Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Liga Mistrzyń: Wymęczone zwycięstwo mistrzyń Polski

Liga Mistrzyń: Wymęczone zwycięstwo mistrzyń Polski

Kaliszanki przegrywały w pierwszym meczu I rundy play-off Ligi Mistrzów z holenderskim Dela Martinus Amstelveen już 0:2. Mistrzyniom Polski udało się podnieść i wygrać spotkanie po zaciętym tie-breaku.

Początek pierwszej partii to minimalna przewaga Holenderek, które dzięki zagrywkom Manon Flier prowadziły 5:3. Po bloku Debby Stam na Miladzie Spalovej zrobiło się 7:4, ale kaliszanki mają w swoim składzie najlepszą zagrywającą fazy zasadniczej Ligi Mistrzyń, Annę Barańską, co udowodniła w kolejnych akcjach. Właśnie po jej serwisach gospodynie doprowadziły do wyrównania (7:7), by po asie Spalovej wyjść na prowadzenie 9:8. Minimalna przewaga podopiecznych Igora Prielożnego utrzymywała się do stanu 18:17, po czym trzy punkty z rzędu zdobyły siatkarki Dela Martinus. Świetnie wówczas serwowała Ingrid Visser, a w ataku nie do zatrzymania była Francien Huurman. Kaliszanki nie zdołały już nawiązać walki w tej odsłonie, która po silnych zagrywkach Flier zakończyła się wynikiem 25:19.

Drugi set długo przypominał wydarzenia z pierwszego, bowiem na początku toczyła się bardzo wyrównana gra. Dopiero po błędach Chaine Staelens i Manon Flier kaliszanki odskoczyły rywalkom na trzy punkty (12:9). Po celnym zbiciu Eleonory Dziękiewicz na tablicy wyników było 16:14. Mimo prowadzenia 19:17 ponownie mistrzynie Holandii odrobiły straty i to z nawiązką, bo głównie po błędach siatkarek Winiar zdobyły cztery punkty z rzędu (21:19). W tym fragmencie gospodynie słabo grały w ataku i przyjęciu, co wykorzystywały Holenderki. Po zbiciu Flier miały pierwszą piłkę setową (24:21), jednak dzięki skutecznej Annie Woźniakowskiej i Helenie Horce zrobiło się po 24. Próbę nerwów lepiej zniosły przyjezdne, a set zakończyła asem serwisowym Francien Huurman.Kolejną odsłonę lepiej rozpoczęły siatkarki Deli Martinus, bo od prowadzenia 4:1. Wówczas nie mające nic do stracenia miejscowe zaczęły grać pewniej w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła, co odzwierciedliło się w wyniku. Po bloku Dziękiewicz na Flier gospodynie prowadziły 8:6. Później szala zwycięstwa w tej partii przechylała się raz na jedną stronę, raz na drugą. Decydujące akcje dla losów tej odsłony miały miejsce od stanu 18:18. Wtedy to na zagrywce w kaliskim zespole pojawiła się Eleonora Dziękiewicz, która znacznie utrudniała rywalkom przyjęcie. W dodatku w bloku grały Spalova i Barańska, dzięki czemu Winiary wyszły na czteropunktowe prowadzenie (22:18). Taka przewaga utrzymała się już do końca tego seta, który autowym zbiciem zakończyła Chaine Staelens.

Czwarty set był wyrównany tylko do stanu po 4. Potem na boisku niepodzielnie rządziły mistrzynie Polski, które prowadziły 7:4, 11:6 i 16:11. Skutecznie wówczas grała Helena Horka i Milada Spalova, z kolei z drugiej strony siatki błędy zaczęła popełniać Manon Flier. Holenderki zdołały odrobić tylko dwa punkty (18:15 i 21:18), by ostatecznie stracić kolejne cztery, co dało zwycięstwo kaliszankom do 18. Kapitalnie w końcówce grała Spalova, która zakończyła tę odsłonę niecodziennym dla siebie atakiem, bo wykonanym z drugiej linii.

Tie-break tego spotkania spokojnie można podzielić na trzy etapy. Najpierw, do stanu 4:4, byliśmy świadkami wyrównanej gry. Potem przyjezdne osiągnęły kilkupunktową przewagę (9:5 i 13:9). W tym fragmencie skutecznie grała Stam i Flier, a niewymuszone błędy popełniały niemal wszystkie zawodniczki Winiar. W tej beznadziejnej sytuacji trener Igor Prielożny zdecydował się powrócić do wyjściowej szóstki (wcześniej na boisko desygnował Olgę Owczynnikową i Izabelę Żebrowską). Okazało się to strzałem w dziesiątkę, bowiem siatkarki Winiar zdobyły aż pięć punktów z rzędu i to one jako pierwsze miały piłkę meczową (14:13). Zdezorientowane przebiegiem boiskowych wydarzeń holenderki obroniły się jeszcze za sprawą ataku Flier, ale po chwili ta sama zawodniczka zagrała w siatkę, a Chaine Staelens wystrzeliła piłkę w aut. W efekcie tego miejscowe mogły cieszyć z trudem wywalczonego zwycięstwa.

Winiary Kalisz – Dela Martinus Amstelveen 3:2

(19:25, 24:26, 25:21, 25:18, 16:14)

Składy:

Winiary: Barańska, Dziękiewicz, Woźniakowska, Spalova, Horka, Godos oraz Fernanda (l), Owczynnikowa, Żebrowska

Dela: K. Staelens, Huurman, C. Staelens, Flier, I. Visser, Stam oraz van Tienen (l), Blom, Fledderus, Orsel

Zobacz również:

Wyniki I rundy play-off Ligi Mistrzyń

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
europejskie puchary

Więcej artykułów z dnia :
2008-02-14

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved