Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Igrzyska Olimpijskie: Trenerów wielu – kobieta jedna

Igrzyska Olimpijskie: Trenerów wielu – kobieta jedna

Pośród plejady znakomitych trenerów, których podopieczni i podopieczne zmierzą się w walce o olimpijskie złoto w Pekinie będzie jedna kobieta - "Jenny" Lang Ping - selekcjonerka siatkarek Stanów Zjednoczonych.

Wśród drużyn, które wywalczyły już olimpijską kwalifikację i tych które jeszcze mają na nią szansę Lang Ping jest jedyną przedstawicielką płci pięknej. To duże osiągnięcie, jednak jeszcze większym wyróżnieniem dla „Jenny” jest fakt, że obok węgierskiej trenerki Gabrielli Kotsis, Ping jest jedyną, która poprowadzi siatkarską reprezentację na więcej niż jednych igrzyskach.

Lang poprowadziła w 1996 roku w Atlancie siatkarki Chin do srebrnego medalu. Kotsis natomiast była trenerką Węgier w złotej erze dla siatkówki tego kraju. Przez trzy kolejne olimpiady – w 1972, 1976 i 1980 roku prowadziła węgierskie siatkarki, a dwa razy bliska była brązowego medalu.



Dla Lang udział w olimpiadzie z reprezentację USA w swoim rodzinnym kraju będzie kolejnym spektakularnym krokiem w karierze.

Czuję się zaszczycona jako kobieta trener, że ponownie będę prowadziła drużynę na igrzyskach. Cieszę się, że mogę pracować na tym poziomie. Moja kariera zawodnicza pomogła mi bardzo w późniejszej pracy trenerskiej. – powiedziała Lang. – Mam nadzieję, że coraz więcej będzie kobiet trenujących na tym poziomie. Szczególnie w USA jest wiele trenerek pracujących na szczeblu akademickim. Zdaję sobie jednak sprawę, że jest to też kwestia wyboru życiowego, kobiety częściej decydują się na życie rodzinne niż sportowe. Kobiety więcej czasu spędzają z dziećmi, a praca trenera wymaga dużo podróżowania. Jeżeli jednak kobiety będą decydować się na pracę trenera, mogą osiągać sukcesy nawet na arenach międzynarodowych.

Osiemdziesięcioletnia Kotsis, która wciąż trenuje w szkole sportowej na Węgrzech ma nadzieję, że kobiety będą szły w ślady Lang.

– Myślę, że w każdym segmencie życia kobiety mają więcej szans odgrywać główne role. Trzeba jednak przyznać, że świat trenerski jest typowo męski i kobieta musi udowonić więcej i pracować ciężej niż przedstawiciele płci męskiej, aby być traktowana na równi.[/q] – powiedziała Kotsis. – Jeśli chodzi o Lang Ping pamiętam ją jako najlepszą zawodniczkę reprezentacji Chin. Była interesującą siatkarską, potrafiła reprezentować typowy azjatycki styl gry, będąc wyższą od koleżanek.

Sama „Jenny” jest szczęśliwa, że mogła doświadczyć trenowania dóćh różnych stylowo i kulturowo siatkarskich reprezentacji. – Wiele się nauczyłam nie tylko pod względem siatkarskim. Najpierw bowiem trzeba się zapoznać z kulturą danego kraju, aby zrozumieć filozofię zawodniczek.

Cieszę się, że będę mogła prowadzić USA w moim rodzinnym kraju. Stany Zjednoczone osiągnęły wysoki poziom, jest to zaszczyt zarówno dla mnie jak i chińskiej siatkówki. – kończy „Jenny”.

źródło: FIVB, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Igrzyska Olimpijskie

Więcej artykułów z dnia :
2008-04-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved