Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Przed VI Memoriałem Huberta Wagnera

Przed VI Memoriałem Huberta Wagnera

Pięćdziesiąt tysięcy dolarów premii otrzyma zwycięzca VI edycji Memoriału Huberta Wagnera siatkarzy, który rozegrany zostanie 16-18 maja w Olsztynie. Wezmą w nim udział Polska, Węgry, Estonia oraz Norwegia lub Czarnogóra.

Będą to jednocześnie eliminacje mistrzostw Europy grupy F. Dwa ostatnie zespoły zagrają 6 i 10 maja w preeliminacjach.

W tym roku ze względu na igrzyska olimpijskie nie ma wolnych terminów – powiedział dyrektor i twórca Memoriału Jerzy Mróz. – Połączenie z eliminacjami grupowymi podniesie tylko rangę imprezy. Na pewno Polska jest faworytem turnieju. Myślę, że wiele emocji dostarczą mecze z udziałem pozostałych drużyn. Prezentują one podobny poziom.Jesteśmy świadomi tego, że w roku olimpijskim bardzo trudno było o jakiś dogodny termin dla naszej reprezentacji. Zresztą nie wyobrażam sobie, takiej sytuacji aby w tym roku mogło tej imprezy zabraknąć. Przede wszystkim chodzi tu mi o pamięć wspaniałego trenera i człowieka jakim był Hubert Wagner. – dodał Jerzy Mróz.

Udział w VI Memoriale zapowiedziały zespoły z Estonii, Węgier, nie wiadomo jeszcze kto będzie czwartym uczestnikiem turnieju, Norwegia czy Czarnogóra. O tym kto zagra w Olsztynie dowiemy się na tydzień przed Memoriałem. – Zawsze się znajdzie jakiś malkontent, który będzie niezadowolony z obsady turnieju. Ale jestem pewien, że prawdziwi kibice nie zawiodą i zapełnią halę „Uranię”.

Kadra trenera Raula Lozano w tym tygodniu rozpoczęła przygotowania do turniejów eliminacyjnych mistrzostw Europy oraz zawodów interkontynentalnych w Espinho (30 maja – 1 czerwca), gdzie zagra z Portugalią, Indonezją orz Portoryko. Zwycięzca zapewni sobie olimpijski awans.

Memoriał Wagnera oraz rewanżowy turniej eliminacji ME w Tallinie (23-25 maja) będą jednocześnie sprawdzianem formy przed startem w Espinho. – Oczywiście awans do przyszłorocznych mistrzostw Europy w Izmirze jest bardzo ważny – powiedział II trener reprezentacji Alojzy Świderek. – Jednak igrzyska w Pekinie są dla nas priorytetem.

Forma na Espinho będzie więc przygotowywana m.in. w Olsztynie. Choćby z tego względu Memoriał będzie bardzo ważny i ciekawy dla kibiców. Nasi kadrowicze w stolicy Warmii zjawią się 11 maja wieczorem. Następnego dnia wznowią przygotowania, które rozpoczęli w Spale.

W trakcie VI Memoriału Huberta Wagnera rozegrane zostaną otwarte mistrzostwa Polski trójek na trawie. Staną się one jedną z atrakcji „Festynu z Polsatem”. Tradycyjnie w Olsztynie będą obecni zawodnicy, którzy grali w Złotej Drużynie najsłynniejszego polskiego trenera w siatkówce. W piątek wieczorem odbędzie się zwiedzanie olsztyńskiego zamku. Dla gości zaśpiewa m.in. Ryszard Rynkowski, a konferansjerem będzie Zygmunt Chajzer.

Niedawno zakończyła internetowa sprzedaż biletów, które rozeszły się w 60 %. Kibice, którzy nie zaopatrzyli się w wejściówki mają szanse na zakup w kasie hali „Urania” od 7 maja. Tradycyjnie do piątkowego biletu będzie dołączana pamiątkowa koszulka.

Patronat nad Memoriałem objął prezydent RP Lech Kaczyński. Organizując w 2003 roku Jerzy Mróz chyba nie przypuszczał, że Memoriał Huberta Wagnera stanie się imprezą bez której trudno jest wyobrazić siatkarski kalendarz. Pierwszy rozegrany został 22-24 sierpnia 2003 roku. Wygrała wówczas Holandia przed Polską, Hiszpanią i Niemcami. Rok później Memoriał był sprawdzianem formy przed igrzyskami olimpijskimi w Atenach. Zwyciężyła Rosja przed Polską A, Holandią, Australią, Polską B i Tunezją.

Reprezentacja Polski wygrała turniej w 2006 roku, wyprzedzając Kubę i Kanadę. Kilka razy meczu Memoriału Huberta Wagnera rozgrywane były poza Olsztynem. Przed rokiem (15-19 sierpnia) uczestników gościły Ostróda i Elbląg. Pierwsze miejsce w końcowej klasyfikacji zajęli Niemcy przed Holandią i Polską. MVP turnieju został Niemiec Jochen Schoeps.

460.jpg

źródło: inf. własna, pls.pl

nadesłał: ,

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy, rozgrywki towarzyskie

Więcej artykułów z dnia :
2008-04-23

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved