Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > LSK: Pierwsza wygrana Winiar Kalisz z Aluprofem Bielsko-Biała

LSK: Pierwsza wygrana Winiar Kalisz z Aluprofem Bielsko-Biała

Winiary Bakalland Kalisz pokonały 3:1 w spotkaniu wyjazdowym BKS Aluprof Bielsko-Biała, w rywalizacji o trzecią lokatę Ligi Siatkówki Kobiet. Kolejne starcie obu zespołów już w niedzielę.

Ambicje obu zespołów sięgały znacznie wyżej niż tylko gry w „finale pocieszenia”. Kaliszanki broniły wszak tytułu mistrzowskiego sprzed roku, z kolei bielskie siatkarki nie miały sobie równych w rozgrywkach zasadniczych bieżącego sezonu. Nie tylko z tego względu nastroje w obu ekipach przed konfrontacjami o 3. miejsce nie były najlepsze. Winiary borykają się z różnorakimi problemami, o których coraz głośniej w ostatnim czasie, a w Bielsku-Białej rozstano się z trenerem Wiktorem Krebokiem. Szkoleniowiec zrezygnował z pracy dzień po odpadnięciu z walki o prymat w kraju, mając świadomość niewypełnionego zadania. Który z zespołów jest bardziej zdeterminowany w zaistniałej sytuacji miały pokazać już mecze na parkiecie BKS-u.

Zacięta walka toczyła się od początku meczu. Na pierwszą przerwę techniczną z jednopunktowym prowadzeniem schodziły przyjezdne, które skorzystały z błędów – Karoliny Ciaszkiewicz w odbiorze i Jolanty Studziennej w ataku. Oba zespoły popełniały w secie pierwszym dużo własnych pomyłek, a po dwóch kolejnych nieudanych atakach Anny Barańskiej wynik wyrównał się – 13:13. Lepsza gra bielszczanek, połączona z nieporozumieniami w ekipie kaliskiej, pozwoliła miejscowym odskoczyć na 19:16. To był decydujący moment seta. Wypracowana przewaga została jeszcze powiększona i siatkarki BKS Aluprof zwyciężyły w inauguracyjnej odsłonie 25:20.

Kaliszanki nie załamały się niekorzystnym zwrotem zdarzeń w poprzedniej partii i szybko uzyskały trzypunktową przewagę w secie drugim – 6:3. Spokojna gra gospodyń zaprocentowała zbliżeniem się na jeden punkt przy stanie 10:9, kiedy skutecznie zaatakowała Natalia Bamber. Wówczas o przerwę poprosił szkoleniowiec Winiar Igor Prielożny, licząc na przerwanie punktowej serii miejscowych. Plan założony przez trenera powiódł się i już na przerwie technicznej kaliszanki „odjechały” na 16:12. Bielszczanki jednak nie zamierzały odpuścić i dosyć szybko doprowadziły do remisu po udanym bloku na Helenie Horce – 18:18. Pogoń kosztowała siatkarki BKS sporo sił, a do natarcia ponownie przystąpiły zeszłoroczne mistrzynie. Przyjezdne myliły się znacznie rzadziej w tym fragmencie meczu i wygrały drugą odsłonę w identycznym stosunku, jak Aluprof pierwszą.

Początek trzeciej partii obfitował w długie wymiany, które częściej na swoją korzyść rozstrzygały kaliszanki. Mimo to nie potrafiły odskoczyć w wyraźny sposób, a po asie serwisowym w wykonaniu Mileny Sadurek pierwszy raz w tym secie na prowadzeniu znalazły się miejscowe. To właśnie siatkarki prowadzone dziś przez Mariusza Wiktorowicza prezentowały ciekawszą i co ważne, efektywniejszą siatkówkę, a bardzo skuteczna była Ciaszkiewicz. W kolejnych akcjach wyśmienicie funkcjonował bielski blok i zrobiło się 20:14. Wydawało się, że losy partii są już w tym momencie rozstrzygnięte, ale kaliszanki ambitną walką zdobyły pięć „oczek” pod rząd. Po ataku z obejścia Milady Spalovej był już remis – 22:22. W wyrównanej walce w końcówce seta minimalnie lepsze okazały się przyjezdne, które triumfowały 26:24.

Kolejna odsłona również miała wyrównany przebieg, a na przerwę techniczną w nieco korzystniejszej sytuacji schodziły siatkarki Winiar – 8:7. Dzięki dwóm trudnym do odbioru zagrywkom Spalovej, kaliszanki odskoczyły na trzy punkty, a przy stanie 12:8 dla podopiecznych Prielożnego o czas dla swojej ekipy poprosił szkoleniowiec gospodyń. Zmiana obrotu boiskowych wydarzeń jednak nie nastąpiła, bo bielszczanki zbyt często oddawały przeciwniczkom darmowe punkty. Te kontrolowały sytuację i wobec dobrze pracującego bloku nie pozwoliły sobie wydrzeć zwycięstwa. Seta i cały mecz zakończył atak Horki.

Po meczu powiedzieli:

Anna Barańska (kapitan Winiar Bakalland Kalisz): – To był trudny mecz. Znalazłyśmy się w ciężkiej sytuacji po pierwszym secie, choć wszystko przez nasze błędy. Udało nam się je jednak wyeliminować i zagrałyśmy tak, jak potrafimy.

Milena Sadurek (kapitan BKS-u Aluprof Bielsko-Biała): – Nie ukrywam, że trudno nam się było podnieść po środowej porażce. Kaliszanki miały w dodatku więcej czasu na regenerację sił. Wydaje mi się, że o wyniku zdecydował frajersko przegrany trzeci set. Prowadząc 19:14 trzeba dobić rywala, a my jeszcze przegrałyśmy.

Igor Prielożny (szkoleniowiec Winiar Bakalland Kalisz): – Czasami bywa tak, że jak jest zmiana trenera to i nowa motywacja. Wiem, że było mało czasu, bo zaledwie dwa dni, aby coś odmienić przede wszystkim w głowach siatkarek. My zagraliśmy dziś słabo pierwszy set, a później już to, czego oczekujemy od zespołu. W każdym secie zdobywaliśmy dużo punktów atakiem, a to podstawa naszej gry. Bardzo istotna była końcówka trzeciej partii, którą wygraliśmy na przewagi.

Mariusz Wiktorowicz (szkoleniowiec BKS-u Aluprof Bielsko-Biała): – Chciałbym pogratulować drużynie przeciwnej zwycięstwa. Mecz był na pewno nerwowy dla obu drużyn, bo spotkały się zespoły po przejściach. Dziewczyny miały się dziś odbudować psychicznie. Myślę, że podjęły wyzwanie, walkę. Jutro jest inny dzień i my nadal jesteśmy w grze. Chcemy wygrać jedno spotkanie, a później myśleć o kolejnych. Trzeci set faktycznie był decydujący, a my przegraliśmy go po frajersku.

Aluprof Bielsko-Biała – Winiary Bakalland Kalisz 1:3

(25:20, 20:25, 24:26, 19:25)

Stan rywalizacji play-off: 1:0 dla Winiar

Składy drużyn:

BKS: Sadurek, Studzienna, Gajgał, Staniucha-Szczurek, Ciaszkiewicz, Bamber, Maj (libero) oraz Jaszewska, Kucharska, Strządała

Winiary Kalisz: Godos, Barańska, Dziękiewicz, Spalova, Horka, Woźniakowska, Sawicka (libero) oraz Oliveira