Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Polki w finale turnieju kwalifikacyjnego

Polki w finale turnieju kwalifikacyjnego

Siatkarki reprezentacji Polski pokonały w półfinale turnieju w Halle Serbię 3:1. W niedzielę mecz z Rosją, którego stawką będzie awans do Igrzysk Olimpijskich.

Pierwsze akcje meczu Polska – Serbia były w wykonaniu naszego zespołu znakomite. Po bloku na Briżitce Molnar biało-czerwone prowadziły 2:0, potem kolejne trudne zagrywki Anny Barańskiej, udane bloki i potężne ataki Katarzyny Skowrońskiej przynosiły Polkom kolejne punkty. Ich najwyższe prowadzenie w tej fazie meczu wynosiło 5 punktów (10:5). Jednak w drugiej części seta polski zespół spisywał się o wiele słabiej. Zawodniczki trenera Marco Bonitty nie potrafiły dokładnie przyjąć piłki i nie kończyły ataków. Nie grające wielkiej siatkówki Serbki najpierw wyrównały, a potem objęły prowadzenie, które z czasem powiększały. Od stanu 14:11 z kolejnych czternastu akcji Polki wygrały tylko trzy i zrobiło się 17:22. W samej końcówce jeszcze udało się odrobić kilka punktów, ale trzeciego setbola dla Serbii wykorzystała Molnar dając swojemu zespołowi zwycięstwo 25:22.

W drugim secie Polki miały jeszcze lepszy początek niż w pierwszym, choć rozpoczęło się od 0:2 dla Serbii. Pięciopunktowe prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej (8:3) było zasługą głównie Katarzyny Skowrońskiej i Anny Barańskiej, z których zagrywkami przyjmujące rywalek zupełnie nie potrafiły sobie poradzić. Wszystko wskazywało na to, że tym razem Polki nie popełnią błędu z pierwszej partii, w której roztrwoniły wysoką przewagę. W tym secie konsekwentnie powiększały różnicę punktową. Po żółtej kartce dla Mileny Sadurek było 12:8, ale od tej chwili Serbki cztery punkty oddały naszej drużynie same. Ośmiopunktowe prowadzenie (16:8) trudno już było stracić. W ostatnich fragmentach seta, kiedy biało-czerwone już wysoko wygrywały, dużo było długich wymian i niekończonych ataków, ale Polki mogły sobie na to pozwolić. Ani przez moment nie było wątpliwości, że tą partię wygrają. Atak Małgorzaty Glinki zakończył ją wynikiem 25:18.

Trzecią partię lepiej rozpoczęły Serbki. Jelena Nikolić w końcu zaczęła zdobywać punkty, trudno było Polkom zatrzymać sprytne ataki Molnar. „Plave” prowadziły 3-4 punktami aż do drugiej przerwy technicznej (16:13). Trener Bonitta wprowadził na boisko Katarzynę Skorupę i Annę Podolec i te zmiany okazały się trafione. Zwłaszcza ta pierwsza wiele wniosła do gry – trudnymi zagrywkami straszliwie nękała Nikolić, przy jej serwisie Polki zdobyły sześć kolejnych punktów i odskoczyły na 21:18. Blok na Dziękiewicz pozwolił jeszcze Serbkom zbliżyć się na 21:20, ale w kolejnych akcjach biało-czerwone „oddały” blokiem dwukrotnie, a atak Podolec zakończył seta zwycięstwem naszego zespołu 25:22.

W czwartym secie żaden z zespołów długo nie mógł zdobyć wyraźnej przewagi. To jednak Polki miały inicjatywę i cały czas prowadziły. Serbki wyrównały 7:7, ale biało-czerwone szybko znów odskoczyły, a po ataku w aut Molnar miały już o trzy „oczka” więcej niż rywalki (15:12). Po drugiej przerwie technicznej niestety zrobiło się nieciekawie. Zawodniczki trenera Bonitty nie potrafiły skończyć ataku, ani też zatrzymać Jovany Brakocević (weszła na boisko na początku czwartej partii) i Jeleny Nikolić. Z 15:12 zrobiło się 18:20. Polki potrafiły się jednak zmobilizować. Trudne zagrywki, dobry blok i potężne ataki Barańskiej, Glinki i Podolec znów przywróciły inicjatywę naszej drużynie. Autowy atak Molnar sprawił, że było 23:21 dla biało-czerwonych, a przy pierwszej piłce meczowej najpierw Mariola Zenik podbiła atak Brakocević, a sytuacyjną piłkę uderzeniem od serbskiego bloku skończyła Barańska. Polki wygrały 25:22 i cały mecz 3:1.

Polska – Serbia 3:1

(22:25, 25:18, 25:22, 25:22)

Polska: Sadurek (2), Skowrońska (15), Glinka (16), Barańska (15), Dziękiewicz (9), Gajgał (2), Zenik (libero) oraz Liktoras (8), Skorupa (5), Rosner i Podolec (6)

Serbia: Ognjenović, Molnar (13), Djerisilo (15), Nikolić (14), Citaković (8), Veljković (2), Cebić (libero) oraz Malagurski i Brakocević (5)