Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > PŚ: Zwycięstwo Polek

PŚ: Zwycięstwo Polek

Dziś, po nierównym spotkaniu Polska pokonała Serbię 3:2. Biało-czerwone świetnie zaprezentowały się w trzeciej partii. W czwartym secie wyraźnie uległy wicemistrzyniom Europy.

Polska odniosła trzecie zwycięstwo w Pucharze Świata pokonując po bardzo zaciętym meczu reprezentację Serbii w stosunku 3:2.

Początek pierwszego seta ułożył się po myśli Polek. Objęły prowadzenie 8:5 i powiększały je. Najpierw było 11:7, następnie 14:8. Dobrymi atakami popisywały się Anna Podolec oraz Katarzyna Skowrońska. Serbki grały w tej części seta słabo gubiły się i popełniały błędy własne. Natomiast biało-czerwone kontynuowały dobrą grę i na drugą przerwę techniczną schodziły prowadząc 16:11. Od tego momentu nastąpił zwrot w grze reprezentantek z Bałkanów. Nikolić i Molnar punktowały w ataku, a dobra gra w obronie pozostałych zawodniczek Serbii przyczyniła się najpierw do odrobienia strat i wyrównania stanu meczu 20:20. Polki były zagubione, źle przyjmowały zagrywkę i nie kończyły ataków własnych. Przy stanie 24:24 w aut atakuje Anna Podolec, a seta skutecznym atakiem kończy Nikolić.

Podbudowane dobrą grą Serbki rozpoczęły od mocnego uderzenia drugą odsłonę meczu. Trudna zagrywka Citaković sprawiła, ze nasze reprezentantki przegrywały 0:6. Polki grały bez wiary w odniesienie zwycięstwa, a Serbki niemal z każdej akcji zdobywały punkty. Przy stanie 4:12 trener Mauro Masacci (zastępujący Marco Bonittę) wziął drugi czas. Reprymenda odniosła zamierzony efekt, nasze zawodniczki zaczęły odrabiać straty. Anna Podolec wraz z Katarzyną Skowrońską i Marią Liktoras kończyły ataki i Polki częściowo odrobiły straty (8:14). Dobra gra i skuteczna gra w bloku sprawiły, że Serbki nie mogły znaleźć skutecznego środka na dobrze dysponowane rywalki. W rezultacie biało-czerwone odrobiły straty, wyrównały stan meczu 20:20 i w samej końcówce seta przejęły inicjatywę. Seta tego na swoje konto zapisały Polki wygrywając go 25:23.

Trzecia partia ułożyła się z kolei po myśli Polek. Szybkie prowadzenie 5:0 naszej reprezentacji „ustawiło” tego seta. Polki raz po raz punktowały, a przeciwniczki były tylko tłem. Podłamane takim obrotem sprawy Serbki całkowicie oddały pole gry, a pojedyncze akcje Nicolic, Molnar czy Brakocevic nie zagrażały naszej reprezentacji. Nasze zawodniczki objęły wysokie prowadzenie najpierw 10:4, a po skutecznych asach serwisowych Anny Podolec 14:4. Liczne zmiany w składzie jakich dokonał trener Terzić na niewiele się zdały, Polki nie oddały prowadzenia do końca seta odnosząc wysokie zwycięstwo 25:12.

Chcąc pozostać w meczu Serbki musiały wygrać czwartego seta. Rywalki objęły prowadzenie najpierw 3:1, po ataku Brakocevic, a po asach serwisowych Molnar było już 12:5 dla Serbii. W naszej reprezentacji ponownie zaczęło szwankować przyjęcie zagrywki, a przeciwniczki po wyprowadzanych atakach i kontratakach zdobywały punkty i powiększyły swoje prowadzenie do stanu 19:12. Set ten kończy się zwycięstwem Serbek w stosunku 25:19

Prawdziwa wojna nerwów – tie-break toczył się pod dyktando Polek. Dobre „otwarcie” najskuteczniejszej Anny Podolec sprawiło, ze Polki prowadziły 4:1. Zaskoczone takim obrotem sprawy rywalki pogubiły się i przy stanie 7:2 dla Polek o drugi czas prosi Zoran Terzic. Serbki po atakach Molnar i Citakovic częściowo odrabiają straty i zmniejszają prowadzenie Polek do 8:5. Nasze zawodniczki były jednak lepiej dysponowane i powiększyły przewagę do stanu 11:6. Od tego momentu toczyła się gra punkt za punkt, która dała końcowy sukces Polkom.

Polki w kolejnych meczach będą grały o punkty w rankingu FIVB. Punkty te będą miały bardzo duże znaczenie, gdyż w przypadku niepowodzenia w turnieju kontynentalnym w Niemczech, nasza reprezentacja przy zajęciu wysokiej lokaty w wyżej wymienionym rankingu otrzyma jeszcze jedną szansę walki o olimpijskie przepustki w turnieju kontynentalnym.

Polska – Serbia 3:2

(24:26, 25:23, 25:12, 19:25, 15:10)

Składy zespołów

Polska: Skowrońska-Dolata (17), Dziękiewicz (7), Podolec (28), Sadurek (1), Rosner (3), Liktoras (12), Zenik (l) oraz Glinka-Mogentale (7), Bednarek i Sawicka

Serbia: Nikolic (22), Brakocevic (13), Molnar (20) , Ognjenovic (2), Citakovic (11), Veljkovic (4), Cebic (l) oraz Majstorovic, Vesovic, Simanic i Nesovic (1)