Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Turniej w Halle: Zwycięstwo na dobry początek

Turniej w Halle: Zwycięstwo na dobry początek

Reprezentacja Polski kobiet pokonała zespół Holandii w pierwszym dniu kwalifikacji olimpijskich w Halle. Podopieczne Marco Bonitty zwyciężyły po emocjonującym meczu 3:1.

Polki rozpoczęły spotkanie z Holenderkami z Katarzyną Gajgał – nową twarzą w kadrze Marco Bonitty. Obie drużyny wystartowały agresywnie, próbując wywrzeć presję już na początku spotkania. Polki zdobywały punkty w walce na siatce, jednak rywalki nie pozostawały dłużne i gra toczyła się punkt za punkt. Na I przerwę techniczną ekipy schodziły przy stanie 8:7 dla Holenderek. Po ataku Katarzyny Skowrońskiej Polki wyszły na prowadzenie 12:9 i o czas poprosił Avital Selinger. Błąd Flier kosztował Holenderki utratę kolejnego punktu z czego cieszyły się biało-czerwone. Polska ekipa prowadziła podczas II przerwy technicznej 16:12. Podwójny blok Barańskiej i Gajgał dał Polkom przewagę 18:13. Biało-czerwone punktowały blokiem niemal każdą akcję. W końcówce polskie zawodniczki popełniły kilka błędów, jednak przy dużej przewadze nie miało to żadnych poważnych konsekwencji. Pierwszą partię zakończyła atakiem z obejścia Eleonora Dziękiewicz (25:17).

Drugą partię oba zespoły ponownie rozpoczęły od prób opanowania gry. W obronie świetnie spisywała się Mariola Zenik. Po piłce przechodzącej, którą skończyła Katarzyna Skowrońska, Polki wyszły na prowadzenie 5:3. Podczas I przerwy technicznej biało-czerwone prowadziły 8:6. Jednak od stanu 10:6 dla polskiej ekipy, Holenderki wyraźnie zwolniły grę, dzięki czemu odrobiły straty, a nawet wyszły na prowadzenie 11:10. Przede wszystkim poprawiły obronę. Po obu stronach siatki rozgorzała walka punkt za punkt, a po ataku Kim Staelens Holenderki zeszły na II przerwę techniczną prowadząc 16:15. Podwójny blok na Stam sprawił, że Polki traciły do rywalek jeden punkt. Po ataku Skowrońskiej był remis po 19. Wydawało się, że podopieczne Bonitty odrobiły straty, jednak trzy kolejne piłki dały punkty Holenderkom. Końcówka była bardzo nerwowa, ale po czasie wziętym przez trenera Selingera Holenderki doprowadziły do piłki setowej. Polki zdeterminowane doprowadziły do remisu po 24. Blok Mileny Sadurek wyprowadził nasz zespół na prowadzenie 28:27 i tym razem inicjatywa była w rękach Polek. Seta zakończyła pięknym atakiem Małgorzata Glinka i Polki cieszyły się z prowadzenia w całym meczu 2:0.

Od prowadzenie 5:2 rozpoczęły trzecią partię Holenderki, wyraźnie podrażnione porażką w drugim secie. To tylko pobudziło Polki do walki i po asie Mileny Sadurek było 5:4 dla „Oranje”. Brak asekuracji po polskiej stronie dał Holenderkom I przerwę techniczną przy stanie 8:6. Atak Katarzyny Skowrońskiej ze środka doprowadził do remisu po 10, zaś as serwisowy Anny Barańskiej wyprowadził Polki na prowadzenie 11:10. Dosyć szybko jednak Holenderki odnowiły przewagę i to aż do pięciu punktów. W ataku bardzo dobrze grały siostry Staelens. Na II przerwę techniczną zespoły schodziły przy stanie 16:11 dla Holandii. „Pomarańczowe” zdobywały punkt za punktem. Z kolei Polki popełniały zbyt wiele błędów, aby odrobić straty. Marco Bonitta wymieniał zawodniczkę za zawodniczką, ale Holenderki utrzymywały wysoki poziom i tym samym wysoką przewagę. Skuteczna gra dała im wygraną 25:16.

Świetnie rozpoczęła czwartego seta Anna Barańska. Dzięki jej zagrywkom Polki zdobyły trzy punkty pod rząd. W miarę szybko gra się wyrównała, a tym samym wynik. Na I przerwę techniczną drużyny schodziły przy stanie 8:7 dla Holenderek. Po przerwie na boisku zaczęły dominować Polki, którym wyraźnie przewodziła środkowa Lena Dziękiewicz. Siła polskiego bloku dała biało-czerwonym przewagę 16:13. Wspaniała walka na siatce Anny Barańskiej i Polki prowadziły już 18:14. O czas poprosił trener Selinger. Blok Dziękiewicz na Huurman i o kolejny czas musiał poprosić Avital Selinger. Polki miały już pięciopunktową przewagę. Po bloku Skowrońskiej na Stam Polki prowadziły 21:16. Biało-czerwone dążyły do zwycięstwa niczym taran. Pierwszy meczbol, a następnie zwycięstwo w całym meczu dały nam ataki Katarzyny Skowrońskiej.

Holandia – Polska 1:3

(17:25, 28:30, 25:16, 20:25)

Składy drużyn:

Holandia: K.Staelens (3), Ch. Staelens (12), Flier (14), Stam (7), Huurman (10), Visser (11), Tienien (L) oraz Wensink (2)

Polska: Skowrońska-Dolata (22), Dziękiewicz (13), Glinka (6), Barańska (12), Gajgał (11), Sadurek (4), Zenik (L) oraz Rosner, Podolec (2), Skorupa i Ciaszkiewicz