Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Siatkarki Banco Nación Villa Ramallo mistrzyniami Argentyny

Siatkarki Banco Nación Villa Ramallo mistrzyniami Argentyny

Sezon 2007/08 Liga Argentina kobiet dobiegł końca. W finale play-off Banco Nación pokonało 3-1 Boca Juniors. Słabiej grały mistrzynie kraju z trzech ostatnich sezonów, zespół River Plate.

Ekipa Banco Nación trafiła do finałowej rozgrywki po wygranym pewnie (3-0), półfinałowym play-off „do 3 zwycięstw” z Olimpico Freyre. Takie rozstrzygnięcie nie było zaskoczeniem. Prowadzona obecnie przez znanego szkoleniowca argentyńskiego, Daniela Nejamkina, drużyna z Ramallo, w poprzednich dwóch sezonach także docierała do finałowego play-off, ale w obydwu przypadkach musiała uznać wyższość niemal „etatowych” mistrzyń Argentyny – siatkarek słynnego River Plate.

W tym sezonie siatkarki River Plate, od samego początku sezonu nie prezentowały się jednak tak dobrze, jak w minionych latach. Mimo tego, do półfinałowej rozgrywki play-off dotarły bez większych problemów, a tam czekała je rywalizacja z lokalnymi rywalkami, z zespołu Boca Juniors. Rywalizacja półfinałowa pomiędzy tymi drużynami zaczęła się sensacyjnie. Faworyzowane „Los Millionaires”, mając atut własnego parkietu, przegrały z Boca pierwsze dwa mecze w rywalizacji „do 3 zwycięstw” (obydwa w stosunku 1:3). Wydawało się, że w powietrzu wisi mega sensacja, bo za taką należało by uznać gładką porażkę w trzech meczach siatkarek River. Do pierwszego meczu na parkiecie Boca obrończynie tytułu podeszły jednak z dużym zaangażowaniem. Po morderczej, trwającej ponad dwie i pół godziny walce, wygrały w tie-breaku, niwelując częściowo straty do lokalnych rywalek z pierwszych dwóch spotkań. Okazało się jednak, że w tym sezonie na dużo więcej ekipy River nie było stać. Podrażnione porażką w trzecim meczu gospodynie, z animuszem zaczęły czwarte spotkanie. Mimo porażek w dwóch pierwszych setach, siatkarki River nie myślały o złożeniu broni. W zaciętej końcówce trzeciego seta, zdołały przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę (25:23). W czwartym secie sztuka ta im się nie udała, choć walka była równie zacięta (zwycięstwo Boca 27:25). Po tym zwycięstwie siatkarki Boca Juniors trafiły do wielkiego finału, gdzie czekał już na nie zespół Banco Nación Villa Ramallo.Jako że drużyna Banco Nación grała w poprzednich dwóch sezonach w finale mistrzostw Argentyny, a dodatkowo, w tym sezonie, w fazie grupowej, od początku spisywała się lepiej od siatkarek Boca Juniors, zajmując lepszą pozycję wyjściowa przed play-off, to właśnie zawodniczkom Banco przypadł w udziale przywilej występowania w roli gospodyń, w dwóch pierwszych meczach finałowego play-off, rozgrywanego systemem „do 3 zwycięstw”.

Rywalizacja finałowa zaczęła się 5 kwietnia, na parkiecie Banco Nación (Estadio Luis M. Giordano, w Ramallo). W tym samym obiekcie został następnego dnia rozegrany drugi mecz. W pierwszym starciu siatkarki Boca podeszły do gry z ambicją, pierwszy set był bardzo zacięty, ale w końcówce przechyliły go na swoją stronę gospodynie. To podłamało ekipę Boca, a mecz zakończył się po dwóch kolejnych szybkich setach, wynikiem 3:0 dla Banco Nación. Także początek drugiego meczu był udany dla siatkarek Boca – wygrały pierwszego seta 25:21. Potem jednak górę wzięło doświadczenie i atut swojej hali, i mecz wygrały ponownie zawodniczki Banco Nación 3:1. Gdy rywalizacja finałowa przenosiła się na teren Boca Juniors (Estadio Socios Fundadores, w San Nicolás), mało kto przypuszczał, że gospodynie będą jeszcze w stanie postawić drużynie Banco Nación poważniejszy opór. Tymczasem sensacja… Boca wygrywa trzeci mecz bardzo gładko, 3:0. W następnym meczu, także na parkiecie Boca, nie było już niespodzianki. Siatkarki Banco Nación wygrały 3:1 i mogły świętować zdobycie tytułu mistrzyń Argentyny.

Analizując postawę w całym sezonie drużyn z pozycji medalowych, najwięcej zastrzeżeń można mieć do zdobywających w poprzednich latach trzy razy pod rząd tytuł mistrzowski siatkarek River Plate. Drużyna naszpikowana nazwiskami o znacznej renomie, nie tylko na argentyńskim rynku siatkarskim, ale i w Europie, zagrała poniżej oczekiwań, ale wystarczyło to na zdobycie brązowego medalu. Takie uznane firmy, jak Vanina Domke, Julia Rollie, Zaira Posternak, Silvia Maier, czy weteranka siatkarskich parkietów – 37-letnia Mariana Castelanelli, miały słabszy sezon.

Całkowicie odmienną opinię można wyrazić o postawie ambitnego zespołu srebrnych medalistek – Boca Juniors. Doświadczone liderki – Veronica Azcona i Maria de Los Angeles Frontera, znakomicie pokierowały grą bardzo młodych, utalentowanych koleżanek, wśród których wyróżnić należy takie zawodniczki, jak Romina Cossar i Patricia Oillataquerre.

Złote medalistki – siatkarki Banco Nación Villa Ramallo – pod kierunkiem uznanego szkoleniowca, Daniela Nejamkina, wreszcie po kilku latach dopięły swego. Drużyna grała równo przez cały sezon. Trener mógł liczyć zarówno na doświadczenie Ivany Muller i Marii Laury Vincente, jak i na duże już umiejętności, ale jeszcze młodzieńczą werwę Claudii Hvala, Natalii Flaviani, Danieli Gildenberger, czy wreszcie Georginy Klug. Co by nie powiedzieć, wszystko to byłe lub aktualne reprezentantki Argentyny.

Kadra zespołu Banco Nación Villa Ramallo

1. Claudia HVALA         07/19/1985
2. Tatiana RIZZO         12/30/1986
4. Melany UHIA          12/06/1990
5. María Natalia GERBALDO    09/07/1983
6. Ivana MULLER         03/07/1974
7. María Laura VINCENTE     11/25/1977
8. Natalia ESPINOSA-STANKOVICH  04/13/1984
9. Natalí FLAVIANI        10/08/1985
10. Lucía BERTAINA        02/20/1982
11. María Alejandra MAZZA     05/11/1973
12. Pamela PALUMBO        08/20/1987
13. Mariela VERZILLI       06/16/1990
14. Daniela GILDENBERGER     06/12/1984
15. María Delia CAMARGO-PAPPANO  02/06/1981
18. Analía ORTIZ         04/18/1988
19. Georgina KLUG         06/11/1984
20. Kelly WILLIAMSON       05/16/1990

Zobacz również:

Rywalizacja w Liga Argentina kobiet w sezonie 2007/08

źródło: aclav.com, inf. własna, Strefa Siatkówki

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne

Więcej artykułów z dnia :
2008-04-15

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved