Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > Groźny uraz oka siatkarki Piasta Szczecin

Groźny uraz oka siatkarki Piasta Szczecin

fot. archiwum

Potężnie uderzona piłka trafiła w otwarte oko środkową Edytę Rzenno. Nastąpił wylew krwi, zawodniczka przestała widzieć. Była końcówka trzeciego seta sobotniego meczu Wisła Kraków - Piast Szczecin.

Wynik był na styku, dziewczyny walczyły ambitnie o każdą piłkę. W pewnym momencie rozgrywająca Wisły wystawiła krótką piłkę do ataku swej środkowej. Edyta chciała zablokować atak, ale mocno uderzona piłka przeleciała jej między palcami i trafiła prosto w twarz – opisuje sytuację Katarzyna Ciesielska, druga rozgrywająca Piasta. – Edyta padła na parkiet. Płakała. Mówiła, że nic nie widzi .

 

Pierwszą osobą, która podbiegła do szczecińskiej środkowej, była masażystka drużyny Magdalena Kuc . – Momentalnie nastąpił wylew, całe oko zalało się krwią. Edyta miała pecha, bo w chwili uderzenia piłką miała otwarte oko – mówi. 

Kuc i lekarz Wisły zaprowadzili zawodniczkę do szatni. Rozpoczęły się poszukiwania lekarza specjalisty, co okazało się niełatwe.

 

U nas procedura jest prosta. Jedzie się do kliniki na Pomorzany, tam zawodniczka przechodzi badanie USG, prześwietlenie pomagające ustalić, czy okolice czaszki nie uległy uszkodzeniu, oraz inne badania specjalistyczne. Po dwóch godzinach jest diagnoza – mówi Kuc.

 

Niestety, w Krakowie takiej okulistycznej kliniki jak u nas nie ma.

 

Szczęście w nieszczęściu, na meczu w Krakowie byli rodzice i siostra Edyty [Państwo Rzenno mieszkają w odległym o 60 km od Krakowa Brzesku – red.] – relacjonuje Marcin Maziarz , menedżer siatkarki. – Nic niewidzącą na lewe oko zawodniczkę zawieźli na pogotowie .

 

Dyżurujący tam lekarz internista odesłał ich stamtąd do szpitala klinicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Tam przyjmowała ją stażystka, która była bardziej wystraszona od poszkodowanej – mówi Kuc.

 

Dopiero z izby przyjęć szczecinianka trafiła do specjalisty. W weekend nie przeszła jednak wszystkich specjalistycznych badań. Mają się one odbyć w poniedziałek.

 

U Edyty stwierdzono krwiaka, który w niedzielę rano przesunął się z tęczówki i zaczęła na to oko widzieć. Wprawdzie bardzo bardzo słabo, ale jednak – mówi Maziarz. – Być może po poniedziałkowych badaniach wyjdzie ze szpitala .

 

Jeśli tak się stanie, zapewne kilka tygodni spędzi w rodzinnym Brzesku, bo żadne treningi po takim urazie nie wchodzą w rachubę.

 

Po takiej kontuzji trzeba uważać nawet na to, by nie kichać – przestrzega Kuc.

 

Mam nadzieję, że Edyta szybko wróci do zdrowia i do zespołu – mówi zmartwiony trener Piasta Marek Mierzwiński .

 

To już trzeci przypadek kontuzji oka w zespole Piasta w tegorocznych rozgrywkach. Wcześniej ucierpiały Paulina Rolińska i Marlena Zielonka .

 

To typowa przypadłość środkowych. Gdy wyskakują do bloku zbyt wysoko i rozłożą ręce, piłka może uderzyć je w twarz – mówi Zielonka, która z kontuzją oka borykała się dwa miesiące temu. – Ja i Paula miałyśmy tyle szczęścia, że zdążyłyśmy zamknąć oko, co ograniczyło obrażenia. Miałam lekko porysowaną rogówkę. Bolało niesamowicie. Nie tylko oko, ale cała głowa. Przez dwa, trzy tygodnie nie mogłam dźwigać niczego ciężkiego, skakać .

 

Szczecin to jedno z nielicznych miast w Polsce, a nawet w Europie, gdzie jest pogotowie okulistyczne i całodobowa opieka specjalistów. W przypadku takich urazów najpierw badaniom poddaje się przód oka: spojówkę, rogówkę, soczewkę. Ocenia się ostrość widzenia, ciśnienie w oku. Potem badany jest tył oka. Zaleca się USG by sprawdzić, czy nie doszło do odwarstwienia siatkówki oraz RTG sprawdzające czy nie doszło do uszkodzenia oczodołu. Erozja (porysowanie) rogówki, którą miały zawodniczki, to uraz bardzo bolesny, ale szybko gojący się – powiedział dla gazety.pl Andrzej Palacz , szczeciński okulista.

źródło: gazeta.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
I liga kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2008-01-21

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved