Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Włodzimierz Sadalski: Polaków stać na olimpijski medal

Włodzimierz Sadalski: Polaków stać na olimpijski medal

Rovaniemi leży na kole podbiegunowym, ma około 80 tys. mieszkańców i jest siedzibą Świętych Mikołajów. Jest tam też drużyna siatkówki, z którą prowadzona przez Sadalskiego Savonlinna grała jesienią w play-off.

Ze Świętym Mikołajem rozmawiałem jeszcze w lipcu, kiedy byłem w Rovaniemi – mówi mistrz olimpijski i świata Włodzimierz Sadalski. – Przyjął mnie bardzo mile i z tajemniczą miną pokazał na wielki worek prezentów jaki przygotował na Gwiazdkę dla polskich siatkarzy. Nie chciał zdradzić co jest w środku. Bał się tylko czy renifer będzie w stanie dociągnąć do Polski mocno przeładowane sanie. Pytał o najkrótszą trasę do Warszawy i stan polskich dróg. W tej okolicy Europy jeszcze nie był.

Rovaniemi leży na kole podbiegunowym północnym, ma około 80 tysięcy mieszkańców i jest siedzibą Świętych Mikołajów. Jest tam też drużyna siatkówki, z którą prowadzona przez Włodzimierza Sadalskiego Savonlinna grała na jesieni w play- off.Widziałem się znowu ze Świętym Mikołajem – mówi Włodzimierz Sadalski. – Miał smutną minę. Przywitał się ze mną bardzo chłodno. Powiedział, że prezenty odda fińskim siatkarzom, którzy tak tak dobrze wypadli w mistrzostwach Europy w Moskwie.

Finowie Zajęli tam czwarte miejsce, a Polska była jedenasta. W finale turnieju preeliminacyjnego w Szombathely na przełomie listopada i grudnia polscy siatkarze pewnie wygrali z Finami 3:0. Oba zespoły zagrają w Izmirze (7-13.1) w zawodach kontynentalnych.

Finowie spokojnie podeszli do tego meczu w Szombathely – mówi Włodzimierz Sadalski. – Oba zespoły miały już zapewniony awans do turnieju w Izmirze. Podopieczni trenera Mauro Berutto, żeby zagrać na sto procent muszą mieć motywację. W Izmirze na pewno będzie to zupełnie inny zespół. Wynik w Moskwie został w Finlandii doceniony. Zawodnicy otrzymali stypendia, a ostatni zajęli pierwsze miejsce w plebiscycie na najlepszych sportowców kraju w 2007 roku. Konkurencję mieli silną choćby w postaci narciarzy, hokeistów czy piłkarza Litmanena. Kibice w Finlandii, podobnie jak w wielu innych krajach, potrzebują sukcesów w grach zespołowych. O młodych, zdolnych juniorów dba się jak o najcenniejszy skarb. Niektóre kluby hokejowe wysyłają po chłopaków specjalne autobusy, które ich przywożą na trening. Po zajęciach odwożą.

Włodzimierz Sadalski przyleciał na Boże Narodzenie do Polski. – Święta w obu krajach są bardzo podobne, przede wszystkim rodzinne i serdeczne – mówi mistrz olimpijski i świata. – W domach są choinki. Głównym daniem jest ponad dziesięciokilowa szynka, pieczona przez pół doby. Pierwszego dnia spożywa się ją na ciepło, drugiego na zimno. W południe w Wigilię trębacz na zamku w Turku ogłasza specjalnym sygnałem ciszę świąteczną. Zamiera ruch na drogach, zamyka się sklepy.

Gdy Włodzimierz Sadalski wszedł do sali odpraw lotniska w Helsinkach spotkał znajomego Świętego Mikołaja, który wracał do Rovaniemi z narady w ministerstwie prezentów i obdarowywania. – Życzę polskim siatkarzom dobrej gry w 2008 roku i żeby zdobyli olimpijski medal. Stać ich na taki wynik – powiedział na pożegnanie naszemu mistrzowi. – Jest to bardzo mocny zespół, a jego trener wygląda na inteligentnego oraz mądrego człowieka i wie co robi. Ma chyba bardzo dobre serce. Jestem przekonany, że w przyszłym roku polscy siatkarze zasłużą na dużo prezentów, że w dwa renifery nie zabiorę.

źródło: pls.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski mężczyzn, siatkówka światowa

Więcej artykułów z dnia :
2007-12-24

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved