Strona Główna > Aktualności > siatkówka akademicka > Trzeci dzień Mistrzostw Polski Akademii

Trzeci dzień Mistrzostw Polski Akademii

Kolejny dzień przyniósł jeszcze większą dawkę emocji. Doceniają to kibice gromadząc się licznie na trybunch. Nic w tym dziwnego. W sobotę Mistrzostwa Polski Akademii weszły w ostateczną fazę, gdzie porażka eliminuje z walki o medale.

Dzień rozpoczął się od ćwierćfinałowego pojedynku gospodyń – Uniwersytetu Ekonomicznego Kraków i Akademii Ekonomicznej Poznań. Pierwszy set to zażarta walka o każdy punkt, w którym górą były Poznanianki (32:30)! Krakowianki po raz kolejny pokazały charakter. Mimo, iż nie wykorzystały kilku piłek setowych w 1 partii, to w kolejnej konsekwentnie wykorzystywały słabe punkty przeciwniczek wygrywając do 15. Tie-break był tylko potwierdzeniem takiego porządku rzeczy (15:8) i krakowski sen o medalu trwał dalej. Niesamowite emocje towarzyszyły także ćwierćfinałowej parze SGGW Warszawa – AE Katowice. Tutaj o wyniku każdego seta decydowały detale. W pozostałych parach nie było już niespodzianek. Pewne zwycięstwa odniosły AJD Częstochowa i UTP Bydgoszcz.

W pierwszym półfinale zmierzyły się dwie uczelnie ekonomiczne: krakowska i katowicka. Pierwszy set na korzyść gości głównie dzięki rozsądnym decyzjom rozgrywającej i wykorzystaniu przewagi warunków fizycznych w poszczególnych ustawieniach. Druga partia była bliźniaczo podobna do poprzedniej, z tym że role się odwróciły. Przebieg tie-break’a wyraźnie sygnalizował, że wygra ta drużyna, która pierwsza opanuje nerwy. Dzięki doświadczeniu ligowemu katowiczanek prowadziły one już 13:9. Ekonomistki z Krakowa stały się jednak w tych mistrzostwach mistrzyniami wychodzenia z beznadziejnych sytuacji. Zdobyły 3 kolejne punkty i emocje sięgnęły zenitu. W sytuacyjnych piłkach lepsze jednak okazały się reprezentantki AE i to one cieszyły się ze zwycięstwa.

Z kolei drugi półfinał został jednogłośnie okrzyknięty najlepszym spotkaniem mistrzostw. Śmiało można powiedzieć, że był to dobry ligowy poziom. Długie wymiany, efektowne ataki i ofiarne akcje w obronie. Żadnego z tych elementów nie brakowało w tym widowisku. Szybciej do gry weszły jednak częstochowianki bombardując przeciwniczki zagrywką. Efektem było wyraźne zwycięstwo 25:16. Być może uśpiło to ich czujność. Poznanianki od początku drugiego seta przejęły inicjatywę grając przede wszystkim fenomenalnie w obronie! Dało im to zwycięstwo 25:23. W tie-break’u walka toczyła się punkt za punkt, aż do momentu zmiany stron. Potem nadszedł kryzys UP i skład jutrzejszego finału stał się jasny.

O złoty medal zagrają AJD Częstochowa i AE Katowice. Teoretycznymi faworytkami są te pierwsze, ale zespoły UP Poznań, czy też UE Kraków pokazały, że można przeciw nim grać skutecznie.