Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > I liga: Avia pokonała lidera

I liga: Avia pokonała lidera

W sobotę niespodziewany wynik padł w Świdniku. Po ostatnich słabszych występach, siatkarze Avii pokonali u siebie 3:2 lidera I ligi - Trefla Gdańsk, i awansowali na piąte miejsce.

Była to trzecia porażka gdańszczan w tym sezonie, którzy już drugi raz nie poradzili sobie z Avią. Świdniczanie dzięki zwycięstwu zachowali kontakt z czołówką i bezpieczny dystans od strefy barażowej. Trefl spadł na drugie miejsce. Niespodzianka tym większa, że goście, przed przyjazdem do Świdnika, mieli na koncie siedem kolejnych zwycięstw. Avia trzy porażki i wymęczoną wygraną z Orłem Międzyrzecz.

Pierwszy set był wyrównany, ale zakończył się zgodnie z przewidywaniami. Słabszy początek zaliczył Wojciech Pawłowski, którego dwukrotnie zablokowali Wojciech Szczurowski i Wojciech Serafin. Goście od stanu 16:16 systematycznie powiększali przewagę i wygrali do 21.

W drugiej i trzeciej odsłonie Avia zagrała koncertowo. Świetnie na rozegraniu radził sobie Maciej Gorzkiewicz, a w ataku 80 proc. skuteczności miał Pawłowski. Świdniczanie mocną zagrywką sprawiali rywalom olbrzymie kłopoty i wyszli w meczu na prowadzenie 2:1.

Odpuścili sobie w czwartym secie, którego od samego początku przegrywali 0:4. Podopieczni trenera Sławomira Czarneckiego zbyt lekko serwowali i nie kończyli ataków. Przy stanie 18:9 dla Trefla wiadome już było, że o losach meczu rozstrzygnie tie-break. Trener Czarnecki dał odpocząć swoim liderom: Gorzkiewiczowi, Pawłowskiemu i Marcinowi Jaroszowi. Weszli za nich Daniel Górski, Jakub Guz i Tomasz Bogusz.

W ostatnim secie walka punkt za punkt toczyła się do stanu 6:6. Później trzy punkty z rzędu zdobyli gospodarze i nie dali sobie odebrać zwycięstwa. Bohaterem spotkania został Pawłowski, który sam wygrał praktycznie jednego seta. – Wojtek miał swój dzień. W sumie wywalczył dla nas 24 punkty. To świetny wynik. Cieszę się, że wygraliśmy. Mam nadzieję, że ten kryzys, który niedawno nas dopadł, mamy za sobą – podsumował świdnicki szkoleniowiec.

Fiaskiem zakończyły się rozmowy transferowe między Avią a Jadarem II Radom w sprawie 21-letniego Kamila Gutkowskiego. – Wszystko było już dogadane między nami a zawodnikiem. Niestety, na wypożyczenie go do nas nie zgodził się zarząd Jadaru, który dysponuje kartą tego zawodnika – powiedział trener Czarnecki.

Teraz nastąpi trzy tygodnie przerwy świątecznej w rozgrywkach I ligi. W dniach 28-29 grudnia Avia zagra w turnieju w Kielcach, w którym wystąpią również II-ligowy Fart Kielce, Trefl i beniaminek PLS Płomień Sosnowiec.

Avia – Trefl 3:2

(21:25, 25:23, 25:16, 16:25, 15:11)

Składy:

Avia: Gorzkiewicz, Guz, Baranowski, Żurek, Pawłowski, Węgrzyn, Kowalski (l) oraz Jarosz, Bogusz, Górski

Trefl: Kruk, Szczurowski, Stancelewski, Winnik, Serafin, Chwastyniak, Poskrobko (l) oraz Szulik, Drabkowski, Hajbowicz.