Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > Puchar Świata: Kolejna porażka Polek

Puchar Świata: Kolejna porażka Polek

Po sobotnim zwycięstwie nad Peru, dzisiaj polskie siatkarki nie sprostały reprezentacji Stanów Zjednoczonych i przegrały 1:3. Decydujący był trzeci set, przegrany przez Polki 25:27.

Początek meczu był bardzo wyrównany. Obie reprezentacje grały bardzo uważnie w obronie i ataku. Prowadzenie zmieniało się bardzo często. Najpierw Amerykanki objęły dwupunktowe prowadzenie 4:6 po atakach Namani, następnie Polki doprowadziły do remisu 9:9. Gra punkt za punkt toczyła się do stanu 19:19. Zmienniczka Ah Mow-Santos wprowadzona za Haneef-Park w końcówce seta sprawiła Polkom wiele kłopotów swoją zagrywką, przez co zdobyła ważne punkty. Rywalki objęły trzypunktowe prowadzenie 22:19. Pomimo ambitnej postawy Polki nie odrobiły strat i zeszły pokonane, przegrywając pierwszą partię 21:25.

Drugi set rozpoczął się po myśli naszych reprezentantek. Dobra gra w bloku jak i ataku przyczyniła się do prowadzenia 9:5. Chwilowy przestój naszej reprezentacji i popełnione błędy w przyjęciu zagrywki spowodowały, że trener Bonitta musiał wziąć czas. Biało-czerwone nadal były w natarciu, a po skutecznych serwach Anny Podolec powiększyły prowadzenie 16:10. Podobną serią zagrywek popisała się Katarzyna Skowrońska serwując od stanu 17:11 do 22:11. Amerykanki w tej partii były bezradne, nie mogły znaleźć recepty na skutecznie grające Polki i doznały wysokiej porażki 25:12.

Trzecia odsłona miała najbardziej wyrównany przebieg. Polki popełniały dużo błędów własnych i nie kończyły ataków, przez co ułatwiały rywalkom wyprowadzanie kontr. Na pierwsza przerwę techniczną przy prowadzeniu 8:5 schodziła reprezentacja USA. Pierwszoplanową postacią w ich szeregach była Nicoll Scott-Arruda, której to ataki były nie do zatrzymania przez polski blok. Przewaga rywalek uległa powiększeniu i wyniosła pięć punktów (10:5). Wówczas biało-czerwone „powróciły” do gry z drugiego seta. Za sprawą Katarzyny Skowrońskiej i Małgorzaty Glinki Polki odrobiły straty i wyszły na jednopunktowe prowadzenie 16:15. Końcówka tego seta była bardzo emocjonująca. Żadnej drużynie nie udało się zdobyć kilkupunktowego prowadzenia. Bardzo dobrą grą popisywała się libero Davis, która podbijała trudne ataki. Nasze reprezentantki miały dwie piłki setowe i nie potrafiły ich wykorzystać 24:23, 25:24. Ciężar gry w końcówce tego seta wzięła na siebie Berg. Jej serwisy sprawiły Polkom wiele trudności, a dwa błędy jakie przydarzyły się Polkom w końcówce partii spowodowały, że USA wygrały trzeciego seta w stosunku 25:27 i objęły prowadzenie w meczu 1:2.

Chcąc postać w meczu Polki musiały wygrać czwartego seta. Jego początek był dosyć obiecujący i Polki objęły prowadzenie 2:0 po dwóch skutecznych akcjach w bloku Eleonory Dziękiewicz i Mileny Sadurek. Amerykanki nie pozostały dłużne szybko uporządkowały grę w swoich szeregach i wyszły na prowadzenie 6:8. Ponownie w grze naszej reprezentacji szwankowało kończenie ataków z pierwszej piłki. Zryw Polek i zdobycie przez nie czterech punktów wydawało się być oznaką lepszej gry 10:8, nic z tych rzeczy się jednak nie stało. Dwupunktowe prowadzenie Polek utrzymywało się do stanu 14:12. Od tego momentu zaczęła grać tylko reprezentacja USA, a Polki „stanęły” i nie potrafiły przeciwstawić się Amerykankom. Berg i Tom były nie do zatrzymania w ataku. Nasze rywalki były w natarciu i grały bardzo dobrze w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła odniosły przez to zasłużone zwycięstwo w secie 17:25.

Porażka ta nie przekreśla szans polskiej reprezentacji na awans do IO w Pekinie, ale należy pamiętać że na więcej porażek nasza reprezentacja nie może sobie pozwolić, gdyż mocno skomplikuje sobie awans. Kluczowymi meczami w walce o przepustkę do Pekinu wydają się być mecze z Serbią, Włochami, Japonią oraz Kubą.

Polska – USA 1:3

(21:25, 25:12, 25:27, 17:25)

Polska: Skowrońska-Dolata (13), Dziękiewicz (11), Podolec (20), Glinka-Mogentale (14), Sadurek (2), Liktoras (12), Zenik (l) oraz Śliwa, Bednarek, Rosner i Sawicka

USA: Nnamani (12), Scott-Arruda (11), Haneef-Park (13), Berg (1), Tom (12), Bown (10), Davis (l) oraz Sykora, Glass, Ah Mow-Santos (1) i Busse (2)