Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Siatkarki i siatkarze Wenezueli zagrają w Pekinie

Siatkarki i siatkarze Wenezueli zagrają w Pekinie

Siatkarki Wenezueli w spotkaniu decydującym o olimpijskim awansie pokonały w Limie 3:2 Peru. Siatkarze tego kraju ku zaskoczeniu gospodarzy pokonali w Formosie Argentynę 3:1.

Ostatni dzień turnieju w Limie był decydujący. O pierwsze miejsce i awans do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie walczyły siatkarki Peru i Wenezueli. Po zaciętym spotkaniu gospodynie przegrały 2:3 i marzenia o igrzyskach muszą odłożyć na później. W sierpniu w Pekinie zobaczymy reprezentację Wenezueli. W drugim spotkaniu ostatniego dnia turnieju Urugwaj pokonał 3:1 Boliwię.

Wcześniej awans w Pucharze Świata wywalczyły sobie drużyny Brazylii, Włoch i USA.

5. Boliwia    4 4       3:12

W 2004 roku, w finale kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Atenach awans wywalczyła Argentyna, pokonując Wenezulelę. Dziś w Farmosa Wenezuela zrewanżowała się za tamtą porażkę i pokonała Argentynę 3:1. Tym samym po raz pierwszy w historii zakwalifikowała na do igrzysk.

Spotkanie rozpoczęło się od nieznacznego prowadzenia Wenezueli 8:7. Argentyńczykom udało się jednak dogonić rywali i doprowadzić do remisu 11:11. Na drugą przerwę techniczną to właśnie oni schodzili z jednopunktową przewagą. Po przerwie gra była bardzo zacięta i toczyła się punkt za punkt. W końcówce Argentyńczykom udało się odskoczyć rywalom na trzy „oczka” (23:20). Przy stanie 24:20 Wenezuela popełniła błąd przy dokonywanej zmianie zawodników w wyniku czego okazało się, że drużyna musiała grać bez rozgrywającego. W końcówce więcej zimnej krwi zachowali Argentyńczycy, którzy obronili kilka piłek setowych i ostatecznie wygrali seta 25:22.

W drugim secie, podobnie ja w pierwszym zespoły toczyły ze sobą zaciętą walkę. Dopiero przed drugą przerwą techniczną Wenezueli udało się odskoczyć rywalowi (15:11, 16:12). Przy stanie 13:18 o czas poprosił trener Argentyny. Jego zawodnicy popełniali sporo błędów, głównie w przyjęciu i rozegraniu. Po przerwie gospodarze zaczęli powoli odrabiać straty (15:18, 19:20), jednak Wenezuela nie zamierzała zbyt łatwo oddać prowadzenia. Po błędzie Milinkovica goście mieli piłkę setową (24:21), ale nie wykorzystali jej. Argentynie udało się jeszcze zdobyć dwa punkty, ale ostatecznie w drugiej partii zwyciężyła Wenezuela 25:23 i w całym meczu doprowadziła do remisu 1:1.

Trzecią partię od prowadzenia rozpoczęli reprezentancie Wenezueli, ale na pierwszą przerwę techniczną z minimalną przewagą schodzili Argentyńczycy (8:6). Przy drugiej przerwie role się odwróciły i dwupunktowe prowadzenia zdobyła Wenezuela. Od tego momentu Argentyńczycy zaczęli tracić kontrolę na przebiegiem gry i goście odskoczyli na trzy punkty. Przy prowadzeniu Wenezueli 21:16 o czas poprosił trener gospodarzy. Nie pomogło to jednak zawodnikom. Goście sukcesywnie powiększali przewagę (23:17) i ostatecznie wygrali 25:20.

Przegrywając 1:2 w meczu Argentyna nie wierzyła już chyba, że jest jeszcze w stanie wygrać to spotkanie. Czwartego seta gospodarze rozpoczęli od straty dwoch punktów. Mimo zmian w składzie i przerw na żądanie trenera zawodnicy z Argentyny nie byli w stanie zmienić stylu swojej gry. Przy drugiej przerwie technicznej Wenezuela prowadziła już 16:10, a następnie 18:11 i 23:14. Set zakończył się wynikiem 25:16 dla Wenezueli i zwycięstwem drużyny z tego kraju w całym meczu 3:1.

W drugim spotkaniu ostatniego dnia Paragwaj pokonał 3:1 zespół Urugwaju, który wygrał pierwszego i jedynego seta w Formosie.