Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Liga Mistrzyń: Winiary przegrały, ale dopiero w tie-breaku

Liga Mistrzyń: Winiary przegrały, ale dopiero w tie-breaku

Siatkarki Winiar Kalisz nie sprostały w Lidze Mistrzyń rosyjskiemu Zariecze Odińcowo. Kaliszanki nawiązały walkę z faworyzowanymi rywalkami, jednak w piątym secie okazały się słabsze.

Początek pierwszego seta był bardzo wyrównany, jednakże z akcji na akcję Rosjanki zyskiwały coraz wyższą przewagę. Na pierwszej przerwie technicznej wynosiła ona trzy punkty, głównie dzięki atakom Julii Merkułowej. Po chwili Irina Żukowa zablokowała Annę Woźniakowską i trener Igor Prielożny poprosił o przerwę (6:10). Kaliszanki zdołały odrobić stratę do dwóch punktów, po ataku Anny Barańskiej (17:19), jednak w tej odsłonie nie potrafiły sprostać drużynie gości. Set zakończyła atakiem Tatiana Gorszkowa, ustalając wynik na 25:18 dla Zariecza.

Drugą partię znakomicie zaczęły siatkarki Zariecza, od prowadzenia 0:4. W tym fragmencie dwukrotnie ze środka atakowała Żanna Proniczewa. Czteropunktowa przewaga utrzymała się do pierwszej przerwy technicznej. Pewne swego Rosjanki zaczęły popełniać proste błędy w przyjęciu i ataku. Do tego trudne zagrywki Magdaleny Godos i blok Leny Dzikiewicz na Proniczewej, sprawiły, że Winiary wyszły na prowadzenie 12:11. Akcję wcześniej reprezentantka Polski zatrzymała zbicie, Liubow Szaszkowej (znanej także pod nazwiskiem Sokołowa). Po serwisie Olgi Fatiejewej w siatkę, przewaga kaliszanek wzrosła do dwóch punktów (16:14). Kolejne ataki Safronowej, Szaszkowej i Merkułowej sprawiły, że to Zariecze znów znalazło się na prowadzeniu (16:17), którego nie oddało już do końca seta. Trener Igor Prielożny robił co mógł, zmienił Godos wprowadzając doświadczoną Olgę Owczynnikową, a także dał szansę debiutu Magdalenie Wawrzyniak. Tymczasem, atak Heleny Horki na 18:21, był ostatnim pozytywnym akcentem ze strony Winiar w tym secie, który zakończył się atakiem w taśmę czeskiej skrzydłowej (18:25).

Metamorfoza Winiar nadeszła w trzeciej odsłonie, rozpoczętej od prowadzenia 2:0, po kiwce Anny Barańskiej. Kaliszanki broniły prawie każdy atak rosyjskich siatkarek, wśród których błędy zaczęła popełniać nawet Szaszkowa. Po wygranym przez Barańską pojedynku na siatce z Żukową, trener Wadim Pankow poprosił o czas, po którym przyjezdne odrobiły częściowo straty (12:10). Dzięki dobrym serwisom Winiar, Żukowa miała utrudnione rozegranie, co odbiło się na wyniku (16:10). Zariecze nie było w stanie dogonić Winiar, tym bardziej, iż dostarczało wiele punktów po nieudanych atakach czy zagrywkach. Partia ta zakończyła się po błedzie Tatiany Koszelewej (16:25).

Czwarty set miał bliźniaczo podobny przebieg do poprzedniego. Zaczęło się od asa serwisowego Barańskiej. Później skutecznie zbijała Horka i na tablicy wyników było już 8:4. Po ataku Żukowej z drugiej piłki, Zariecze złapało kontakt z Winiarami (9:8), ale to gospodynie ponownie po dobrych akcjach prowadziły już 17:11. W tym fragmencie kapitalnie zagrała Dziękiewicz i Horka. W nerwowej końcówce lepsze okazały sięjednak kaliszanki, które po ataku Anny Barańskiej zwyciężyły 25:22.

Kaliscy kibice, po dwóch poprzednich setach, byli już pełni nadziei na zwycięstwo w tie-breaku. Tymczasem sprawy w swoje ręce wzięła Liubow Szaszkowa, po której atakach Zariecze szybko wyszło na prowadzenie 0:4. To praktycznie zadecydowało o dalszym przebiegu piątego seta. Kaliszanki przegrywając już 3:8, odrobiły nieco strat i było 8:9. Na więcej Rosjanki już nie pozwoliły i grając bardzo pewnie w obronie oraz zagrywce zakończyły seta skutecznym blokiem Proniczewej na Barańskiej (15:10) i cały mecz 3:2

Winiary Kalisz – Zariecze Odińcowo 2:3

(18:25, 18:25, 25:16, 25:22, 10:15)

Winiary: Godos, Woźniakowska, Dziękiewicz, Żebrowska, Barańska, Spalova, Sawicka (libero) oraz Horka, Owczynnikowa i Wawrzyniak

Zariecze: Żukowa, Szaszkowa (Sokołowa), Proniczewa, Fatiejewa, Safronowa, Mierkułowa, Kriuczkowa (libero) oraz Gorszkowa, Matienko, Lisowskaja i Koszeliewa