Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > PŚ: Kolejna porażka Polek

PŚ: Kolejna porażka Polek

Polskie siatkarki przegrały kolejne spotkanie w tegorocznym Pucharze Świata. Tym razem lepsze od Polek okazały się Japonki, które zwyciężyły nasz zespół po pięciosetowej walce.

Biało-czerwone przystąpiły do meczu bardzo zaangażowane, z zamiarem odniesienia zwycięstwa. Pierwsze piłki i pierwsze akcje meczu zdawały się potwierdzać tą tezę. Dobra gra w bloku i ataku przyczyniły się do prowadzenia Polek 8:6. Skuteczna gra Katarzyny Skowrońskiej sprawiła, że Polki prowadziły 11:8. Japonki odpowiadały wprawdzie atakami Araki oraz Saori, lecz było to za mało na lepiej dysponowane rywalki. Na drugą przerwę techniczną nasze panie schodziły prowadząc 16:12. Końcówka tego seta zdecydowanie należała do podopiecznych trenera Marco Bonitty. Ostatni punkt w tym secie po skutecznym ataku zdobyła Eleonora Dziękiewicz.

Gdy wydawało się, że mecz potoczy się pod dyktando Polek, to druga partia meczu rozpoczęła się źle dla naszych reprezentantek. Polki przegrywały już 1:6 i nie były w stanie nawiązać wyrównanej gry. Złe przyjęcie zagrywki, nie skończone ataki z pierwszej piłki sprawiły, że na pierwszą przerwę techniczną Japonki schodziły przy prowadzeniu 8:4. Pierwszoplanowymi zawodniczkami w szeregach Japonek były Kurihara i Takahasi, które to zdobywały punkty z ataków i były nie do zatrzymania przez Polki. Wprawdzie biało-czerwone odrobiły częściowo straty 13:14, prowadziły wyrównaną grę do stanu 17:19. Potem w naszej ekipie nastąpił kolejny przestój, gra była nierówna. Kolejny zryw reprezentantek z kraju Kwitnącej Wiśni wspomaganej przez siedmiotysięczną publiczność przyczynił się do wysokiego prowadzenia 22:18. Polki podrywają się po raz kolejny, zdobywają dwa punkty po ataku Mileny Rosner i bloku Katarzyny Skowrońskiej, jednak jest to wszystko na co stać było naszą kadrę w tym secie. Biało-czerwone przegrywają tego seta po zaciętej walce 23:25, a Japonki tym samym wyrównują stan meczu w setach na 1:1.

Trzeci set to ponowna dominacja Polek. Dobra gra w bloku oraz kończone ataki odniosły zamierzone efekty. Rywalki zaczęły się gubić i popełniały proste błędy. Prowadzenie naszej reprezentacji ani przez moment nie było zagrożone. Polki kolejno prowadziły 8:4, 11:7, nie pozwalając złapać odpowiedniego rytmu gry Japonkom. Rywalki były bezradne, oddały pole gry i nie nawiązywały wyrównanej gry. Dobra zagrywka naszych pań przyczyniła się do wysokiego prowadzenia 20:13. W efekcie tego trzeci set kończy się wygraną Polek, które w całym meczu objęły prowadzenie 2:1.

Czwarta partia meczu to obustronna gra punkt za punkt. Katarzyna Skowrońska zdobywała raz po raz punkty i była nie do zatrzymania przez Japonki. Wyrównana gra toczyła się do stanu 8:8, następnie rywalki uzyskały dwupunktową przewagę po atakach Sugiyamy 8:10 i zeszły na druga przerwę techniczną prowadząc 13:16. Polki nawiązywały wyrównaną grę, lecz po raz kolejny brakowało wykończenia pojedynczych akcji, co bezwzględnie wykorzystywały Japonki, wyprowadzając skuteczne kontrataki. Przy stanie 17:19 Polki popełniły błędy w odbiorze zagrywki i na rozegraniu, co sprawiło, ze Japonki powiększyły przewagę do stanu 18:22. Po raz kolejny ciężar gry wzięła na siebie Katarzyna Skowrońska zdobywając dwa punkty. Jak się później okazało było to za mało. Japonki lepiej grały w obronie, co sprawiło, że wygrały czwartego seta i wyrównały stan meczu na 2:2

W piątym, a zarazem ostatnim secie tego spotkania więcej sił i „zimnej krwi;’ zachowały rywalki. Na początku gra toczyła się punkt za punkt, każda ze stron kończyła swoje akcje i wynik oscylował wokół remisu. Od stanu 4:4 uwidoczniła się przewaga Japonek. Araki razem Kurriharą wspierane przez pozostałe koleżanki grały bardzo w przeciwieństwie do Polek. Przy zmianie stron boisk Japonki schodziły przy stanie 8:6. Japonki były bardziej zdeterminowane i to one „prowadziły” grę, biało-czerwone nie pozostawały dłużne i odrobiły straty, doprowadzając do stanu 9:10. Ostatnie piłki w tym meczu należały do Japonek, które atakach Takahasi zupełnie odebrały chęć do gry naszym paniom. Objęły prowadzenie 13:10 i nie oddały go do końca meczu wygrywając seta 15:12 i mecz 3:2.

W dniu jutrzejszym biało-czerwone zagrają z wicemistrzyniami Europy Serbią i na pewno nie będzie to łatwy mecz dla naszych pań. Jednak grając z dużym zaangażowaniem na pewno nie stoimy na przegranej pozycji. Polkom w Pucharze Świata pozostała już tylko walka o zajęcie jak najwyższego miejsca i gra o punkty rankingowe FIVB.

Japonia – Polska 3:2

(19:25, 25:23, 18:25, 25:22, 15:12)

Polska: Skowrońska-Dolata (32), Dziękiewicz (6), Glinka-Mogentale (15), Sadurek (2), Rosner (16), Liktoras (14), Zenik (l) oraz Śliwa, Podolec (1) i Sawicka

Japonia: Kurihara (19),Takeshita, Takahashi (23), Sugiyama (10), Araki (12), Kimura (18), Sano (l) oraz Oyama i Omura