Strona Główna > Aktualności > Puchar Polski > PP: Farmutil Piła zdobywcą Pucharu Polski

PP: Farmutil Piła zdobywcą Pucharu Polski

Tegorocznym zwycięzcą Pucharu Polski siatkarek został zespół z Piły. Pilanki w trzech setach pokonały bardziej utytułowanego rywala, Winiary Kalisz. Zawodniczką meczu została wybrana Agnieszka Kosmatka.

Finałowe spotkanie Pucharu Polski między Farmutilem Piłą a Winiarami Kalisz skutecznym atakiem z obejścia rozpoczęła Eleonora Dziękiewicz z Winiar. Odpowiedzią Piły był atak ze środka. W pierwszej połowie seta na boisku zdecydowanie dominowały zawodniczki z Winiar Kalisz. Po atakach między innymi Heleny Horki i Anny Barańskiej kaliszanki zbudowały dużą przewagę nad rywalkami (6:1, 8:2). Zawodniczki Farmutilu przez długi okres nie mogły znaleźć sposobu na przeciwniczki. Z upływem minut gra pilanek ulegała jednak poprawie. Swobodniej zaczęła atakować Kosmatka (10:6) mimo bloków stawianych przez rywalki. Zawodniczki Winiar nie zamierzały jednak tak łatwo odpuścić. W ich ekipie szczególnie dobrze spisywała się Horka, która atakowała z bardzo wysoką skutecznością (15:8, 16:10). Po przerwie technicznej przewaga Mistrzyń Polski jeszcze wzrosła dzięki punktowej zagrywce Anny Barańskiej (18:11). Obraz gry zupełnie się odmienił od stanu 19:12, kiedy to zaatakowała Agnieszka Kosmatka, zdobywając dla swojej drużyny 13. punkt. Był to początek serii pięciu punktów z rzędu wywalczonych przez podopieczne trenera Matlaka. Duża w tym zasługa Shelukhiny, która dwa razy zagrała przesunięta krótką. Przewaga zespołu z Kalisza zmalała do zaledwie dwóch punktów. Ważny 20. punkt Farmutil zdobył blokując niezawodną dotychczas dotychczas w ataku Horkę. W emocjonującej końcówce dwa błędy z popełniła Anna Barańska i na tablicy pojawił się remis 23:23. Dodatkowo Winiary nie poradziły sobie z przyjęciem serwisu Katarzyny Skorupy, a w ostatniej akcji tej partii zablokowały Horkę.

Drugą partię od dwupunktowego prowadzenia zdobytego dzięki akcjom Kaczorowskiej rozpoczęła Piła. Reakcją Winiar były dwa ataki w wykonaniu Horki (3:3). Na pierwszą przerwę techniczną z minimalną przewagą schodziły kaliszanki (8:6). W tej partii walka toczyła się punkt za punkt i żadna z drużyn nie mogła wypracować tak dużej przewagi jak w secie pierwszym. Po stronie Winiar szczególnie dobrze spisywała się Dziękiewicz, w ekipie z Piły natomiast Katarzyna Skorupa, której dwa razy udało się zmylić kaliszanki kiwką. Na drugiej przerwie technicznej trzypunktową przewagę nadal miał zespół z Kalisza (po ataku Spalovej). Po przerwie aż trzy błędy własne popełnił zespół Igora Prielożnego (zepsuty serwis Barańskiej i Godos oraz atak w aut Horki). Po ataku Kaczorowskiej Piła zbliżyła się do rywalek na jedno „oczko” (18:19). Kilka chwil później ta sama zawodniczka dobrym zbiciem doprowadziła do remisu 21:21. W końcówce egzekutorką Winiar okazała się Michela Teixeira. Jej dwa ataki z rzędu dały zawodniczkom z Piły zwycięstwo w tym secie 25:23.

Trzeci set finału Pucharu Polski podobnie jak drugi od dwupunktowego prowadzenia zaczęły pilanki. Kiedy na zagrywkę weszła jednak Izabela Żebrowska z Winiar Kalisz, Farmutil miał problemy z przyjęciem serwisu, dzieki czemu kaliszanki dogoniły rywalki (3:3). Chwilę później zespół z Kalisza popełnił dwa z rzędu błędy własne i Piła wypracował prowadzenie 5:3. Po ataku Kaczorowskiej Farmutil schodził na przerwę prowadząc 8:4. Ta przewaga była systematycznie powiększana między innymi dzięki atakom Teixeiry (10:5), Shelukhiny (11:6) czy blokowi Skorupy i Shelukhiny na Barańskiej (12:7). Po drugiej przerwie technicznej, na którą kaliszanki schodziły tracąc cztery punkty do rywalek, zespół Igora Prielożnego wzmocnił nieco zagrywkę, ale na niewiele się to zdało. Pilanki grały wspaniale w obronie, podbijając wiele ataków rywalek. W końcówce kiwką na miarę rasowej rozgrywającej popisała się Agnieszka Bednarek (23:17), a dwa bloki na kaliszankach dały Farmutilowi upragnione zwycięstwo w secie 25:17, a w całym meczu 3:0.

Najlepszą zawodniczką meczu finałowego wybrana została Agnieszka Kosmatka.

Farmutil Piła – Winiary Kalisz 3:0

(25:23, 25:23, 25:17)