę nad rywalem bądź niwelowała straty. W całym sezonie zapisał na swym koncie 29 punktów po asach serwisowych. W rundzie zasadniczej znalazł się na 10 miejscu, natomiast w fazie play-off znalazł się na trzecim miejscu w rankingu najlepiej zagrywających. Dobrze prezentował się w bloku, nieco gorzej w obronie. W zespole ZAKSY to właśnie jemu najczęściej przyznawano tytuł MVP spotkania. W czasie sezonu borykał się z problemami zdrowotnymi. W fazie play-off grał z kontuzją pleców, będąc cały czas na środkach przeciwbólowych. Czeski atakujący przedłużył kontrakt z klubem z Kędzierzyna.

Jakub Jarosz – przyjmujący

Data urodzenia: 10.02.1987

Wzrost: 196

Zasięg z wyskoku do bloku: 320

Zasięg z wyskoku do ataku: 350

Drugi obok Bartosza Kurka zawodnik, z którym wiązane są duże nadzieje. Z dobrej strony pokazał się w końcówce, a zwłaszcza w ostatnim spotkaniu o piąte miejsce z Resovią Rzeszów. Ten sezon w większości spędził w kwadracie rezerwowych i raczej nie zaliczy go do udanych. Gdy pojawiał się na zmiany atakował z dobrą skutecznością. Udanie prezentował się również w zagrywce. Podczas sparingu z SMS-em Spała nabawił się kontuzji, która na pewien czas wykluczyła go z gry.

Adrian Patucha – atakujący

Data urodzenia: 25.06.1983

Wzrost: 193

Zasięg z wyskoku do bloku: 318

Zasięg z wyskoku do ataku: 348

Do Kędzierzyna przybył z Wkręt-met Domex AZS-u Częstochowa. Poza jednym sezonem gry w AZS Nysa niezmiennie pełnił rolę zawodnika zadaniowego wprowadzanego na zagrywkę i dającego w trudnych momentach zmiany. W takim też charakterze sprowadzono go do ekipy trenera Andrzeja Kubackiego. Regularnie wprowadzany był na zagrywkę. W czasie problemów zdrowotnych Novotnego pojawiał się na parkiecie w pierwszej szóstce, pokazując się z bardzo korzystnej strony zarówno w ataku jak i na zagrywce.

Konrad Małecki – przyjmujący

Data urodzenia: 06.01.1979

Wzrost: 200

Zasięg z wyskoku do bloku: 320

Zasięg z wyskoku do ataku: 345

Udanie zaczął sezon – w pierwszych spotkaniach znalazł miejsce w pierwszej szóstce i prezentował się doskonale w ataku oraz „podtrzymywał” przyjęcie. Dalsza część rozgrywek Polskiej Ligi Siatkówki nie była już tak udana dla kędzierzyńskiego przyjmującego, stracił miejsce w szóstce na rzecz Eugena Bakumovskiego. Zagrał znakomite spotkanie z Płomieniem Sosnowiec, w którym przyznano mu tytuł najlepszego zawodnika spotkania. Zagrał również w pierwszym składzie w spotkaniach z czwórką najsilniejszych zespołów w lidze. Spisał się w nich świetnie, kończył ataki, sprawiał niemało problemów przyjmującym rywali swoją skomplikowaną zagrywką. Małecki ze skutecznością 64% był najlepszym obok Mierzejewskiego przyjmującym w kędzierzyńskim zespole. W niemal każdym spotkaniu pojawiał się na boisku i dawał korzystne zmiany.

Sławomir Szczygieł – środkowy

Data urodzenia: 02.06.1978

Wzrost: 202

Zasięg z wyskoku do bloku: 323

Zasięg z wyskoku do ataku: 340

Kolejny zawodnik, który zawitał do Kędzierzyna z rzeszowskiej Resovii. W początkach sezonu nie był pewny miejsca w pierwszej szóstce. Z czasem w miarę coraz lepszej gry na dobre zadomowił się w pierwszym składzie. Stał się, obok Marcina Nowaka, filarem w bloku, najgroźniejszej broni kędzierzyńskiej ZAKSY. W rankingu najbardziej aktywnie blokujących zajmował miejsca: dziewiąte w rundzie zasadniczej i ósme w fazie play-off. Skuteczny był także w zagrywce.

Bartosz Kurek – przyjmujący

Data urodzenia: 29.08.1988

Wzrost: 205

Zasięg z wyskoku do bloku: 328

Zasięg z wyskoku do ataku: 350

W poprzednim sezonie grał na pozycji drugiego atakującego, lecz tego roku trenerzy postanowili zrobić użytek z jego umiejętności na przyjęciu i przesunęli młodego gracza na pozycję przyjmującego. Większość przeciwników ZAKSY większość swych zagrywek kierowali w Kurka, chcąc maksymalnie utrudnić zawodnikowi atak. Ze skutecznością 53% w przyjęciu zajmował dopiero 26 miejsce w rankingu najlepiej przyjmujących w rundzie zasadniczej. Znacznie skuteczniejszy był w ataku. Z Novotnym niejednokrotnie stawał w szranki o większą ilość zdobytych punktów w meczu. Swoją zagrywką siał popłoch w drużynie pzreciwników. Kilkakrotnie otrzymywał nagrodę dla najlepszego zawodnika spotkania. Warto zauważyć, iż w rundzie zasadniczej Kurek był w znacznie lepszej formie niż w fazie play-off. Wykazywał najwyższą skuteczność w ataku w zespole z Kędzierzyna (50%). Zajął ósme miejsce w rankingu najlepiej zagrywających. Pożyteczny był również w bloku. Obecnie nie jest wiadomo czy perspektywiczny siatkarz pozostanie w ekipie z Kędzierzyna na kolejny sezon. W swoich szeregach chętnie widziałby go mistrz Polski PGE Skra Bełchatów.

Marcin Mierzejewski – libero

Data urodzenia: 04.01.1982

Wzrost: 182

Zasięg z wyskoku do bloku: 305

Zasięg z wyskoku do ataku: 320

Element przyjęcia był zdecydowanie najsłabszą stroną ekipy ZAKSY, co potwierdzają statystyki: najlepszy w zespole w tym elemencie libero Marcin Mierzejewski ze skutecznością 58% uplasował się dopiero na 18 miejscu w rankingu najlepiej przyjmujących w rundzie zasadniczej PLS. W fazie play-off poprawił nieco swoja formę i przyjmował ze skutecznością 66%, co dało mu siódme miejsce wśród najlepiej przyjmujących. Trzeba zaznaczyć, iż sporą ilość raz był „pocelowany” punktową zagrywką rywali. Znacznie lepiej kędzierzyński libero prezentował się w obronie – rundzie zasadniczej był piąty w klasyfikacji najlepszych obrońców, natomiast w fazie play-off zajął drugie miejsce.

Marcin Nowak – środkowy – kapitan zespołu

Data urodzenia: 17.10.1975

Wzrost: 215

Zasięg z wyskoku do bloku: 328

Zasięg z wyskoku do ataku: 350

Jeden z liderów zespołu, absolutnie niezagrożona pozycja w pierwszej szóstce. Król bloku w kędzierzyńskiej drużynie. W klasyfikacji najbardziej aktywnych blokujących w rundzie zasadniczej ustąpił miejsca tylko Danielowi Plińskiemu, natomiast w fazie play-off zdetronizował zawodnika PGE Skry Bełchatów. W rankingu najskuteczniej blokujących w rundzie zasadniczej z 50 oczkami zdobytymi poprzez blok na koncie plasował się na czwartym miejscu, natomiast po raz kolejny forma podskoczyła w walce o najwyższe cele i w play-offach z 29 punktami został liderem tej listy. Oprócz tego kapitan ZAKSY może pochwalić się wysoką skutecznością w ataku ( 53% skuteczności), co daje mu (obok Wojciecha Grzyba z olsztyńskiego AZS-u) miano najlepiej atakującego wśród graczy na pozycji środkowego. Jednym z jego atutów jest również zagrywka. Zwłaszcza w fazie play-off, niemiłosiernie kąsał przeciwników swoja skomplikowanym serwisem. W klasyfikacji najtrudniej zagrywających uplasował się na najniższym stopniu „podium”.

Łukasz Żygadło – rozgrywający

Data urodzenia: 02.08.1979

Wzrost: 201

Zasięg z wyskoku do bloku: 319

Zasięg z wyskoku do ataku: 335

Srebrny medalista Mistrzostw Świata 2006 w Japonii do Kędzierzyna trafił tuż po rozpoczęciu sezonu, kiedy kontuzji nabawił się nominalny pierwszy rozgrywający ZAKSY Grzegorz Pilarz. Po raz pierwszy z nowymi kolegami zagrał w drugiej kolejce PLS w pojedynku z Płomieniem Sosnowiec. Na rozegraniu, ze względu na nie najlepsze przyjęcie, nie miał łatwego orzecha do zgryzienia. Jednak już w kolejnych meczach zaczął „zgarniać’ tytuły dla najlepszego zawodnika spotkania. Dodatkowym atutem Żygadły jest zagrywka. Swoim pozornie prostym serwisem wprowadzał niemało zamętu w szeregach rywali. Ponadto w tym sezonie znakomicie prezentował się w bloku. W klasyfikacji najlepiej blokujących w drużynie ZAKSY uplasował się na trzecim miejscu zaraz za duetem Nowak-Szczygieł. Nie gorzej w jego wykonaniu wyglądała obrona. W statystykach zespołu pod względem skuteczności w obronie zajmuje drugie miejsce za libero Marcinem Mierzejewskim.

Jakub Oczko – rozgrywający

Data urodzenia: 27.12.1981

Wzrost: 193

Zasięg z wyskoku do bloku: 315

Zasięg z wyskoku do ataku: 333

Podczas kontuzji Grzegorza Pilarza pełnił rolę drugiego rozgrywającego w dawnej ekipie Mostostalu. Spotkania obserwował z kwadratu rezerwowych, rzadko pojawiał się na parkiecie na zmiany. W obliczu powrotu do zdrowia bardziej doświadczonego kolegi jego szanse na „załapanie się” do meczowej dwunastki spadły praktycznie do zera. Po zakończeniu pierwszej części rundy zasadniczej podpisał kontrakt z Delectą Bydgoszcz.

Zobacz również:

Zawodnicy Płomienia Sosnowiec w sezonie 2007/08

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Więcej artykułów z dnia :
2008-04-26

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved