Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Pekin 2008: Skomplikowana sytuacja polskich siatkarek

Pekin 2008: Skomplikowana sytuacja polskich siatkarek

Siatkarki Włoch, Brazylii i USA uzyskały awans do IO w Pekinie z Pucharu Świata. Dołączą one do zespołu gospodarza, reprezentacji Chin. Polki zajęły 6. lokatę, która może im dać udział w turnieju interkontynentalnym, jednak, by tak się stało musi zostać spełnionych kilka warunków...

O pozostałe osiem miejsc rywalizacja toczyć się będzie podczas pięciu kontynentalnych turniejów kwalifikacyjnych (Afryka, Ameryka Południowa, Ameryka Północna i Środkowa, Azja, Europa), z których awans wywalczą zwycięzcy. Ostatnia szansa na wywalczenie olimpijskiej przepustki to turniej interkontynentalny, który w maju odbędzie się w Japonii. Z tych zawodów do Pekinu pojadą trzy najlepsze drużyny.

Prawdopodobnie turniej interkontynentalny będzie jednocześnie kwalifikacjami azjatyckimi. W takiej sytuacji z turniejów kontynentalnych awansują cztery drużyny (po jednym z Afryki, Ameryki Południowej, Ameryki Północnej i Środkowej oraz Europy), zaś z kwalifikacji interkontynentalnych cztery reprezentacje – trzy najlepsze oraz kolejna, najwyżej sklasyfikowana azjatycka.Kolejną szansą Polek na awans do Pekinu będzie turniej kontynentalny w Halle (14-20 stycznia, z udziałem ośmiu drużyn), którego zwycięzca zagra na igrzyskach. Jeśli Polkom nie uda się wygrać tego turnieju, być może będą miały możliwość powalczyć o kwalifikację olimpijską na zawodach interkontynentalnych.

Europa będzie miała w tym turnieju dwa miejsca. Przypadną one dwóm najwyżej sklasyfikowanym w rankingu FIVB europejskim ekipom, które jeszcze nie zapewniły sobie prawa startu w Pekinie. Pod uwagę będzie brany ranking sporządzony po Pucharze Świata. Do tego zestawienia zostaną doliczone punkty za miejsca uzyskane przez uczestniczki PŚ.

Podstawowym warunkiem, który musiał zostać spełniony, by Polki miały szansę walki podczas turnieju interkontynentalnego był awans z Pucharu Świata co najmniej jednej europejskiej drużyny. Został on spełniony, bo do igrzysk we wspaniałym stylu z PŚ zakwalifikowały się Włoszki, które nie wezmą już udziału w turnieju w Halle.

Jeśli Polkom nie uda się wygrać tych zawodów, będą musiały trzymać kciuki za Rosjanki lub Serbki. Te dwa zespoły wyprzedzają „Biało-czerwone” w rankingu FIVB. Jeśli jedna z tych reprezentacji wygra europejskie kwalifikacje w turnieju interkontynentalnym wystąpi druga oraz kolejna w rankingu FIVB ekipa z Europy. Dzięki szóstemu miejscu w PŚ, Polki wyprzedzą w rankingu FIVB Holenderki i jeśli z turnieju kontynentalnego, przy niepowodzeniu naszych siatkarek w tym turnieju, awansuje Serbia lub Rosja, to w turnieju interkontynentalnym zagrają Polki.

źródło: onet.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Igrzyska Olimpijskie, reprezentacja Polski kobiet

Więcej artykułów z dnia :
2007-11-16

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved