Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Strefowe Kalendarium 2007 – część I

Strefowe Kalendarium 2007 – część I

Koniec roku to tradycyjnie czas podsumowań. I również my jak zawsze o tej porze spojrzeliśmy na miniony rok, by wspólnie z wami powspominać. Przedstawiamy pierwszą część bardzo subiektywnego Strefowego Kalendarium 2007. Przeżyjmy to wszystko raz jeszcze...

Styczeń – zmieniamy trenerów

Podobnie jak w poprzednim roku na początku 2007 nastąpiło kilka zmian na stanowiskach trenerskich. W pierwszych dniach stycznia z funkcji trenera J.W. Construction AZS Politechniki Warszawskiej zrezygnował Krzysztof Felczak. Zastąpił go Edward Skorek. Bliski odejścia z Mostostalu Azoty Kędzierzyn-Koźle był Andrzej Kubacki, jego dymisja jednak nie została przyjęta.Zmiany nastąpiły także w Lidze Siatkówki Kobiet. Zarząd BKS „Stal” Bielsko-Biała ocenił wyniki dotychczasowej pracy oraz w szczególności szanse na uzyskanie zakładanych celów w tym sezonie i przyjął rezygnację Jacka Skroka oraz Mariusza Łobacza z funkcji trenerów I drużyny. Rezygnację z dalszego prowadzenia drużyny Stali Mielec złożył trener Jacek Wiśniewski.

4 stycznia Krzysztof Janczak podpisał kontrakt z zespołem Delecty Bydgoszcz. Były kadrowicz przyszedł do zespołu, aby wzmocnić przyjęcie oraz atak. Dwie operacje – ścięgna Achillesa oraz kolana wykluczyły Izabelę Bełcik z gry w klubie oraz kadrze na ponad cztery miesiące.

Światowa Federacja Siatkówki (FIVB) przyznała Polsce organizację Mistrzostw Świata do lat 19 w Siatkówce Plażowej. Tegoroczne SWATCH FIVB World Championships odbędą się w Mysłowicach w dniach od 10 do 15 lipca. Agnieszka Gołaś założyła w Częstochowie pierwszą siatkarską Akademię dla młodzieży, a podobne wystartują w Warszawie, Katowicach, Opolu i Łodzi. W przyszłym sezonie mają ruszyć regularne rozgrywki ligowe. Pod koniec miesiąca w Klubie Olimpijczyka Centrum Olimpijskiego PKOl odbyła się uroczystość przyznania Stypendium im. Arkadiusza Gołasia. Laureatem został Łukasz Wiśniewski, który jest zawodnikiem pierwszoligowej drużyny SMS PZPS Spała.

Siatkarka Winiar Kalisz, Anna Barańska, została najlepszą serwującą fazy grupowej rozgrywek Ligi Mistrzyń. Władze CEV umieściły Barańską w doborowym gronie: Natalii Mammadovej, Valerii Korotenko, Kseni Kavalenki i Any Ibis Fernandez.

W Pucharze CEV do ćwierćfinału awansowały dwie polskie drużyny – Jastrzębski Węgiel i PZU AZS Olsztyn. Traf chciał, że przyszło im się zmierzyć ze sobą. Włoch Giovanni Caprara, który doprowadził zespół Rosji do mistrzostwa świata, został wybrany najlepszym trenerem w tym kraju w 2006 roku. Caprara powtarza banalną i znaną w sporcie prawdę – łatwiej wdrapać się na szczyt niż potem na nim utrzymać.

Rozegrane w dniach 4-8 stycznia eliminacje do Mistrzostw Europy kadetów i kadetek wyłoniły 20 reprezentacji, które zagrają w kwietniowych turniejach finałowych, które odbędą się w Austrii i Czechach. Zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców znalazły się reprezentacje Polski.


Luty – Włoch selekcjonerem

Najważniejszym wydarzeniem lutego była wiadomość, że Włoch Marco Bonitta będzie trenował kadrę narodową Polski siatkarek. Zarząd Polskiego Związku Piłki Siatkowej oficjalnie namaścił go na następcę Andrzeja Niemczyka.

Logo rozgrywek Ligi Światowej to jedna z najbardziej rozpoznawalnych ikon turniejów światowych. Na początku lutego władze Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej zatwierdziły nowe logo LŚ. Charakterystyczny żółto-czerwony skrót WL (World League) na czarnym tle zastąpiła biało-niebieska ikona z piłką będącą głównym elementem graficznym.

Dochowując przewidzianego przez FIVB terminu, Polski Związek Piłki Siatkowej – na podstawie wniosku trenera reprezentacji Polski siatkarzy Raula Lozano – powołał 22-osobową kadrę na Ligę Światową 2007.

Chińska Federacja Piłki Siatkowej podjęła decyzję o wycofaniu żeńskiej reprezentacji z tegorocznej edycji Pucharu Świata. Selekcjoner kadry Chin Chen Zhongh chce poświęcić więcej czasu na przygotowanie zespołu do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Rosyjska Federacja Piłki Siatkowej ogłosiła nazwisko nowego trenera reprezentacji Rosji mężczyzn. Miejsce Serba Zorana Gajića zajął Vladimir Alekno, który jest równocześnie szkoleniowcem drużyny Dinama Moskwa.

2 lutego odszedł od nas wieloletni sędzia piłki siatkowej, były przewodniczący Wydziału Sędziowskiego Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Siatkowej Jerzy Kret. Pogrzeb odbył się 7 lutego w Olsztynie. Jerzy Kret miał 68 lat. Był sędzią szczebla centralnego, sędziował najwyższe klasy rozgrywkowe.

Strefa Siatkówki obchodziła swoje kolejne urodziny – tym razem siódme.


Marzec – początek konfliktu

W marcu, po słabych wynikach Jastrzębskiego Węgla, ówczesny trener Ryszard Bosek oddał się w ręce zarządu i został zwolniony. Nowym trenerem żółto-zielonych został Włoch Tomaso Totolo. W przeciągu niespełna tygodnia doszło do drugiej zmiany trenera w Polskiej Lidze Siatkówki. Na stanowisku szkoleniowca Gwardii Wrocław Jacka Grabowskiego zastąpił Maciej Jarosz. Zmiany nastąpiły nie tylko na miejscu szkoleniowców, w marcu Tomasz Kamuda przestał być zawodnikiem Resovii. – Rozwiązaliśmy kontrakt za porozumieniem stron – mówił były atakujący Resovii Rzeszów. Zmiany zaszły również w drużynie Wkręt–Metu. Na oficjalnej stronie internetowej AZS-u Częstochowa znalazł się komunikat Zarządu, z którego wynika, że Riley Salmon nie jest już zawodnikiem tego klubu.

Początek konfliktu na linii PZPS – Lozano. – Największym problemem trenera Raula Lozano jest to, że nie zna języka polskiego, a słucha złych podpowiadaczy. Z tego wynikają niektóre jego decyzje – powiedział Bogusław Adamski, wiceprezes PZPS. Dwa dni po tej wypowiedzi na wniosek Mirosława Przedpełskiego Prezydium Zarządu PZPS zawiesiło Bogusława Adamskiego w pełnieniu obowiązków Sekretarza Generalnego Polskiego Związku Piłki Siatkowej. W połowie miesiąca PZPS powiadomił, że zawarł umowę w sprawie organizacji finałów Ligi Światowej 2007. Niedługo po tym został ogłoszony skład szerokich kadr reprezentacji Polski zgłoszonych do udziału w turniejach finałowych mistrzostw Europy. Jakiś czas później Polski Związek Piłki Siatkowej na wniosek Raula Lozano powołał 19-osobową kadrę na Ligę Światową 2007. Wraz z przedostatnim dniem marca PZPS ogłosił, że ma nowego rzecznika prasowego. Od dnia 1 kwietnia 2007 będzie nim długoletni dziennikarz i komentator Polsatu Sport – Krzysztof Wanio.

Na 18 marca datowany jest koniec bezkrólewia w obozie „złotek”. Po głośnych kłótniach i konflikcie Polskiego Związku Piłki Siatkowej z trenerem Andrzejem Niemczykiem przyszedł czas na wprowadzenie porządków. Marco Bonitta podpisał kontrakt z PZPS i oficjalnie przejął pieczę nad drużyną siatkarek. Agata Mróz ogłosiła, że robi przerwę w karierze siatkarskiej ze względu na zły stan zdrowia.

W marcu odbył się finał Mistrzostw Polski juniorek i juniorów. Złoto dla Impelu Gwardii Wrocław, srebro dla Energi Gedanii Gdańsk, brąz dla UMKS MOS Wola Warszawa – tak wyglądało podium zakończonych w Łodzi MP juniorek. Młodzi zawodnicy AZS UWM Olsztyn zdobyli tytuł mistrza Polski juniorów, pokonując w finale Jadar Radom. Brązowe medale mistrzostw Polski przypadły MOS Wola Warszawa.

Marzec był też miesiącem, w którym odbywały się MP kadetów i kadetek. W rozgrywanych w Mysłowicach mistrzostwach Polski kadetek mecz o złoty medal gładko wygrała Energa Gedania Gdańsk, pokonując 3:0 Wisłę Kraków. Brąz przypadł Nafcie Piła. W finale rozgrywanych w Kętach MP kadetów Skra Bełchatów ograła w zaciętym spotkaniu UMKS Jurand Malbork 3:2. Brązowy medal wywalczył zespół Delic-Pol Norwid Częstochowa.

18 marca zespół Sirio Perugia pokonał w finale Pucharu CEV siatkarek Zariecze Odińcowo z Mariolą Zenik w składzie. Trzecie miejsce w turnieju finałowym zajął Asystel Novara, którego barwy reprezentuje Katarzyna Skowrońska.

Zmarła Klementyna Zielnik-Dyś wieloletnia reprezentantka Polski z lat 50. i 60. Zielnik-Dyś wielokrotnie sięgała po mistrzostwo Polski. Reprezentowała barwy KS Spójni Warszawa oraz AZS-u AWF-u Warszawa. Marzec był również miesiącem, w którym zmarł Hubert Wagner. W 2007 roku przypadła piąta rocznica jego śmierci. Wagner był trenerem reprezentacji Polski w siatkówce mężczyzn, z którą zdobył mistrzostwo świata w 1974 r. w Meksyku, złoty medal igrzysk olimpijskich 1976 r. w Montrealu oraz srebrny medal ME w 1975 r.

W marcowym dodatku do miesięcznika „Press” serwis Strefa Siatkówki został sklasyfikowany na ósmym miejscu w kategorii sportowych serwisów internetowych oraz jako najpopularniejszy serwis siatkarski.


Kwiecień – srebrni kadeci

Pierwszy dzień kwietnia to finał Ligi Mistrzów. Niespodziewanie po tytuł sięgnął niemiecki zespół VfB Friedrichschafen, który w finale pokonał francuski Tours. MVP turnieju finałowego został Jochen Schops. Reprezentująca nasz kraj Skra Bełchatów odpadła w pierwszej rundzie rozgrywek.

W połowie kwietnia rozegrano w Kielcach finał Pucharu Polski mężczyzn. Po raz kolejny po trofeum to sięgnął zespół z Bełchatowa, który pokonał w meczu finałowym Jastrzębski Węgiel. O mocy podopiecznych Daniela Castellaniego mówią nagrody indywidualne rozdane na koniec turnieju. Aż cztery z nich powędrowały do bełchatowskich graczy. Dalsza część miesiąca dla drużyn PLS to walka o mistrzostwo Polski. Ekstraklasa siatkarzy weszła bowiem w ostatnią fazę rozgrywek, play-off. Bliski awansu do PLS był Płomień Sosnowiec, a w trakcie rozgrywek w Częstochowie zwolniony został Harry Brooking. Jego miejsce zajął Radosław Panas.

Puchar Polski kobiet natomiast trafił do siatkarek z Kalisza, które w finale w Bielsku-Białej pokonały miejscowy BKS Aluprof. Liga Siatkówki Kobiet również walczyła w fazie play-off. Dużym zaskoczeniem była rezygnacja z gry w reprezentacji Anny Barańskiej.

W Bułgarii mistrzostwo zdobył Lukoil Nieftochinik Burgas. W ostatnim dniu kwietnia rozpoczął się tam turniej finałowy Pucharu Bułgarii. Natomiast w najsilniejszej lidze świata, włoskiej Serie A zakończyła się runda zasadnicza i rozpoczęła się runda play-off. Bardzo dobrze spisywał się występujący w RPA Perugia Sebastian Świderski, który został wybrany najlepszym zawodnikiem miesiąca Serie A.

Kwiecień przyniósł bardzo duży sukces reprezentacji Polski kadetów. Młodzi siatkarze na mistrzostwach Europy zdobyli srebrny medal, przegrywając w finale z Francuzami. Gorzej spisały się kadetki, które zajęły 11. pozycję. Tytuł wśród dziewcząt zdobyły Niemki.


Maj – dominacji Skry ciąg dalszy

Po raz trzeci z rzędu zawodnicy Skry Bełchatów zgarnęli w polskich rozgrywkach wszystko. W maju pokonując Jastrzębski Węgiel, zdobyli tytuł mistrzów Polski pierwszy raz przed własną publicznością. Duży wkład w zwycięstwo miał uznawany za najlepszego zawodnika w Polsce Mariusz Wlazły. Brązowy medal przypadł w udziale olsztyńskiemu PZU AZS. Do PLS awansował Płomień Sosnowiec. Do pierwszej ligi natomiast spadła Energia Pro Gwardia Wrocław.

Podobnie jak zespół z Bełchatowa, kaliskie Winiary po Pucharze Polski sięgnęły również po mistrzostwo kraju. W finale kaliszanki potrzebowały czterech spotkań, by pokonać Farmutil Piła. Brąz wywalczyły siatkarki BKSu Aluprof Bielsko-Biała. Ligę opuściła drużyna Gwardii Wrocław, której miejsce po sensacyjnym wyeliminowaniu Wisły Kraków zajął MMKS Dąbrowa Górnicza.

Także w ligach zagranicznych poznaliśmy zwycięzców. Męską Serie A wygrali siatkarze Sisleya Treviso, natomiast wśród kobiecych zespołów najlepszy był Despar Perugia. Kolejne trofeum w postaci Pucharu Bułgarii zdobył zespół Lukoil Nieftochinik. W Belgii mistrzostwo kraju wywalczył Knack Roeselare, w Austrii natomiast Aon hotVolleys Wiedeń, a w Grecji Iraklis Saloniki. W Niemczech tytuł zdobyli tegoroczni zwycięscy Ligi Mistrzów, zespół VfB Friedrichschafen. Małgorzata Glinka i Agata Mróz ze swym zespołem zdobyły mistrzostwo Hiszpanii. Tytuł ten powędrował również do zespołu Drac Palma Portol. Zespoły Paris Volley i RC Cannes zwyciężyły we Francji. W Rosji tytuł mistrzowski zdobyły siatkarki Dynama Moskwa i siatkarze Dynama Kazań.

Zakończone rozgrywki ligowe sprawiły, że kluby już teraz zaczęły myśleć o przyszłym sezonie. Rozpoczęły się przymiarki do transferów, przedłużania kontraktów i rozmowy z ewentualnymi nowymi nabytkami. Jastrzębski Węgiel opuścił trener Tomaso Totolo. Posadę po nim objął Roberto Santilli. Hitem transferowym można nazwać przyjście z ligi hiszpańskiej do drużyny mistrzów Polski Stephana Antigi.

Zakończony sezon ligowy sprawił, że do głosu doszły kadry narodowe. Polacy, podobnie jak inne reprezentacje, w połowie maja rozpoczęli przygotowania do kolejnej edycji Ligi Światowej. Na dobry początek rozgrywek Polacy w Łodzi pokonali dwa razy reprezentację Chin.


Czerwiec – na Polaków nie ma mocnych

Czerwiec bardzo miło wspominać będą kibice męskiej reprezentacji Polski. Podopieczni Raula Lozano jak burza przeszli przez rundę eliminacyjną, wygrywając wszystkie spotkania. Argentyna, Chiny i Bułgaria musiały aż czterokrotnie (w tym dwa razy u siebie) uznać wyższość naszej reprezentacji. Oprócz Polski do turnieju finałowego awansowały Brazylia, USA, Rosja i Bułgaria. Dziką kartę do turnieju finałowego otrzymali Francuzi.

Rozstrzygnięto mecze barażowe o miejsce w LSK i PLS. Po trzech zwycięstwach z Wisłą Kraków w siatkarskiej ekstraklasie pozostały zawodniczki z Białegostoku. W powtórce sprzed roku znów lepsi okazali się siatkarze Delecty Bydgoszcz, którzy nie wpuścili do PLS Jokera Piła.

Na dobre rozkręciła się karuzela transferowa w kraju. Królem polowania okrzyknięto bełchatowską Skrę i Resovię. Wprawdzie drużynę mistrzów Polski opuścił Krzysztof Ignaczak i Ewgeni Iwanow, na ich miejsce jednak sprowadzono Stephana Antigę, Michała Bąkiewicza i Daniela Plińskiego.

Resovia oprócz Ignaczaka pozyskała Kubańczyka Hernandeza, Serbów Ilica i Mitrovica, a także Pawła Papke i Piotra Gabrycha. AZS Olsztyn w miejsce Pawła Papkego pozyskał Grzegorza Szymańskiego oraz Bjoerna Andrae. Największym jednak sukcesem olsztynian było zatrzymanie w klubie Pawła Zagumnego. Szerokim echem odbiły się również transfery Jakuba Novotnego do Mostostalu oraz powrót do PLS Roberta Prygla (Jastrzębski Węgiel). Nowym trenerem Delcty Bydgoszcz został Słowak Rostislav Chudik, a w Jastrzębiu zatrudniono kolejnego Włocha, Roberto Santilliego.

Zagraniczny kierunek wybrali Marcel Gromadowski, Jakub Bednaruk i Łukasz Kadziewicz, którzy przenieśli się do zespołów włoskiej Serie A oraz Stanisław Pieczonka, który przeniósł się do francuskiej PRO A. Klub zmienił również Sebastian Świderski, przywdziewając barwy słynnej Lube Banca Macerata.

Swój dream-team zaczęła budować Muszynianka, ściągając z Włoch Aleksandrę Przybysz i Kamilę Frątczak, a z rosyjskiej Superligi Mariolę Zenik, Agatę Karczmarzewską oraz Joannę Mirek. Nowym trenerem Centrostalu został Jacek Grabowski, a w zespole z Bydgoszczy pojawiły się Marta Pluta oraz Dominika Kuczyńska. Beata Strządała przeniosła się do Bielska-Białej, a Katarzyna Wellna i Kinga Kasprzak do Gedanii. W Białymstoku rozpoczął się brazylijski eksperyment, którego gwarantem powodzenia miał być trener Osmar Pohl. Wszystkie kluby LSK opowiedziały się jednoznacznie za zerwaniem dotychczasowej współpracy z Telewizją Polską.

Różnie wiodło się naszym za granicą. Katarzyna Skowrońska w barwach Asystelu zdobyła Puchar Ligi, Dorota Świeniewicz podpisała kontrakt w Hiszpanii z Majorką. Z funkcji selekcjonera reprezentacji Egiptu po kilku porażkach w Lidze Światowej zwolniony został Grzegorz Ryś. Polskie zespoły występujące w Lidze Mistrzów poznały rywali.

Nie udała się wyprawa naszej żeńskiej reprezentacji pod wodzą nowego selekcjonera na turniej w Montreux. Nasze siatkarki po porażce w ostatnim meczu z Niemkami zajęły miejsca 7-8. Męska kadra B wygrała towarzyski turniej o Puchar Prezydenta Miasta Żyrardowa, pokonując drugie reprezentację Niemiec i Słowacji oraz Tunezję.

W turnieju World Tour na warszawskiej Agrykoli triumfowały Brazylijki Larissa i Juliana. Katarzyna Urban i Joanna Wiatr odniosły w turnieju głównym tylko jedno zwycięstwo.

Andrzej Niemczyk został redaktorem naczelnym magazynu „Super Volley”.

Zobacz również:

Strefowe Kalendarium 2007 – część II

Opracowanie:

Bianka Żak, Danuta Rękawica, Katarzyna Goch i Bartek Wencław

źródło: Strefa Siatkówki

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Więcej artykułów z dnia :
2007-12-31

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved