Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM: Winiary pokonały Azerrail Baku

LM: Winiary pokonały Azerrail Baku

Siatkarki kaliskich Winiar odniosły trzecie zwycięstwo w grupie B Ligi Mistrzyń. Po zwycięstwie tydzień temu 3:2 w Baku dziś pokonały mistrzynie Azerbejdżanu 3:1 i są bardzo bliskie awansu do kolejnej rundy.

Spotkanie zaczęło się w sposób wymarzony dla gospodyń, bo od prowadzenia 6:1. W tym fragmencie pewnie punktowała Anna Barańska, a rywalki popełniały proste błędy w przyjęciu. Z czasem przewaga kaliszanek wzrastała i wynosiła odpowiednio sześć punktów (10:4) i siedem (12:5). Wówczas skuteczną serię miały Anna Woźniakowska oraz Milada Spalova. Obie zawodniczki blokiem powstrzymywały ataki siatkarek Azerrail. Rozluźnione zawodniczki Winiar zbyt nonszalancko rozgrywały kolejne akcje, czego efektem było odrobienie pięciu punktów strat przez azerski zespół (14:12). Miejscowe szybko jednak zdobyły dwa oczka z rzędu, po czym kontrolowały wydarzenia na boisku. Po dwóch atakach z krótkiej Spalovej oraz asie serwisowym Barańskiej na tablicy widniał wynik 21:15. Sześciopunktowa przewaga utrzymała się do końca tej odsłony, którą skutecznym zbiciem z piłki przechodzącej zakończyła Helena Horka.

Na początku drugiego seta dość niespodziewanie rywalki, po raz pierwszy w tym meczu, objęły prowadzenie (3:4). Wcześniej, gdy kaliszanki prowadziły 3:1, miała miejsce niecodzienna sytuacja. Zagrywająca Olga Andrusenko… potknęła się przy wyskoku, co automatycznie wpłynęło na przypisanie punktu Winiarom. Po skutecznych blokach Spalovej i Godos gospodynie wróciły na prowadzenie (7:5), które utrzymane zostało tylko do stanu 10:9. W tym momencie aż osiem punktów z rzędu zdobyły mistrzynie Azerbejdżanu, wśród których kapitalnie grała Kseniya Kavalenka. 21-letni środkowa była nie do powstrzymania na siatce. W kolejnych akcjach kaliszanki stopniowo odrabiały straty – 14:18, 16:19, 20:21. Wreszcie skuteczność odzyskała Helena Horka, a jej rodaczka, Milada Spalova, była pewnym ogniwem na środku siatki. Silną zagrywkę uruchomiła również Anna Barańska, po której ataku mieliśmy stan po 24. Mimo iż Winiary miały okazje do wyjścia na prowadzenie to szczęście w grze na przewagi dopisało Azerkom, które zablokowały Horkę i wygrały do 25.

Trzecia partia toczyła się tylko i wyłącznie pod dyktando kaliszanek, które szybko wyszły na prowadzenie 5:1 (po udanej kiwce Magdaleny Godos). Dwa asy serwisowe zaliczyła Barańska, dzięki czemu na pierwszą przerwę techniczną podopieczne Igora Prielożnego schodziły przy wyniku 8:2. Azerki zupełnie pogubiły się w grze defensywnej, jak i ofensywnej, tracąc punkty po własnych błędach. Po bloku Eleonory Dziękiewicz na Daryi Zamanovej było już 12:4. Przy stanie 15:9 trener Prielożny wprowadził na boisko Olgę Owczynnikową i Izabelę Żebrowską, które udanie dograły do końca partii. W kaliskiej drużynie skutecznie atakowała Anna Woźniakowska, a set zakończył blok Owczynnikowej na Zamanovej (25:14).

Czwarta odsłona przebiegiem przypominała poprzednią. Znakomicie w ataku radziła sobie Horka, którą wspomagały Barańska i Woźniakowska. Gdy na zagrywce stanęła Magdalena Godos, kaliszanki zdobyły trzy punkty z rzędu, w efekcie czego prowadziły 12:6. Do siedmiu oczek wzrosła przewaga, gdy Dziękiewicz powstrzymała zbicie Andrusenko (19:12). Po ataku Woźniakowskiej na stan 22:13, na boisku pojawiła się 16-letnia Daria Paszek, dla której był to debiut w rozgrywkach Ligi Mistrzyń. Końcówka seta i meczu należała do Barańskiej, która najpierw skutecznie zaatakowała, a potem świetnie zachowała się w walce na siatce.

Winiary Kalisz – Azerrail Baku 3:1

(25:19, 25:27, 25:14, 25:15)

Winiary: Barańska, Dziękiewicz, Woźniakowska, Spalova, Horka, Godos oraz Sawicka (l), Fernanda, Owczynnikowa, Żebrowska, Wojcieska, Paszek

Azerrail: Zamanova, Kavalenka, Guliyeva, A. Karimova, Rahimova, Andrusenko oraz Korotenko (l), S. Karimova, Siminyagina