Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PLS: Gładkie zwycięstwo sosnowiczan

PLS: Gładkie zwycięstwo sosnowiczan

Bez większych problemów siatkarze Płomienia Sosnowiec pokonali przed własną publicznością ekipę bydgoskiej Delecty. Cały mecz zdecydowanie przebiegał pod dyktando gospodarzy.

Pojedynek w Sosnowcu określić można mianem jednostronnego widowiska. Gospodarze szybko i bez większych problemów poradzili sobie z walczącą, ale popełniającą mnóstwo błędów Delectą Bydgoszcz.

Mecz rozpoczął się od zepsutej zagrywki Artura Hoffmana, na co tym samym odpowiedział Michał Masny. Do stanu 4:4 gra toczyła się punkt za punkt, jednak dwa udane ataki Rafała Legienia, nieobronione zagranie Pietkiewicza i dwa błędy gości pozwoliły odskoczyć podopiecznym trenera Zawieracza na 6 punktów. Ze skutecznej zagrywki wybił Marcina Grygiela dopiero autowy blok Kazików, który pozwolił bydgoszczanom na zdobycie 5. punktu. Przy stanie 11:8, kiedy w aut zaatakował Grzegorz Kosok, trener Sosnowiczan poprosił o czas. Chociaż przewaga dalej wydawała się bezpieczna, goście z Bydgoszczy uwierzyli w swoje możliwości, doprowadzając do wyrównania. Od stanu 14:14 (po udanym ataku Marcina Kozioła) rywalizacja w tym secie rozpoczęła się na nowo. Mocna zagrywka Martina Sopko, a właściwie błąd w jej przyjęciu po stronie Płomienia oraz autowy blok gospodarzy sprawiły, że to podopieczni trenera Chudika schodzili na drugą przerwę techniczną z dwupunktową przewagą. Jednak gospodarze nie pozwolili Delekcie nacieszyć się nią, wytaczając swoje najcięższe działa w postaci bloków Kaźmierczaka oraz Kosoka i Grygiela, który po chwili udowodnił swoim atakiem, że niebezpodstawnie przoduje w statystykach skuteczności. Przewaga Płomienia wzrosła do dwóch punktów (19:17), a trener Chudik, mając nadzieję na wybicie przeciwnika z uderzenia poprosił o czas. Końcówka seta to przede wszystkim bardzo długa i efektowna wymiana, którą zakończył atakiem Grzegorz Kosok, zdobywając tym samym 21 punkt dla swojej drużyny. Dobra gra blokiem Sosnowiczan pozwoliła im rozstrzygnąć ostatnie piłki tej odsłony na swoją korzyść. Najpierw Kaźmierczak zatrzymał bardzo eksploatowanego dziś Krzysztofa Janczaka, następnie Martin Sopko napotkał na drodze swojego ataku blok Pietkiewicza, który ostatecznie zakończył seta 25:21.

Początek drugiej partii to festiwal błędów zagrywki po obu stronach siatki. Obraz gry polepszył nieco udanym atakiem z przechodzącej piłki Martin Sopko, zwiększając jednocześnie przewagę swojej drużyny do dwóch punktów (2:4). Na niewiele jednak zdały się jego wysiłki, gdyż chwilę później w aut z prawego skrzydła zaatakował słabo spisujący się dzisiaj Krzysztof Janczak. W zdobyciu jednopunktowej przewagi przed pierwszą przerwą techniczną pomógł zespołowi z Bydgoszczy MVP dzisiejszego meczu Michał Masny, zagrywając w siatkę. Wyrównana gra toczyła się do stanu 8:8. Następnie skuteczną kiwką i atakiem ze środka popisał się Wojciech Kaźmierczak, a Rafał Legień zawtórował mu, zdobywając 11 punkt. Mimo że przewaga Płomienia stopniała w połowie seta do jednego punktu, słabo i nierówno grająca dziś Delecta nie była w stanie ich zatrzymać. Udane ataki Pietkiewicza przy bardzo dobrym rozegraniu Masnego potwierdzały jedynie słuszność transferów w sosnowieckim klubie. Końcówka drugiej partii to ponownie błędy Janczaka i skuteczna gra przy siatce Sosnowiczan. Sytuację próbował ratować pojedynczymi atakami z drugiej linii Sopko, czy Cervien ze środka, ale na niewiele się do zdało, gdyż prowadzenie Kazików od stanu 20:16 było już bardzo wyraźne. Ostatecznie seta zakończył lekką, ale skuteczną zagrywką Legień.

W trzecim secie nie udało się Delekcie uzyskać nawet punktu przewagi- Płomień górował od samego początku. Świetna seria zagrywek Michała Masnego (w tym jeden as) i już było 3:0 dla gospodarzy. Autowy blok Pietkiewicza i nieudane przyjęcie tegoż zawodnika pozwoliły zdobyć bydgoszczanom dwa punkty. Trzeci, wyrównujący, zdobył skuteczną zagrywką Martin Sopko. Jednak chwilę później Pietkiewicz zrehabilitował się za wcześniejsze błędy, skutecznie kiwając i uzyskując tym samym piąty punkt. Atak ze skrzydła Marcina Grygiela, pojedynczy blok Grzegorza Kosoka na środkowym Bydgoszczy i as serwisowy Wojciecha Kaźmierczaka zwiększyły przed pierwszą przerwą techniczną przewagę Płomienia do 3 oczek. Kolejne minuty seta to wymiana ciosów obydwu zespołów, z których skuteczniejszy okazał się jednak zespół beniaminka z Sosnowca, zdobywając 12. punkt dzięki efektownemu atakowi Kaźmierczaka. Zawodnik ten, popisując się również skutecznym blokiem, zapisał 13 punkt na koncie swojej drużyny, utrzymując trzypunktowe prowadzenie. Mniej więcej w połowie seta kibice, bardzo licznie zgromadzeni dziś w hali przy ulicy Żeromskiego, ponownie obserwowali serię błędów w elemencie zagrywki, co z pewnością obniżyło nieco poziom gry i emocji jej towarzyszących. Morale swojego zespołu, a także efektowność spotkania starał się podnieść (podobnie jak w poprzednich setach) Martin Sopko (m. in. atakiem z drugiej linii i wygranym pojedynkiem na siatce), doprowadzając do stanu 15:14. Jednak druga przerwa techniczna to ponownie przewaga gospodarzy (16:14), którą zwiększył następnie silnymi atakami z lewego skrzydła Paweł Pietkiewicz (19:16). Po zablokowaniu Martina Sopki przez Pietkiewicza i Kaźmierczaka trener Chudik zdecydował się na drugi już czas. Nie wybił on jednak z mocnej zagrywki Michała Masnego, a zawodników Delecty, którzy popełnili błąd w ataku. Nieco wiary dodało przyjezdnym zablokowanie jednego z najskuteczniejszych graczy Płomienia Marcina Grygiela, ale przewaga była już za wysoka (23:19). Trzeciego seta i cały mecz zakończyli skutecznym blokiem Grzegorz Kosok i Marcin Grygiel.

Płomień Sosnowiec – Delecta Bydgoszcz 3:0

(25:21, 25:19, 25:20)

Składy:

Płomień Sosnowiec: Grygiel, Masny, Kosok, Kaźmierczak, Pietkiewicz, Legień, Stańczak (l) oraz Jurkojć.

Delecta Bydgoszcz: Kozioł, Hoffman, Cervien, Sopko, Stępień, Janczak, Dębiec oraz Kaczmarek, Kozłowski.