Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > PŚ: Pierwsza wygrana Polek

PŚ: Pierwsza wygrana Polek

Podopieczne Marco Bonitty wygrały pierwszy mecz w Pucharze Świata. Polki pewnie pokonały drużynę Peru 3:0, a MVP spotkania została wybrana Katarzyna Skowrońska-Dolata.

Spotkanie rozpoczęło się dość niespodziewanie. Polki mimo dobrego przyjęcia nie potrafiły skończyć ataku, zablokowana została Dziękiewicz, a Skowrońska i Glinka uderzyły w aut (3:0). Na szczęście w szeregach biało-czerwonych „zaskoczył” blok, co wprowadziło więcej spokoju do ich gry i pozwoliło na spokojne kontrolowanie boiskowych wydarzeń (5:8). – Uwaga kiwki – ostrzegał swoje zawodniczki na pierwszej przerwie techniczej Marco Bonitta. Po powrocie na parkiet Polki powiększały przewagę – 6:12, 7:14. Peruwianki marnowały pojedyncze kontry, popełniały błędy w rozegraniu, Polki natomiast skutecznie ustawiały aktywny oraz pasywny blok, punktowały rywalki serwisem (asy Marii Liktoras i Mileny Sadurek) i konstruowały skuteczne akcje. Tuż przed drugą przerwą techniczną przewaga biało-czerwonych stopniała o trzy „oczka” (10:14), jednak trafne uwagi Marco Bonitty pozwoliły im w spokoju udać się na chwilę odpoczynku (10:16). Po wznowieniu gry, sytuacja na parkiecie nie uległa znaczącej zmianie. Zawodniczki Peru walczyły, ale przewaga naszych siatkarek w ataku była bardzo wyraźna: 14:19, 16:20, 16:23. Partię skuteczną kontrą z lewego skrzydła zakończyła Małgorzata Glinka-Mogentale (17:25).

W drugiej partii Polki kontynuowały skuteczną grę. Nadal bardzo dobrze funkcjonował blok oraz atak, a Peruwianki miały zbyt mało atutów by zagrozić rywalkom. Tym samym prowadzenie zawodniczek Marco Bonitty od pierwszych piłek było wyraźne – 1:5, 3:8. W środkowej części seta dwa złe przyjęcia Mileny Rosner pozwoliły wicemistrzyniom Ameryki Południowej odrobić część strat (11:13). Poskutkowało to natychmiastową zmianą, na boisku pojawiła się Klaudia Kaczorowska, która pozostała już w „szóstce” do końca meczu. Wynik 11:13, szybko przekształcił się w 11:17, a Peruwianki straciły resztki wiary w sukces. Pierwszą piłkę setową Polki zdobyły przy stanie 16:24, a dwie akcje później prowadziły już w meczu 2:0.

Po zmianie stron nasze zawodniczki utrzymały należytą koncentrację (1:5). Do pierwszej przerwy technicznej (5:8) efektowne zagrania prezentowała Skowrońska, jednak pozostałe koleżanki wcale nie ustępowały jej skutecznością. Po wznowieniu gry Milena Sadurek popisała się punktowym serwisem, a w kolejnych akcjach Polki sukcesywnie budowały swoją przewagę. Siatkarki Peru przeżywały wyraźny kryzys w ofensywie, za co odpowiedzialna była w dużej mierze zaledwie 17-to letnia rozgrywająca. Wynik kształtował się następująco: 9:16, 12:19. Mimo małych kłopotów w przyjęciu podopieczne Marco Bonitty nie miały większych problemów ze zdobyciem „matchballa”. W ostatniej akcji spotkania pomogły im rywalki, Mirtha Uribe splasowała piłkę w aut (16:25).

Polki rozegrały przyzwoite spotkanie. Atak w ich szeregach rozkładał się w miarę równomiernie, co należy zapisać na duży plus. Najlepiej punktującą zawodniczką zespołu była Katarzyna Skowrońska, zdobywczyni 15 pkt (MVP spotkania). Wysokim procentem skuteczności mogą pochwalić się również nasze środkowe – Eleonora Dziękiewicz i Maria Liktoras. Udanie w Pucharze Świata zadebiutowała Klaudia Kaczorowska. Największym problemem biało-czerwonych, w pewnych fragmentach meczu, było przyjęcie zagrywki.

Peru – Polska 0:3

(17:25, 17:25, 16:25)

Peru: Uribe (10), Zamudio (4), Moy (4), Chihuan (5), Baylon (8), La Rosa (2), Palacios (libero) oraz Soto, Joya, Tristan (1)

Polska: Skowrońska-Dolata (15), Dziękiewicz (7), Glinka-Mogentale (7), Sadurek (4), Rosner (6), Liktoras (10), Zenik (libero) oraz Sawicka, Kaczorowska (2), Bednarek, Podolec (1)