Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Całym sercem za mistrzostwami

Całym sercem za mistrzostwami

Kilka dni temu prezes PZPS Mirosław Przedpełski opuścił szpital w Aninie, gdzie przeszedł operację serca. Wczoraj przewodniczył już prezydium związku. Siatkarscy działacze obradowali m.in. nad zgłoszeniem kandydatury naszego kraju do organizacji turniejów eliminacyjnych MŚ 2010 i finałów męskich MŚ 2014.

Najbliższe mistrzostwa w 2010 roku odbędą się w Japonii (kobiety) i we Włoszech (mężczyźni). Już trzy lata temu nieśmiało mówiło się w Polsce o planach zgłoszenia kandydatury do organizacji męskich MŚ, ale to był dość napięty czas, tuż po wyborach nowych władz PZPS. FIVB rozpatrywał wtedy trzy oferty: japońską, portorykańską i włoską. W grudniu 2005 prezydent Ruben Acosta ogłosił, że czempionat odbędzie się w Italii. Niespełna rok później biało-czerwoni osiągnęli wielki sukces, zdobywając w Tokio srebro. Od razu pojawiły się dalekosiężne plany zorganizowania kolejnych wolnych mistrzostw, czyli tych w 2014 roku.

Co jest potrzebne, żeby realnie myśleć o przygotowaniu tak wielkiej imprezy?Przede wszystkim pieniądze. Wydatki na mistrzostwa świata liczone są już nie w milionach złotych, a euro. Należy wszystkim 24 ekipom zapewnić podróż, zakwaterowanie itd. Trzeba również mieć kilkanaście hal w dużych miastach (przynajmniej na 4-5 tysięcy widzów, a na finały dużo większą). Włosi z 19 kandydujących miast wyłonili ostatecznie dziesięć, a Japończycy jedenaście. Elementem, bez którego nie ma mowy o przyznaniu mistrzostw jest umowa z telewizją na transmisję i produkcję międzynarodowego sygnału. Negocjacje Włochów z telewizją RAI trwały aż 8 miesięcy i dopiero po złożeniu podpisu na dokumencie można było oficjalnie stwierdzić, że mistrzostwa w Italii rzeczywiście się odbędą.

źródło: sports.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
mistrzostwa świata

Więcej artykułów z dnia :
2008-04-23

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved