Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Halle: Awans Polek po zwycięstwie 3:1 nad Turczynkami

Halle: Awans Polek po zwycięstwie 3:1 nad Turczynkami

Aby mieć pewność, że nie spotka ich żadna niespodzianka ze strony ekip Niemiec i Holandii, Polki musiały dziś wygrać dwa sety w meczu z Turcją. Wygrały trzy, tracąc tylko jeden.

Mecz rozpoczął się od mocnych i trudnych zagrywek Katarzyny Gajgał i Małgorzaty Glinki. Na pierwszą przerwę techniczną Polki schodziły z przewagą sześciu punktów po znakomitym ataku Skowrońskiej. W dalszej fazie seta Turczynkom udało się odrobić straty za sprawą świetnie spisującej się Esry Gümüs. Po jej skutecznym ataku z sytuacyjnej piłki na tablicy widniał remis 11-11. Obie drużyny popełniały wiele błędów własnych. W ataku dobrze prezentowały się Skowrońska i Gözde Kirdar. Drużyny walczyły punkt za punkt. Polkom nie udało się zakończyć seta przy stanie 24-23. Swojej szansy nie zmarnowała za to Neriman, która po ofiarnej obronie Nihan zdobyła ostatni punkt. Turcja dość niespodziewanie wygrała tę partię 29-27.

Mimo nienajlepszego początku drugiego seta, Polkom udało się uzyskać trzypunktowe prowadzenie (8-5). Po przerwie technicznej przewaga biało-czerwonych wciąż rosła. Dobry okres gry miała Lena Dziękiewicz, która zapisała na swoim koncie dwa asy serwisowe. Po błędach przeciwniczek oraz punktowym ataku Skowrońskiej zespoły zeszły na drugą przerwę techniczną przy naszym prowadzeniu 16-9. Po drugiej stronie siatki skutecznymi atakami popisywała się Gözde, jednak było to za mało na dobrze dysponowaną polską drużynę. Pierwszą piłkę setową wykorzystała Gajgał. Polki wygrały drugą partię tego spotkania 25-16.

Od początku trzeciej odsłony meczu na boisku dominowały nasze siatkarki, które po ataku Ani Barańskiej prowadziły już 6-1. Polki utrzymywały przewagę dzięki świetnej grze Dziękiewicz oraz Skowrońskiej (8-4, 15-9). Nasze siatkarki kontrolowały przebieg gry i wydawało się, że spotkanie toczy się pod ich dyktando. Kilka błędów własnych (błąd ustawienia, dotknięcie siatki) wprowadziły nerwowość w szeregi naszych zawodniczek. Z przewagi Polek nic nie pozostało i Turczynki doprowadziły do remisu 22-22. Nasze siatkarki zachowały jednak zimną krew i po emocjonującej końcówce wygrały 28-26. Partię zakończyła Glinka atakiem z lewego skrzydła.

Czwarty set rozpoczął się od zdecydowanych ataków Skowrońskiej i Barańskiej (6-2). Przeciwniczki nie zrezygnowały jednak z walki i szybko doprowadziły do remisu (9-9). W obronie znakomicie prezentowała się libero Nihan, a wszystkie kontrataki kończyła Gözde. Kiedy przewaga Turczynek wzrosła do trzech oczek (12-15), trener Bonitta zmienił Milenę Sadurek na Katarzynę Skorupę. Polki szybko odrobiły stratę, a dwa asy serwisowe Barańskiej dały nam prowadzenie 18-16. Po jednym punkcie z zagrywki zdobyły jeszcze Liktoras i Skorupa. Przy stanie 23-20 kibice obejrzeli niesamowitą, efektowną i bardzo długą wymianę, którą zakończyła najlepsza w dniu dzisiejszym Kasia Skowrońska. Mecz zakończył się autowym atakiem Turczynek ze środka. Polki wygrały tę partię 25-20 i całe spotkanie 3-1.

Polska – Turcja 3:1

(27:29, 25:16, 28:26, 25:20)

Polska: Skowrońska-Dolata (29), Dziękiewicz (16, Gajgał (8), Glinka-Mogentale (11), Barańska (11), Sadurek (3), Zenik (libero) oraz Podolec (3), Rosner (1), Liktoras (1) oraz Skorupa (1)

Turcja: Özbek (11), Bal (7), Kirdar (18), Gümüs (14), Özsoy (9), Aydemir (2), Yeldan (libero – 1) oraz Hakyemez (5) i Celik