Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kto zorganizuje mistrzostwa Europy w 2011 roku?

Kto zorganizuje mistrzostwa Europy w 2011 roku?

W sobotę zarząd Europejskiej Federacji Siatkówki (CEV) zbierze się, by ocenić kandydatury krajów chcących organizować Mistrzostwa Europy w 2011 roku (seniorek i seniorów), a także mistrzostwa Starego Kontynentu juniorów, rok wcześniej.

Mistrzostwa Europy Seniorów 2011

Międzynarodowa Federacja Siatkarska CEV jest bardzo zadowolona z pięciu ofert jakie przygotowało siedem federacji z poszczególnych krajów. Bardzo ambitny program rozwoju swoich drużyn narodowych złożyły pod wspólną propozycją federacje Austrii i Republiki Czeskiej. Dla Austriaków głównym celem jest teraz awans do kolejnych igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku, podczas gdy Czesi patrzą trochę dalej i myślą o igrzyskach w 2016 bądź 2020 roku. W obu krajach siatkówka jest obecnie na etapie rozwoju i ewentualna organizacja mistrzostw Europy Seniorów byłaby świetną okazją na propagowanie tego sportu w tych krajach. Preeliminacje jak i rudna play-off rozgrywane byłyby wtedy w Wiedniu, Innsbrucku, Pradze i Libercu. Natomiast półfinały i finały odbyłyby się już tylko w stolicy Austrii – Wiedniu.O organizację mistrzostw naszego kontynentu stara się również Dania. Siatkarska federacja w tym kraju jest najszybciej rozwijającą się organizacją w tym kraju. Duńczycy wierzą, że są gotowi by zrobić pierwszy krok do wejścia w europejską siatkówkę na wysokim poziomie. Dzięki długoterminowej strategii powstałej w 2002 roku, która oparta jest na szkoleniu siatkarskim dzieci, obecnie w szkolnych turniejach siatkarskich bierze udział ponad 13 000 drużyn. Inny program ma zwiększyć popularyzację tego sportu u młodzieży powyżej 15-17 lat. Ewentualnymi miastami w jakich rozgrywane byłyby mistrzostwa są: Kopenhaga, Aalborg, Aarhus i Odense.

Na liście kandydatów do organizacji mistrzostw Europy seniorów jest również Francja, która obecnie w swojej federacji ma zarejestrowanych ponad milion zawodników. Jak wiadomo siatkówka w tym kraju stoi na wysokim poziomie a francuscy specjaliści co rusz odkrywają nowe rzeczy promujące tę dyscyplinę wśród młodej generacji. Rozgrywki grupowe w razie przyznania organizacji właśnie Francji odbyłyby się m.in. w Cannes czy Toulouse, natomiast druga runda w Lyonie i Paryżu. W tym ostatnim mieście rozegrane byłyby finały.

Kolejną wspólną kandydaturę wysunęły Grecja i Bułgaria. Jednakże także wniosek tych dwóch krajów rozpatrywany będzie dopiero przy kolejnym zebraniu komitety CEv, gdyż w weekend w obu krajach obchodzone są święta Wielkanocne. Ewentualne miasta w jakich rozgrywane byłyby mecze to Warna i Saloniki. Finały rozgrywane mogłyby być w odnowionym centrum sportowym PAOK znajdującym się w stolicy Macedonii.

Ostatnim z pretendentów do organizacji mistrzostw jest Holenderska Federacja Siatkarska., która stała się przykładem rozwoju nowych sposobów promowania siatkówki. Federacja jak również Holenderski Komitet Olimpijski jak i wielu lokalnych sponsorów jest gotowych na zorganizowanie tego typu wydarzenia i już nie mogą się doczekać na przywitanie w Rotterdami czy Almerze zakwalifikowanych zespołów.

Mistrzostwa Europy Seniorek 2011

Wspólna kandydatura federacji serbskiej i włoskiej jest kolejną łączącą oba kraje. Wcześniej Serbowie z Włochami walczyli o wspólne organizowanie mistrzostw seniorów w 2005 roku. CEV jest gotowy zaaprobować tę kandydaturę, gdyż może ona przynieść świetną promocję siatkówki na wysokim poziomie. Ze względu na obchodzoną w Serbii Wielkanoc kandydatura będzie rozpatrywana 20. maja.

Mistrzostwa Europy Juniorów 2010

Serbska federacja wyraziła również chęć zorganizowania mistrzostw Europy juniorów w 2010 roku. Podobnie jak w przypadku mistrzostw seniorskich propozycja oceniona zostanie 20. maja. Propozycję złożyła również federacja białoruska, która dysponuje silnym Ministerstwem Sportu i Turystyki. Miastami kandydującymi w tym wypadku są Mogile i Bobrujsk.

Wszystkie ostateczne decyzje dotyczące organizatorów poszczególnych turniejów podjęte zostaną 25. września. Gospodarzy poszczególnych rozgrywek poznamy dwa dni później.

źródło: cev.lu, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy

Więcej artykułów z dnia :
2008-04-24

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved