Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Siatkarki Banco Nación Villa Ramallo mistrzyniami Argentyny

Siatkarki Banco Nación Villa Ramallo mistrzyniami Argentyny

Sezon 2007/08 Liga Argentina kobiet dobiegł końca. W finale play-off Banco Nación pokonało 3-1 Boca Juniors. Słabiej grały mistrzynie kraju z trzech ostatnich sezonów, zespół River Plate.

Ekipa Banco Nación trafiła do finałowej rozgrywki po wygranym pewnie (3-0), półfinałowym play-off „do 3 zwycięstw” z Olimpico Freyre. Takie rozstrzygnięcie nie było zaskoczeniem. Prowadzona obecnie przez znanego szkoleniowca argentyńskiego, Daniela Nejamkina, drużyna z Ramallo, w poprzednich dwóch sezonach także docierała do finałowego play-off, ale w obydwu przypadkach musiała uznać wyższość niemal „etatowych” mistrzyń Argentyny – siatkarek słynnego River Plate.

W tym sezonie siatkarki River Plate, od samego początku sezonu nie prezentowały się jednak tak dobrze, jak w minionych latach. Mimo tego, do półfinałowej rozgrywki play-off dotarły bez większych problemów, a tam czekała je rywalizacja z lokalnymi rywalkami, z zespołu Boca Juniors. Rywalizacja półfinałowa pomiędzy tymi drużynami zaczęła się sensacyjnie. Faworyzowane „Los Millionaires”, mając atut własnego parkietu, przegrały z Boca pierwsze dwa mecze w rywalizacji „do 3 zwycięstw” (obydwa w stosunku 1:3). Wydawało się, że w powietrzu wisi mega sensacja, bo za taką należało by uznać gładką porażkę w trzech meczach siatkarek River. Do pierwszego meczu na parkiecie Boca obrończynie tytułu podeszły jednak z dużym zaangażowaniem. Po morderczej, trwającej ponad dwie i pół godziny walce, wygrały w tie-breaku, niwelując częściowo straty do lokalnych rywalek z pierwszych dwóch spotkań. Okazało się jednak, że w tym sezonie na dużo więcej ekipy River nie było stać. Podrażnione porażką w trzecim meczu gospodynie, z animuszem zaczęły czwarte spotkanie. Mimo porażek w dwóch pierwszych setach, siatkarki River nie myślały o złożeniu broni. W zaciętej końcówce trzeciego seta, zdołały przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę (25:23). W czwartym secie sztuka ta im się nie udała, choć walka była równie zacięta (zwycięstwo Boca 27:25). Po tym zwycięstwie siatkarki Boca Juniors trafiły do wielkiego finału, gdzie czekał już na nie zespół Banco Nación Villa Ramallo.

Jako że drużyna Banco Nación grała w poprzednich dwóch sezonach w finale mistrzostw Argentyny, a dodatkowo, w tym sezonie, w fazie grupowej, od początku spisywała się lepiej od siatkarek Boca Juniors, zajmując lepszą pozycję wyjściowa przed play-off, to właśnie zawodniczkom Banco przypadł w udziale przywilej występowania w roli gospodyń, w dwóch pierwszych meczach finałowego play-off, rozgrywanego systemem „do 3 zwycięstw”.

Rywalizacja finałowa zaczęła się 5 kwietnia, na parkiecie Banco Nación (Estadio Luis M. Giordano, w Ramallo). W tym samym obiekcie został następnego dnia rozegrany drugi mecz. W pierwszym starciu siatkarki Boca podeszły do gry z ambicją, pierwszy set był bardzo zacięty, ale w końcówce przechyliły go na swoją stronę gospodynie. To podłamało ekipę Boca, a mecz zakończył się po dwóch kolejnych szybkich setach, wynikiem 3:0 dla Banco Nación. Także początek drugiego meczu był udany dla siatkarek Boca – wygrały pierwszego seta 25:21. Potem jednak górę wzięło doświadczenie i atut swojej hali, i mecz wygrały ponownie zawodniczki Banco Nación 3:1. Gdy rywalizacja finałowa przenosiła się na teren Boca Juniors (Estadio Socios Fundadores, w San Nicolás), mało kto przypuszczał, że gospodynie będą jeszcze w stanie postawić drużynie Banco Nación poważniejszy opór. Tymczasem sensacja… Boca wygrywa trzeci mecz bardzo gładko, 3:0. W następnym meczu, także na parkiecie Boca, nie było już niespodzianki. Siatkarki Banco Nación wygrały 3:1 i mogły świętować zdobycie tytułu mistrzyń Argentyny.

Analizując postawę w całym sezonie drużyn z pozycji medalowych, najwięcej zastrzeżeń można mieć do zdobywających w poprzednich latach trzy razy pod rząd tytuł mistrzowski siatkarek River Plate. Drużyna naszpikowana nazwiskami o znacznej renomie, nie tylko na argentyńskim rynku siatkarskim, ale i w Europie, zagrała poniżej oczekiwań, ale wystarczyło to na zdobycie brązowego medalu. Takie uznane firmy, jak Vanina Domke, Julia Rollie, Zaira Posternak, Silvia Maier, czy weteranka siatkarskich parkietów – 37-letnia Mariana Castelanelli, miały słabszy sezon.

Całkowicie odmienną opinię można wyrazić o postawie ambitnego zespołu srebrnych medalistek – Boca Juniors. Doświadczone liderki – Veronica Azcona i Maria de Los Angeles Frontera, znakomicie pokierowały grą bardzo młodych, utalentowanych koleżanek, wśród których wyróżnić należy takie zawodniczki, jak Romina Cossar i Patricia Oillataquerre.

Złote medalistki – siatkarki Banco Nación Villa Ramallo – pod kierunkiem uznanego szkoleniowca, Daniela Nejamkina, wreszcie po kilku latach dopięły swego. Drużyna grała równo przez cały sezon. Trener mógł liczyć zarówno na doświadczenie Ivany Muller i Marii Laury Vincente, jak i na duże już umiejętności, ale jeszcze młodzieńczą werwę Claudii Hvala, Natalii Flaviani, Danieli Gildenberger, czy wreszcie Georginy Klug. Co by nie powiedzieć, wszystko to byłe lub aktualne reprezentantki Argentyny.