Strona Główna > Aktualności > siatkówka akademicka > AJD Częstochowa Mistrzem Polski Akademii

AJD Częstochowa Mistrzem Polski Akademii

Dobiegły końca XXV Mistrzostwa Polski Akademii w siatkówce kobiet. W niedzielę rozstrzygnięto kolejność na miejscach 1-10. Mistrzostwo zdobyły siatkarki z Akademii Jana Długosza w Częstochowie.

Jako pierwsze rozegrały swoje mecze zespoły walczące o lokaty poza strefą medalową. 9 miejsce przypadło w udziale AM Gdynia, która gładko (25:7, 25:11) pokonała UTP Bydgoszcz. Bliźniaczo podobny był rozgrywany w tym samym czasie mecz o 5 lokatę. SGGW Warszawa pokonało lokalne rywalki z SGH 25:7 i 25:11. Pojedynek o 7 pozycję trwał niewiele dłużej. AE Poznań pokonało AP Kraków 2:0 (25:17, 25:21).

Następnie rozegrano tzw. finał pocieszenia. O brązowy medal walczyły studentki Uniwersytetu Ekonomicznego Kraków i Uniwersytetu Przyrodniczego Poznań. Początek dla gospodyń, głównie dzięki bezbłędnej grze na skrzydle Ciklińskiej. Przy stanie 12:8 dla UEK o czas poprosił trener UP. Goście uporządkowali swoje szeregi i szybko doprowadzili do wyrównania, a w decydującym momencie seta uciekły przeciwniczkom (17:17, 18:24). Wtedy po raz kolejny w tym turnieju gospodynie rozpoczęły pogoń za przeciwnikiem. Ostatecznie zabrakło im jednego punktu. Po raz pierwszy w ataku pomyliła się Ciklińska i Poznanianki wyszły na prowadzenie. Druga partia przebiegała już zdecydowanie pod ich dyktando od samego początku. Efekt – zwycięstwo do 14 i prowadzenie 2:0. Początek trzeciej partii wskazywał na to, iż te spotkanie lada moment może się zakończyć (1:7). Jednak sygnał do ataku dała w drużynie gospodyń Mogilska. Krakowianki zdołały wyjść na prowadzenie 20:18. Jednak o końcowym wyniku zadecydowała gra obronna, która była domeną UP. Kiwki UEK dobrze podbijała Pikulik, a jej koleżanki skutecznie kończyły kontrataki. Dzięki temu wygrały 25:23 i zdobyły brązowy medal.

W finale naprzeciw siebie stanęły AJD Częstochowa i AE Katowice. Pierwszy set to absolutna dominacja faworytek z AJD, które już na początku zdobyły 11 punktów w jednym ustawieniu (5:8, 16:8), którą potem stopniowy powiększały, by wygrać do 12. Spodziewane emocje przyniosła dopiero druga partia. Na tablicy wyników bardzo długo widniał remis. Gdy AJD uzyskał dwupunktowe prowadzenie (13:15) o czas poprosiła trenerka AE Katowice. Przerwa pomogła jednak bardziej przeciwniczkom, które dzięki dobrym atakom Madejskiej powiększyły przewagę (16:19), której nie oddały już do końca. Nie podłamało to Katowiczanek, które trzeci set zaczęły od prowadzenia 4:0. Parę minut później było już jednak 5:6. Gdy jednak na zagrywkę po stronie AJD poszła Wyjerka jej drużyna zdobyła kolejno 8 punktów (20:11). To przesądziło o losach złotego medalu.