Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Turniej w Halle: Tie-break dla Polek

Turniej w Halle: Tie-break dla Polek

W drugim dniu turnieju eliminacyjnego do IO, w Halle, Polki wygrały po fantastycznym tie-breaku z zespołem Niemiec 3:2. Bohaterką piątego seta okrzyknięto Annę Podolec.

Całe spotkanie dobrze rozpoczęła drużyna niemiecka. Po bloku na Dziękiewicz i kontrataku Fuerst, Niemki objęły prowadzenie 3:1. Polki szybko je jednak dogoniły i po autowym ataku Dumler był już remis 3:3. Gdy Gruen blokiem zatrzymała Skowrońską, niemiecka drużyna ponownie prowadziła dwoma punktami, ale atak w siatkę Dumler ponownie sprawił, że był remis 5:5. As Eleonory Dziękiewicz i kontra Małgorzaty Glinki pozwoliły drużynom zejść na pierwszą przerwę techniczną przy prowadzeniu naszej reprezentacji 8:7. Dwa ataki w aut Gruen podwyższyły przewagę Polek do trzech punktów. Jednak dobra gra z kontrataku gospodyń pozwoliła im dogonić nasz zespół. Blok Dziękiewicz na Gruen dał drugą przerwę techniczną, na której polski zespół prowadził 16:15. Po przerwie szwankować zaczął polski atak. Wykorzystały to Niemki, skutecznie atakując z kontry i budując tym samym przewagę, pozwalającą na wygranie tego seta.

Od początku drugiej partii w naszej drużynie zagrała Liktora, która pojawiła się w połowie pierwszej odsłony. Choć Polki dobrze, bo blokiem Sadurek na Gruen (2:1) rozpoczęły tego seta, to już chwilę później, przede wszystkim dzięki błędom polskiego zespołu Niemki wyszły na prowadzenie 6:4. Blok na Barańskiej podwyższył przewagę gospodyń do 7:4, a po autowym ataku Dziękiewicz było już 12:9. W następnej akcji polska środkowa już się nie pomyliła. Dodatkowo błąd popełniła niemiecka rozgrywająca Hart i Polki przegrywały już jedynie 11:12. Autowy atak Glinki ponownie pozwolił odskoczyć naszym przeciwniczkom na trzy punkty (14:11). Wtedy trener Bonitta poprosił o czas dla swojej drużyny. Przerwa dobrze wpłynęła na polskie zawodniczki, bowiem po niej Glinka zaserwowała asa a Dziękiewicz ze Skowrońską zablokowały atak Dumler. Dało to remis 14:14. Na przerwie technicznej Niemki ponownie prowadziły dwoma punktami 16:14. Po przerwie skutecznie atakowały Skowrońska i Barańska co zaowocowało kolejnym remisem 17:17. Bardzo dobrze spisała się również Masza Liktoras, która dwukrotnie zatrzymała atak Pachale. Niemka swój trzeci atak skierowała w antenkę i polska reprezentacja mogła cieszyć się z trzypunktowego prowadzenia. W końcówce partii Niemki zdołały jeszcze zablokować atak Skowrońskiej. Jednak Polki dowiozły przewagę do końca, a całego seta zakończył autowy atak Gruen.

Po dobrze rozegranej drugiej partii, trzecią nasz zespół rozpoczął gorzej. Niemieckie zawodniczki już po pierwszych akcjach objęły prowadzenie 4:1. Na nic zdał się blok Dziękiewicz na Gruen, gdyż chwilę później Niemka zatrzymała blokiem dwa kolejne ataki polskich siatkarek. Z akcji na akcję w polskim zespole działo się coraz gorzej. Nasze reprezentantki nie kończyły ataków, bądź popełniały błędy własne. Po bloku Dziękiewicz i Glinki na Fuerst polska reprezentacja przegrywała 8:14. Niemki wykorzystywały moment słabości Polek, nie pozwalając naszej drużynie na dobrą grę. Po błędzie w przyjęciu Barańskiej (17:8 dla Niemiec) trener Bonitta delegował na boisko Milenę Rosner, jednak i ona od razu po wejściu nie sprostała zagrywce przeciwniczki. Szkoleniowiec polskiej drużyny widząc, że w szeregach zespołu źle się dzieje postanowił dać odpocząć podstawowym polskim siatkarką. Za Glinkę pojawiła się Ciaszkiewicz. Dużo wcześniej w miejsce Sadurek weszła Skorupa. Polkom nie szło nic, natomiast niemieckim zawodniczkom wychodziło wszystko. To one w tym secie królowały na boisku. Jeszcze w końcówce partii, gdy w polu zagrywki pojawiła się Podolec, Polki odrobiły cztery punkty. Jednak przewaga była bardzo wysoka i nasze siatkarki przegrały tego seta aż 14:25.

Po bardzo słabej grze Polek w partii poprzedniej, także i czwarty set zaczął się nie za wesoło dla naszego zespołu. Po skutecznej kontrze Gruen Niemki prowadziły 3:0, a po złym przyjęciu Podolec 5:1. Dwie skuteczne akcje Liktoras, pierwsza w ataku, druga w bloku pozwoliły trochę odrobić naszej drużynie straty do zespołu niemieckiego (4:7). Po autowym ataku Skowrońskiej Niemki prowadziły ponownie czterema punktami, 12:8. Gdy plas Podolec wymusił nieporozumienie w szeregach niemieckiego zespołu, a Skowrońska z Dziękiewicz zatrzymały atak Pachale, Polki przegrywały jedynie 10:12. Wtedy świetną zagrywką popisała się Podolec, zmniejszając jeszcze straty do jednego punktu. Atak z przechodzącej Maszy Liktoras dał Polkom remis 13:13, a kolejne zbicie naszej środkowej pozwoliło naszej drużynie wyjść na prowadzenie 14:13. Kontratak Glinki, jej blok na Pachale oraz kontra Skowrońskiej pozwoliły uciec naszym siatkarkom na cztery punkty. Polki zaczęły grać wyśmienicie i teraz to one królowały na parkiecie. Niemki stanęły w miejscu, zaskoczone taką metamorfozą naszego zespołu. Dobra zagrywka Gruen pozwoliła gospodyniom zbliżyć się do polskiego zespołu na jeden punkt (19:18), jednak dwa skuteczne ataki Podolec oraz błąd Weiss, która zmieniła Hart, ponownie dały naszej drużynie cztery punkty przewagi. Żółtą kartką przy okazji ukarany został trener niemieckiej reprezentacji, co zaowocowało kolejnym punktem dla naszego zespołu. Całą partię zakończył atak Podolec.

Świetna gra Polek z czwartego seta przeniosła się również i na tie-break. Niesione dopingiem polskich kibiców nasze siatkarki rozpoczęły tę partię od prowadzenia 2:0. A gdy w polu zagrywki stanęła Podolec rozpoczął się koncert naszej zawodniczki, która aż cztery punkty zdobyła bezpośrednio z pola serwisowego. Gdy dobrą passę Podolec przerwał atak Dumler to nasze zawodniczki i tak prowadziły 9:3. Niemki już nie miały sił walczyć z wyśmienicie grającym polskim zespołem. Popełniały proste błędy, które podwyższały prowadzenie Polek. Seta jak i całe spotkanie zakończyła atakiem ze środka Eleonora Dziękiewicz.

Polska – Niemcy 3:2

(22:25, 25:21, 14:25, 25:19, 15:8)

Polska: Sadurek (1), Skowrońska-Dolata (11), Dziękiewicz (11), Gajgał (1), Barańska (5), Glinka-Mogentale (18), Zenik (libero) oraz Liktoras (11), Rosner, Podolec (18), Skorupa, Ciaszkiewicz

Niemcy: Hart, Gruen (31), Fuerst (12), Pachale (14), Dumler (9), Ssuschke (9), Beier (libero) oraz Weiss, Bouagaa, Doerendhal, Kozuch.