Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Liga Mistrzyń: Kaliszanki potwierdziły zasłużony awans

Liga Mistrzyń: Kaliszanki potwierdziły zasłużony awans

Siatkarki Winiar Kalisz przed spotkaniem z Fenerbahce Stambuł były pewne awansu do dalszej rundy Ligi Mistrzyń. Podeszły jednak do niego ambicjonalnie i wygrały 3:2.

Pierwszy set rozpoczął się od prowadzenia Winiar 2:0, a punktowały Izabela Żebrowska i Anna Woźniakowska. Od tego momentu gra się wyrównała, choć minimalną przewagę osiągnęły siatkarki Fenerbahce. Podczas pierwszej przerwy techniczną prowadziły 6:8. Kaliszanki szybko jednak doprowadziły do wyrównania, za sprawą celnego zbicia Anny Barańskiej. Kapitan Winiar wkrótce zagrała asa serwisowego i było 15:14. Przyjezdne nie chciały być gorsze w elemencie zagrywki, co pokazała Cigdem Rasna. Po jej asie ponownie prowadzenie objęły Turczynki 16:17. W końcówce bliższe zwycięstwa były przyjezdne, które po autowym zbiciu Spalovej miały piłkę setową (24:23). Winiary mają jednak w składzie Annę Barańską, która wzięła sprawy w swoje ręce. Reprezentantka Polski najpierw skutecznie zaatakowała, a potem ustrzeliła rywalki zagrywką (25:24). Decydująca akcja należała do Woźniakowskiej.

Po bloku Spalovej kaliszanki prowadziły w drugim secie 4:2. Czeska środkowa wykazała swoje umiejętności chwilę później, dzięki czemu przy pierwszej przerwie technicznej było 8:7. Odpoczynek korzystnie wpłynął na Fenerbahce, a głównie na Tatianę dos Santos, która w tej odsłonie odgrywała główną rolę. Brazylijka kończyła celnie każdy atak, co sprawiło, iż na tablicy widniał wynik 10:13. Na domiar złego dla Winiar dobrze poczynała sobie Kimberly Glass, po której atakach było 11:16. Podopieczne Igora Prielożnego zdołały zniwelować stratę do dwóch punktów (19:21), jednak ponownie z dobrej strony pokazały się dos Santos i Glass. Reprezentantka Stanów Zjednoczonych ze stoickim spokojem wykończyła akcję przy stanie 21:24 i w setach był remis po 1.

O trzecim secie kaliszanki chciałyby jak najszybciej zapomnieć. Rywalki od samego początku nadawały tempo grze, prowadząc 4:8 i 7:12. W tym fragmencie poniżej oczekiwań grała Barańska, a trener Prielożny wprowadził na jej miejsce Helenę Horkę. Na rozegraniu pojawiła się doświadczona Olga Owczynnikowa, jednak nie była w stanie pomóc swojej drużynie. Wśród siatkarek Fenerbahce dobrze spisywały sie Tatiana dos Santos i Marina Tumas. Po ataku tej ostatniej podopieczne Adnana Kistaka miały piłkę setową, przy miażdżącej przewadze 14:24. Spalova zdołała jeszcze obronić setbola, ale w kolejnej akcji w aut zaatakowała Woźniakowska.

Czwartą odsłonę gospodynie rozpoczęły od błędów, toteż przyjezdne prowadziły 3:1. Kaliszanki wreszcie jednak zaczęły grać blokiem, co odbiło się na wyniku, gdyż na pierwszą przerwę techniczną miejscowe miały jednopunktową przewagę. To wszystko, co pozytywnie można stwierdzić o grze Winiar w tej części seta. W kolejnych akcjach po kaliskiej stronie mnożyły się błędy zarówno w przyjęciu, jak i ataku, co nie zdarzało się w tureckiej ekipie, która prowadziła już 14:11, a później 18:15. Ku uciesze miejscowych widzów końcówka odsłony należała do gospodyń, które przy stanie 20:18 zdobyły cztery punkty z rzędu, co przesądziło o losach partii. Skutecznym blokiem na Kimberly Glass zakończyła ją Eleonora Dziękiewicz.

Tie-break przebiegał pod dyktando tureckich siatkarek, ale tylko do stanu 10:7. Wówczas Winiary zdobyły sześć punktów z rzędu, głównie dzięki wspaniale serwującej Izabeli Żebrowskiej. Mimo to przyjezdne walczyły o każdy punkt i po ataku Ozlem Ozcelik wyrównały stan na po 13. Jednakże mocne nerwy wykazała Helena Horka, której potężne zbicie dało kaliszankom piłkę meczową. Turczynki jeszcze się wybroniły, ale atak w taśmę Ozlem przesądził o zwycięstwie Winiar do 14 i w całym meczu 3:2.

Winiary Bakalland Kalisz – Fenerbahce Stambuł 3:2

(26:24, 21:25, 15:25, 25:22: 16:14)

Winiary: Anna Barańska, Eleonora Dziękiewicz, Anna Woźniakowska, Milada Spalova, Magdalena Godos, Izabela Żebrowska oraz Agata Sawicka (l), Helena Horka, Olga Owczynnikowa, Fernanda de Oliveira

Fenerbahce: Pelin Celik, Tatiana Alves dos Santos, Ozlem Ozcelik, Marina Tumas, Cigdem Rasna, Kimberly Glass oraz Naz Ihtiyaroglu Ayca (l), Filiz Kocaman, Tulin Altintas

Sędziowali: Mario Bernaola (Hiszpania) oraz Gordan Vilimanović (Serbia)