Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Siatkarze rozgrzali „zimnych Finów”

Siatkarze rozgrzali „zimnych Finów”

Wczoraj, w Tampere, miało miejsce wręczenie nagród, w organizowanym przez fińską, publiczną stację telewizyjną YLE, konkursie na najlepszych sportowców Finlandii, w 2007 roku. Triumf święcili fińscy siatkarze i ich trener - Mauro Berruto.

Finlandia to tradycyjnie kraj dominacji sportów zimowych. Ze skokami narciarskimi, czy hokejem na lodzie, trudno jest konkurować innym dyscyplinom sportowym. Jednak mimo to, już od wielu lat, różne sporty "niezimowe" przebojem wdzierają się na czołowe miejsca rankingów, i śmiało konkurują ze sportami zimowymi.

Siatkarze Fińscy swój marsz na wyżyny zaczęli jeszcze w latach 80-tych XX wieku, a niemały wkład do rozwoju fińskiej siatkówki wnieśli Polacy. Bodaj najbardziej znanym polskim zawodnikiem, a potem cenionym trenerem, który położył podwaliny pod sukcesy fińskich siatkarzy, jest Włodzimierz Sadalski .

Prawdziwy boom na siatkówkę przyszedł w tej dekadzie, a szczególnie w ostatnich trzech latach, gdy szkoleniowcem męskiej reprezentacji został znakomity włoski trener – Mauro Berruto . To on wprowadził Finów na nowy, wyższy poziom sportowy. On zaczął z Finami od pierwszych zwycięstw w meczach Ligi Światowej, aby wreszcie na moskiewskich mistrzostw Europy, w 2007 roku, sięgnąć po największy sukces w dotychczasowej historii fińskiej siatkówki – 4. miejsce w Europie.Zafascynowani sportami zimowymi Finowie, docenili to osiągnięcie. W konkursie telewizji YLE, fińskich siatkarzy wybrano "drużną 2007 roku", zaś jej szkoleniowiec – Mauro Berruto , został wybrany "trenerem 2007 roku". Werdykt uczestników konkursu jest zgodny z decyzją zrzeszenia trenerów, które przed miesiącem uznało Mauro Berruto najlepszym trenerem w tym roku.

Zaszczytną nagrodę w imieniu drużyny odebrał jeden z najlepiej zapowiadających się fińskich siatkarzy – Mikko Oivanen . Niestety, Mauro Berruto nie mógł swojej nagrody odebrać osobiście. W tych dniach bowiem przebywa w Atenach, gdyż (jak wiemy) od tego sezonu funkcję trenera reprezentacji Finlandii łączy z pracą trenerską w jednym z najznakomitszych klubów europejskich – Panathinaikos Ateny. Jako że Greków czekają niedługo ważne mecze w Lidze Mistrzów, jego obecność w Atenach jest teraz niezbędna.

W imieniu włoskiego trenera, nagrodę odebrał menedżer reprezentacji Finlandii – Antti Paananen , który przy okazji odczytał krótki list, skierowany na ręce organizatorów konkursu przez Mauro Berruto .

Siatkówka rządzi się magicznym prawem. Według niego, największą wartością jest zespół i jego dobro. Zespół jest zawsze na pierwszym miejscu, przed trenerem i każdym z zawodników z osobna – napisał między innymi Mauro Berruto w swoim liście.

Na to wyróżnienie pracowaliśmy ciężko przez wiele dni – każdego dnia, każdym ciężkim treningiem. Dlatego nagrodę dedykuję wszystkim, którzy w ostatnich trzech latach, wspólnie ze mną, poświęcili swój czas dla dobra fińskiej siatkówki, z myślą, aby z tej pracy narodziła się drużyna zdolna do święcenia triumfów na arenie międzynarodowej. Nagrodę dedykuję też znakomitym fińskim kibicom, którzy zmusili mnie do zmiany mojego stereotypu Fina, jako "zimnego człowieka". To dla mnie zaszczyt, być trenerem tej świetnej drużyny, mającej ambicję i marzenia. Nagroda bardzo mnie cieszy i za nią dziękuję. Ale w pierwszej kolejności pragnę podziękować za to, że dane jest mi pracować z tym znakomitym zespołem – zakończył tekst listu Mauro Berruto .

źródło: inf. własna, volleyball.it

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2007-12-19

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved