Strona Główna > Aktualności > Puchar Polski > PP: Bezradny Centrostal

PP: Bezradny Centrostal

Centrostal to czołowa polska drużyna. Wejście w sezon bydgoszczanki mają jednak mozolne. W Pucharze Polski grają z kłopotami, jak pierwszy mecz turnieju w Kaliszu, z Farmutilem Piła.

Już pierwsza akcja zapowiadała całkiem wyrównaną grę, bowiem Dorota Ściurka zbiła piłkę po bardzo długiej wymianie z obu stron. Bydgoszczanki prowadziły 3:0, ale wystarczyła chwila dekoncentracji, by rywalki zdobyły pięć punktów z rzędu. W tym fragmencie z dobrej strony pokazała się środkowa Farmutilu, Urszula Bejga. Pilanki odskoczyły już na trzy punkty przewagi, po dobrym zachowaniu na siatce Anity Chojnackiej (12:9). Potem skuteczność w ataku odzyskały podopieczne Jacka Grabowskiego. Po celnych zbiciach Alicji Malinowskiej i Doroty Ściurki, na tablicy wyników widniał remis po 15. Taki stan nie utrzymał się zbyt długo, gdyż najpierw Farmutil wyszedł na prowadzenie 20:17, a po chwili udanie w bloku zagrała Aleksandra Liniarska i było 20:21. Środkowa Centrostalu nie myliła się w końcówce seta i po jej ataku z krótkiej bydgoszczanki miały piłkę setową (22:24). Ale okazało się, że kolejne punkty zdobywały już tylko pilanki, głównie za sprawą błędów w szeregach Centrostalu. Partię zakończył błąd w rozegraniu popełniony przez Justynę Łunkiewicz.

Drugi set także rozpoczął się od prowadzenia 3:0, ale tym razem na korzyść Farmutilu, który zdobywał kolejne punkty po błędach rywalek. Licznik podopiecznych Jerzego Matlaka zatrzymał się na dłuższy czas przy stanie 11:9 (po bloku Bejgi na Malinowskiej). Wówczas bydgoszczanki zdobyły pięć punktów z rzędu, a cztery z nich były dziełem Dominiki Kuczyńskiej. O czas poprosił trener Matlak i mimo natychmiastowego przełamania ze strony Anity Chojnackiej, kolejne trzy oczka zapisane zostały na konto Centrostalu (12:17). Siatkarki tego zespołu nie były chyba dzisiaj najlepiej skoncentrowane, ponieważ po celnym zbiciu Kuczyńskiej (13:18), cztery punkty z rzędu zdobyły wicemistrzynie Polski. Centrostal nie kończył skutecznie ataków, co nie było problemem dla Farmutilu, który po zbiciu Chojnackiej doprowadził do remisu (20:20). Podopieczne Jacka Grabowskiego stać było jeszcze na zdobycie jednego punktu (po ataku Liniarskiej), ale było to już przy stanie 24:20. Całą odsłonę skutecznym zbiciem zakończyła Chojnacka.

W trzecim secie Centrostal tylko dwukrotnie obejmował prowadzenie i w obu przypadkach jednopunktowe. To nie świadczy jednak o tym, że partia miała jednostronny przebieg, bowiem gra oscylowała w granicach remisu. Na początku odsłony po atakach Chojnackiej i Teixeiry było 4:1 dla pilanek. Grająca świetnie w bloku Kuczyńska doprowadziła do remisu po 4, po czym gra toczyła się punkt za punkt. Przy stanie 8:8 nieporozumienie w szeregach Farmutilu i na tablicy wynik 8:9 – pierwsze w tym secie prowadzenie Centrostalu. Kolejne cztery akcje rozstrzygnięte zostały na korzyść Farmutilu, który trzykrotnie zagrał skutecznym blokiem (dwa razy Chojnacka i raz Bejga). Wówczas błędy wkradły się także w poczynania pilanek, a po autowym ataku Julii Szeluchiny było po 16. Ta sama zawodniczka nie zrozumiała się później z Katarzyną Skorupą, dzięki czemu rywali po raz drugi i ostatni w tym meczu objęły prowadzenie (19:20). Końcówka należała już do Farmutilu i po skutecznych atakach Chojnackiej i Teixeiry, mecz zakończyło autowe zbicie Petii Cekovej.

Farmutil Piła – GCB Centrostal Bydgoszcz 3:0

(26:24, 25:21, 25:23)

Farmutil: Anita Chojnacka, Julia Szeluchina, Katarzyna Skorupa, Urszula Bejga, Michela Teixeira, Agnieszka Kosmatka oraz Marta Kuehn-Jarek (l), Dominika Sieradzan, Anna Manikowska

Centrostal: Aleksandra Liniarska, Dorota Ściurka, Dominika Kuczyńska, Marta Pluta, Alicja Malinowska-Szajek, Joanna Kuligowska oraz Dominika Leśniewicz (l), Petya Cekova, Katarzyna Wysocka, Justyna Łunkiewicz, Monika Naczk