Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > PŚ: O co grają Polki?

PŚ: O co grają Polki?

Odbywający się w tych dniach, w Japonii, turniej o Puchar Świata, to pierwsza okazja do zdobycia olimpijskiej przepustki. Na igrzyskach w Pekinie zagrają trzy najlepsze zespoły kończących się 16 listopada zmagań na japońskich parkietach.

Dołączą one do zespołu gospodarza IO w Pekinie, reprezentacji Chin.

O pozostałe osiem miejsc rywalizacja toczyć się będzie podczas pięciu kontynentalnych turniejów kwalifikacyjnych (Afryka, Ameryka Południowa, Ameryka Północna i Środkowa, Azja, Europa), z których awans wywalczą zwycięzcy.Ostatnia szansa na wywalczenie olimpijskiej przepustki to turniej interkontynentalny, który w maju odbędzie się w Japonii. Z tych zawodów do Pekinu pojadą trzy najlepsze drużyny.

Prawdopodobnie turniej interkontynentalny będzie jednocześnie kwalifikacjami azjatyckimi. W takiej sytuacji z turniejów kontynentalnych awansują cztery drużyny (po jednym z Afryki, Ameryki Południowej, Ameryki Północnej i Środkowej oraz Europy), zaś z kwalifikacji interkontynentalnych cztery reprezentacje – trzy najlepsze oraz kolejna, najwyżej sklasyfikowana azjatycka.

Reprezentacja Polski straciła szansę na wywalczenie olimpijskiej przepustki z Pucharu Świata. Kolejną szansą będzie turniej kontynentalny w Halle (14-20 stycznia, z udziałem ośmiu drużyn), którego zwycięzca zagra na igrzyskach. Jeśli Polkom nie uda się wygrać tego turnieju, być może będą miały możliwość powalczyć o kwalifikację olimpijską na zawodach interkontynentalnych.

Europa będzie miała w tym turnieju dwa miejsca. Przypadną one dwóm najwyżej sklasyfikowanym w rankingu FIVB europejskim ekipom, które jeszcze nie zapewniły sobie prawa startu w Pekinie. Pod uwagę będzie brany ranking sporządzony po Pucharze Świata. Do tego zestawienia zostaną doliczone punkty za miejsca uzyskane przez uczestniczki PŚ.

Podstawowym warunkiem, który musi zostać spełniony, by Polki miały szansę walki podczas turnieju interkontynentalnego jest awans z Pucharu Świata co najmniej jednej europejskiej drużyny. Blisko kwalifikacji są Włoszki, natomiast – po porażce z Polską – zmalały szanse Serbek.

Zakładając, że reprezentacja Włoch znajdzie się w czołowej trójce PŚ, drużyna ta – co zrozumiałe – nie weźmie udziału w turnieju kontynentalnym w Halle. Jeśli Polkom nie uda się wygrać tych zawodów, będą musiały trzymać kciuki za Rosjanki lub Serbki. Te dwa zespoły wyprzedzają „Biało-czerwone” w rankingu FIVB. Jeśli jedna z tych reprezentacji wygra europejskie kwalifikacje w turnieju interkontynentalnym wystąpi druga oraz kolejna w rankingu FIVB ekipa z Europy. Aktualnie drużyną tą jest Holandia. „Oranje” nie powiększą jednak dorobku po Pucharze Świata i mogą stracić swoją pozycję na rzecz Polski. I właśnie w tym miejscu pojawia się „wymarzone szóste miejsce”, które to słowa często pojawiają się w ostatnich wypowiedziach polskich siatkarek. Szósta lokata w Pucharze Świata (warta 40 punktów) pozwoli Polkom znaleźć się w rankingu FIVB wyżej od Holenderek. Nie oznacza to pewnego udziału w turnieju interkontynentalnym, jednak daje taką szansę. Niższa pozycja (zakładając, że z PŚ awansuje tylko jeden zespół europejski) taką możliwość odbiera.

Podstawowe zadanie Polek na końcówkę turnieju o Puchar Świata to trzy wysokie zwycięstwa. Drugi warunek, który musi zostać spełniony, by „biało-czerwone” zajęły szóste miejsce to trzy porażki (najlepiej jak najwyższe) jednej z drużyn: Serbii, Kuby bądź Japonii. Teoretycznie może się zdarzyć, że Polki ukończą turniej nawet na piątym miejscu (jeśli Serbia i Japonia już nie wygrają meczu), jednak to i tak nie zmieni pozycji naszej drużyny w rankingu FIVB.

Z kim zagrają:

Serbia: USA, Brazylia, Kuba;
Kuba: Japonia, Włochy, Serbia;
Japonia: Kuba, USA, Brazylia;
Polska: Dominikana, Korea Płd., Tajlandia.

źródło: onet.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Puchar Świata, reprezentacja Polski kobiet

Więcej artykułów z dnia :
2007-11-11

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved