Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Skrzydła są kluczowe w każdej drużynie

Skrzydła są kluczowe w każdej drużynie

W wielu drużynach kluczowymi postaciami są lewoskrzydłowe odpowiadające za przyjęcie i atak. W reprezentacji Polski Marco Bonitty pewniaczką jest Małgorzata Glinka. Teraz selekcjoner musi wybrać partnerkę dla Maggie.

Małgorzata Glinka, po słabszym występie w Pucharze Świata, wraca do wielkiej formy (szczególnie w Lidze Mistrzyń). Potrzeba teraz kogoś, kto grając po przekątnej z nią zajmie się głównie przyjęciem, a w ataku zmieni tempo, poradzi sobie z kombinacyjną grą, którą Marco Bonitta powinien coraz odważniej wprowadzać.

Marco oczywiście nie ujawnia swoich przemyśleń, ale widać, że dysponuje bardzo dokładnymi danymi jeśli chodzi o dyspozycję naszych lewoskrzydłowych. Wygląda na to, że niemal stuprocentowo pewne miejsce w dwunastce ma Dorota Świeniewicz. – Rozmawiałem z nią w czwartek. Nadal chce grać w reprezentacji. Po nieobecności w Pucharze Świata Dorota wraca do roli kapitana drużyny – mówi selekcjoner.Opaskę oddaje więc Milena Rosner. 27-letnia, pochodząca ze Słupska zawodniczka, ostatnich mistrzostw Europy nie może zaliczyć do udanych. – Fizycznie jestem dobrze przygotowana, ale muszę walczyć o miejsce w nowym klubie. Ciężko będzie mi się odnaleźć po luksemburskiej porażce – mówiła tuż po ME. Jechała zatem do Bergamo pełna obaw, ale i nadziei. Rosner zna swoją wartość, nie boi się rywalizacji z najlepszymi. Jej atutem zawsze była obrona i umiejętność wzniesienia się na wyżyny przy przyjęciu zagrywki. Niestety, w tym elemencie zdarzały jej się też słabe mecze, niekiedy seriami. Atak – bardzo sprytny, z wykorzystaniem bloku – spora gama kiwek i plasów. Wymusza to niewielki wzrost i mniejsza niż u Świeniewicz skoczność. Oczywiście Milena nie jest „kilerką” wbijającą w boisko „gwoździe”. Ale we włoskiej Serie A potrafią docenić myślące zawodniczki. Polka już wychodzi w podstawowej szóstce słynnego Foppa Bergamo. Atakuje średnio 20 piłek w meczu, a przyjmuje z bardzo wysoką skutecznością. W takiej formie znów może być ważną postacią w kadrze. Tym bardziej, że dobrze zna serwisy Rosjanek, Holenderek czy Serbek.

Dorota Świeniewicz jest gwiazdą beniaminka ligi hiszpańskiej – Icaro Palmaro. Na pewien czas została tam przestawiona z lewego na prawe skrzydło, nieco mniej przyjmowała (choć z wysoką skutecznością), więcej atakowała (nawet 40–41 piłek w meczu). – To zawodniczka, która ma mentalność zwycięzcy – mówi o niej trener Bonitta. Choć po urodzeniu syna (w marcu) nie doszła do dyspozycji z 2005 roku (była wtedy najlepsza w Europie), jej wartość dla drużyny jest nie do przecenienia.

Więcej w Przeglądzie Sportowym

źródło: sports.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski mężczyzn

Więcej artykułów z dnia :
2007-12-24

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved