Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > Puchar Świata: Trzecia porażka Polek

Puchar Świata: Trzecia porażka Polek

Po bardzo zaciętym spotkaniu, Polki uległy dzisiaj reprezentacji Kuby 2:3. Ta przegrana oddala nasze marzenia, o wywalczeniu w Japonii awansu do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich.

W pierwszych minutach spotkania Polska – Kuba obydwa zespoły grały bardzo nierówno. Najpierw dwa punkty zdobyte przez Małgorzatę Glinkę dały biało-czerwonym prowadzenie 3:1. Potem jednak Kubanki dobrze zagrały blokiem, dwa błędy w ataku popełniła Katarzyna Skowrońska, a punkt z zagrywki dołożyła Nancy Carillo i było 4:6. Dwa dobre serwisy Marii Liktoras – po jednym łatwy punkt zdobyła Milena Sadurek, drugi bezpośrednio uderzył w kubańską część parkietu, ponownie dały nam minimalne prowadzenie (7:6). Po pierwszej przerwie technicznej drużynie trenera Marco Bonitty udało się odskoczyć na trzy „oczka”, w głównej mierze dzięki błędom Kubanek w przyjęciu zagrywki Anny Podolec. W ataku Podolec była równie skuteczna, podobnie jak Małgorzata Glinka i Maria Liktoras. Po kolejnym złym odbiorze Kubanek punkt z przechodzącej piłki zdobyła Podolec i było już 17:13 dla Polski. Potem było nawet 20:15, ale w końcówce nasze rywalki zaczęły niebezpieczne zmniejszać stratę i w pewnym momencie Polska prowadziła tylko 22:20. Wtedy jednak udanie kiwnęła za blok Skowrońska, a w następnej akcji blokiem zatrzymana została Kenia Carcaces. W ostatniej akcji seta Glinka wybiła piłkę po rękach kubańskiego bloku i Polki wygrały 25:21.

Od początku drugiej partii Kubanki wzmocniły zagrywkę, co spowodowało kilka nieudanych przyjęć, a w konsekwencji nieskutecznych ataków polskiego zespołu. Same poprawiły odbiór i wyprowadzały skuteczne akcje, dzięki czemu na pierwszej przerwie technicznej wygrywały 8:5. Przy stanie 10:5 Marco Bonitta ściągnął z placu gry popełniającą błędy Skowrońską i od tego momentu biało-czerwone zaczęły odrabiać straty. Między innymi dzięki po dwóch skutecznych blokach zmienniczki Skowrońskiej Klaudii Kaczorowskiej było już tylko 11:12, a za chwilę mieliśmy remis. Co prawda Kuba raz jeszcze zdołała „uciec” na trzy „oczka” 13:16, ale potem znów odbiór zagrywki u naszych rywalek był dość słaby, a w obronie znakomitymi paradami popisywała się Mariola Zenik. Gdy set był już w decydującej fazie Polki wygrywały 22:19. Niestety ostatnie piłki seta należały do Kubanek, które wykorzystywały błędy i nieskończone ataki Polek. Najpierw wyrównały na 23:23, a zaraz potem zakończyły seta zwycięstwem 26:24.

Na samym początku trzeciej odsłony meczu Polki uzyskały wyraźną przewagę (8:3), gdyż Kubanki nie były w stanie dobrze przyjąć trudnych serwisów Katarzyny Skowrońskiej. W drugiej części seta w szybkim tempie odrabiały jednak straty i na pierwsze prowadzenie wyszły jeszcze przed drugą przerwą techniczną (15:14). Ani razu nie zdołały jednak uciec Polkom, które tym razem w końcówce okazały się skuteczniejsze. Od stanu 22:22 zdobył trzy kolejne „oczka” i wygrały seta, obejmując w całym meczu prowadzenie 2:1.

Czwartego seta Kubanki rozpoczęły od prowadzenia 3:0. Nasz zespół był bliski odrobienia strat i wyrównania na 4:4, ale sędzia zawodów uznał, że po ataku Glinki piłka wyszła w aut nie dotykając bloku, a protestującą skrzydłową biało-czerwonych ukarał żółtą kartkę. Zamiast 4:4 było więc 6:3 dla Kuby. W dalszej części gry Polki popełniały coraz więcej błędów i prowadzenie rywalek rosło. W pewnym momencie było już 17:9. Od tego momentu biało-czerwone zaczęły jednak odrabiać straty. Znów trochę „postraszyły” rywalki serwisem, zaczęły skuteczniej atakować, co pozwoliło im zbliżyć się na trzy punkty (20:17). Przez chwilę było nawet tylko 19:22, ale wtedy znów coś zacięło się w grze polskiego zespołu. Po ataku Liktoras w kubański blok rywalki miały pierwszego setbola (24:20). Wykorzystały drugiego i wyrównały stan mecz na 2:2.

Tie-break od samego początku był niezwykle emocjonujący. Najpierw Polki wyszły na prowadzenie 2:0, za chwilę Kuba wygrywała 3:2. Tuż przed zmianą stron naszej drużynie udało się zdobyć punkt blokiem i odskoczyć na 8:6. Niestety druga części tie-breaka należała do Kubanek. Decydujące były ich dwa bloki na Annie Podolec, które pozwoliły im objąć prowadzenie 14:13. Za chwilę asa serwisowego zagrała Nancy Carillo i Kuba wygrała 15:13 i cały mecz 3:2.

Polska – Kuba 2:3

(25:21, 24:26, 25:22, 21:25, 13:15)

Składy drużyn:

Polska: Milena Sadurek(3), Małgorzata Glinka-Mogentale(25), Katarzyna Skowrońska-Dolata(18), Anna Podolec(12), Eleonora Dziękiewicz(7), Maria Liktoras(13), Mariola Zenik (libero) – Agnieszka Bednarek, Klaudia Kaczorowska(2), Magdalena Śliwa, Agata Sawicka.

Kuba: Yumilka Ruiz(19), Yannelis Santos(9), Nancy Carillo(23), Daimi Ramirez(13), Kenia Carcaces(10), Zoila Barros(7), Yaima Ortiz (libero) – Yusidey Silie, Rosir Calderón(3).