Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Świąteczny międzynarodowy przekładaniec w Rzeszowie

Świąteczny międzynarodowy przekładaniec w Rzeszowie

W zespole siatkarzy Asseco Resovii jest czwórka obcokrajowców (Serbowie, Czech i Kubańczyk), którzy w bardzo różny sposób podchodzą do świąt Bożego Narodzenia. - Po raz pierwszy w życiu miałem okazję uczestniczyć w kolacji wigilijnej - mówi Aleksandar Mitrović.

Serbski zawodnik po raz pierwszy zasmakował polskich potrwa podczas kolacji w gronie działaczy, sponsorów i zawodników. – Były życzenia i łamaliśmy się czymś bardzo podobnym do chipsa. Dopiero później wytłumaczono mi, że to jest opłatek – opisuje Aleksandar Mitrović.

Jak grałem we Włoszech, to też odbywały się takie kolacje, ale nie było tylu życzeń i tego opłatka. My w Serbii Boże Narodzenie obchodzimy 7 stycznia, dzień wcześniej jest uroczysta kolacja, na której nie jemy potraw mięsnych i jajek. Święta w Serbii to najwspanialsze dni w całym roku, każdy chodzi pozytywnie nastawiony, życzliwy itd. To jest coś, co trudno opisać, atmosfera jest wyjątkowa. Zresztą w Serbii jest taki przesąd, że jak jest na świętach tak też będzie przez cały rok. Oczywiście na Boże Narodzenie nie brakuje prezentów, głównie drobnych bardzo użytecznych rzeczy. Dzieciom natomiast daje się pieniądze. W ub. roku wraz z moją dziewczyną, Miljicą, zorganizowaliśmy sobie święta w Ankarze, ale to nie było to samo co w Serbii, mimo że głównych potraw nam nie brakowało – mówi serbski przyjmujący Resovii, który 27 grudnia (wyjechał zaraz po sobotnim meczu z Jastrzębiem) musi stawić się w Belgradzie na zgrupowaniu kadry narodowej.W tym roku święta wypadają akurat wówczas, gdy reprezentacja Serbii zaczyna w Izmirze kwalifikacyjny turniej do igrzysk olimpijskich w Pekinie. Mam nadzieję, że załapię się do dwunastki i pojadę do Turcji. Koniec tego turnieju natomiast przypada akurat na serbski nowy rok. Fajnie byłoby zacząć rok od awansu – uśmiech się Mitrović.

Jego kolega Ivan Ilić polskie Boże Narodzenie spędzi w Rzeszowie. – W Serbii święta są traktowane bardzo ortodoksyjnie, nie ma tej otoczki co na Zachodzie – mówi serbski rozgrywający Resovii. – Nie widać tego kolorowego rozgardiaszu na ulicach, jest cisza i spokój. Do czasu narodzin córki moje nastawienie do świąt było przeciętne. Teraz jednak widzę, że święta to wielka frajda dla dzieci. Dlatego zawsze w tym okresie chcę uszczęśliwić córkę – mówi Ilić, który nowy rok powita 31 grudnia, mimo że w jego kraju wiele osób świętować będzie to wydarzenie dwa razy.

Robią to przede wszytskim po to, żeby się znów spotkać i poimprezować. Mnie raz powitanie Nowego Roku wystarczy – uśmiecha się Ilić.

Kubańczyk Ihosvany Hernandez Rivera już po raz dziesiąty z rzędu spędzi Boże Narodzenie w Europie. W minionych latach z racji gry we Włoszech i w Turcji mógł zapoznać się z tamtejszymi tradycjami. – W tym roku wraz z moją narzeczoną Arais zostajemy w Rzeszowie. Na Kubie święta wyglądają podobnie jak w Europie. Nie brakuje też drobnych prezentów dla najbliższych. Szkoda tylko, że w Polsce jest tak zimno w tym okresie – mówi Hernandez.

Czech Karel Kvaśnicka Boże Narodzenie planuje spędzić w Czeskich Budziejowicach. – Jeśli nie będzie jakichś nagłych opadów śniegu, to wraz z żoną i synkiem jedziemy do Czech. Tam sobie zrobię takie pyszne ciastka z marmoladą i będę pił piwko. Jak grałem w Grecji i Hiszpanii, to święta musiałem tam obchodzić, a teraz jest okazja pojechać do domu, więc trzeba skorzystać – mówi Kvaśnicka, któremu z dzieciństwa najbardziej w pamięci utkwił prezent w postaci piłki. – Z każdej piłki obojętnie czy do tenisa stołowego, siatkówki, czy piłki nożnej byłem bardzo zadowolony. Piłeczku to je zawsze to – śmieje się czeski przyjmujący Resovii, który zaraz po świętach zjawi się w Rzeszowie. – Od 27 grudnia przez trzy kolejne dni mamy treningi, więc muszę wrócić i nowy rok powitam już w Rzeszowie. Zresztą Czesi, jak i Polacy tak samo balują w sylwestra – kończy Kvaśnicka.

Autorem jest Rafał Myśliwiec – Super Nowości

źródło: Super Nowości

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne, PlusLiga

Więcej artykułów z dnia :
2007-12-24

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved