Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Siatkarska bitwa o Chiny

Siatkarska bitwa o Chiny

Od 7 do 13 stycznia, męska reprezentacja Polski będzie rywalizowała w kontynentalnym turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk w Pekinie. Miejscem zmagań będzie turecki Izmir, zaś w zawodach weźmie udział osiem drużyn narodowych.

Bilet do Pekinu otrzyma tylko triumfator turnieju. Kto się będzie cieszył… Chętnych nie brakuje – Serbia, Włochy, Hiszpania, Holandia, Finlandia, Niemcy, Polska i gospodarz – Turcja. Biało-czerwoni w swojej grupie zmierza się z Hiszpanią (7 stycznia), dzień później z Włochami, a na koniec zmagań grupowych z Holandią. Po dwie najlepsze ekipy z grup awansują do fazy półfinałowej. Trener wicemistrzów świata, Raul Lozano, w Wigilię Bożego Narodzenia ogłosił nazwiska siatkarzy, którzy 26 grudnia rozpoczęli w Spale zgrupowanie przed turniejem kwalifikacyjnym.

Zbiórkę trener nam wyznaczył na godzinę 19, a od czwartku bierzemy się ostro do pracy, bo czasu mamy niewiele – powiedział nam rozgrywający polskiej drużyny, Łukasz Żygadło. W składzie jest kilka zmian, niektóre podyktowane kontuzjami. Cały czas nie gra i przechodzi rehabilitację, środkowy Łukasz Kadziewicz. Po problemach przeciążeniowych z kośćmi śródstopia, Kadziewicz ostatnio zaczął narzekać na bóle pleców. Po zakończonych 16 września mistrzostwach Europy w Rosji, siatkarz ten do tej pory rozegrał tylko jeden mecz, nic więc dziwnego, że na tak ważny i ciężki turniej, jaki stoi przed polskimi zawodnikami, trener Lozano postawił na zdrowych i grających. Zapowiada się walka na pozycji środkowych pomiędzy Marcinem Możdżonkiem i Wojciechem Jurkiewiczem. Daniel Pliński i Wojciech Grzyb na tę chwilę są niezagrożeni. W ogłoszonej „15” zabrakło tym razem przyjmującego, Michała Bąkiewicza. Sympatyczny „Bąku” ma trudną sytuację, gdyż po prostu nie gra. W swoim klubie, jakim jest od tego sezonu PGE Skra Bełchatów, jest zmiennikiem Francuza Stephana Antigi i Piotra Gruszki, więc zadanie ma trudne. Do składu trafił za to wyśmienicie spisujący się w rozgrywkach ligowych Krzysztof Gierczyński z Wkręt-metu Domexu AZS Częstochowa.Problemy z plecami od pewnego czasu ma również Michał Winiarski. Przyjmujący biało-czerwonych i włoskiego Itas Diatec Trentino od kilku meczów nie gra w Serie A. Co prawda rezonans nie wykazał niczego niepokojącego, ale to badanie pokazuje dopiero ostre zmiany, a początkowa faza jest mniej czytelna. Siatkarze nie mają czasu na całkowitą odnowę i na rehabilitację z prawdziwego zdarzenia. Michał ma dopiero 24 lata i karierę przed sobą. Już w turnieju prekwalifikacyjnym na Węgrzech grał na zastrzykach przeciwbólowych. Być może trener Lozano i Alojzy Świderek będą musieli w trybie awaryjnym powołać gotowego do gry Dawida Murka lub właśnie Michała Bąkiewicza; czas pokaże. „Winiar” na zgrupowanie dojedzie nieco później, gdyż we Włoszech w drugi dzień świąt rozgrywana była ostatnia kolejka przed turniejem w Izmirze. W takiej samej sytuacji jest Sebastian Świderski, bo jego Lube Banca Macerata 26 grudnia o godzinie 20.30 rozegrała ligowy pojedynek z zespołem z Rzymu.

Sytuacja rozgrywających jest jasna i przejrzysta, Paweł Zagumny i Łukasz Żygadło nie mają w kraju konkurencji, więc gdy zdrowie dopisuje… wybór jest prosty.

Na deser zostawiliśmy sobie atakujących i libero. Mariusz Wlazły w czwartek będzie miał w Warszawie drugie USG skręconej kostki i wtedy, jak nam powiedział lekarz reprezentacji – Grzegorz Adamczyk, wyjaśni się sprawa chyba najważniejsza, czy popularny „Szampon” pojedzie do Turcji, czy nie. Grzegorz Szymański jest gotowy do gry, aczkolwiek tak jak prawie każdy, całkowicie zdrowy nie jest. Na swoją szansę na pozycji atakującego czeka również młody gniewny, czyli Bartosz Kurek.

Kto pojedzie do Izmiru – Krzysztof Ignaczak czy Piotr Gacek? „Igła” znakomitą grą w lidze przekonał do siebie argentyńskiego szkoleniowca, czy zatem libero Asseco Resovii pojedzie na turniej kontynentalny, czy ponownie wygra rywalizację z Piotrem Gackiem… Na odpowiedzi na te nurtujące pytania musimy jeszcze kilka dni poczekać. – Czasu na zgrupowaniu będzie bardzo mało, zatem nie ma tu mowy o wypracowaniu jakiejś niesamowitej formy. Będziemy pracować nad ustawieniem i taktyką i oby ominęły nas kontuzje – powiedział drugi trener Alojzy Świderek.

Małgorzata Gotowiec – Sport.

źródło: Sport, wp.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski mężczyzn

Więcej artykułów z dnia :
2007-12-27

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved