Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Ligi zagraniczne: Rozgrywki Ere Divisie Dames w Belgii

Ligi zagraniczne: Rozgrywki Ere Divisie Dames w Belgii

Belgijska Ere Divisie Dames ruszyła 6 października do sezonu 2007/08. Już odbyły się trzy pełne kolejki spotkań. Tabeli przewodzą Asterix Kieldrecht, Gent Dames i 7senses Zandhoven.

Przed rokiem mistrzowski tytuł trafił do kolekcji drużyny Euphony Tongeren. Srebro zdobyły siatkarki Asterix Kieldrecht, zaś brąz zagarnęła ekipa Dauphines Charleroi. Dla Gent Dames pozostało najgorsze – 4. miejsce.

Podobnie jak w Liga Heren, także w rywalizacji pań, nie należy spodziewać się dużych zmian w układzie sił w tym sezonie ligowym. Jedne z najpoważniejszych kandydatek do obrony tytułu, to jego obrończynie – siatkarki z Tongeren, które w tym sezonie przystępują do rywalizacji pod zmienionym szyldem – jako Datovoc Tongeren. Pozostałe zespoły z ubiegłosezonowej pierwszej „czwórki” też powinny się w tym sezonie liczć.Rewelacyjnie na począrku tego sezonu radzą sobie siatkarki 7senses Zandhoven, które wygrały wszystkie dotychczasowe mecze. Dwa zwycięstwa zanotoweała Richa Michelbake – te dwa zespoły też mogą włączyć się do walki o medale.W tym sezonie ekipa obrończyń tytułu – Datovoc Tongeren – jest naprawdę wielką niewiadomą.Zespół ma w swoim składzie całą grupę bardzo młodych Belgijek (urodzone w latach 1985-1990), a całość „w ryzach” mają trzymać trzy doświadczone liderki: 30-letnia belgijska przyjmująca – Ester Lowette, 34-letnia rozgrywająca z Rosji – Marina Smirnova oraz 37-letnia ukraińska libero – Ludmila Savchenko. Ciekawe, czy to wystarczy do efektywnego bronienia się przed naporem bardziej doświadczonych zespołów z czołówki ligi. Podobną mieszanką rutyny i młodości dysponuje Asterix Kieldrecht. Irina Pavlova, Tatiana Teterina czy Ineta Savicka, to zawodniczki bardzo doświadczone, dawno po 30-tce. W tym roku do ekipy z Kieldrecht dołączyła Polka (przebywająca od kilku lat w Belgii) – Ewa Piątkowska. Zarówno w Belgii, jak i wcześniej w Polsce, znana była chyba bardziej z osiągnięć w siatkówce plażowej. W 2003 roku zdobyła brązowy medal akademickich MP w plażówce. W hali, w Belgii, najpierw pojawiła się w ekipie Dauphines Charleroi, a w tym sezonie trafiła do Asterix Kieldrecht. Działacze i kibice z Kieldrecht, są bardzo zadowoleni z jej pojawienia się w zespole. Inna Polka – Marta Wrzesińska – pojawia się na parkiecie, w meczowych składach, w ekipie Mosan Yvoir.

W rozegranej 6 października kolejce inauguracyjnej, najciekawsza walka miała się rozegrać w Gent. Jednak miejscowe Dames pokonały pewnie 3:0 Dauphines Charleroi. Siatkarki z Charleroi kolejny raz potwierdziły, że najtrudniejszym dla nich zadaniem, jest zawsze dobre wejście w sezon. Bardzo dobrze pokazał się zespół 7senses Zandhoven, pokonując w meczu wyjazdowym 3:1 Mosan Yvoir.

Za sporą niespodziankę należy uznać wysokie zwycięstwo 3:0 w 2. kolejce, Gent Dames nad obrończyniami tytułu. Widać, że odmłodzony Datovoc, jeszcze nie jest tak poukładany, jak to jest potrzebne. Drugie mecze wygrały też siatkarki 7senses Zandhoven i Asterix Kieldrecht. Po porażce na inaugurację, tym razem usiebie wygrały też siatkarki Dauphines Charleroi – 3:0 z Mosan Yvoir.

Zaciętość rywalizacji rośnie z kolejki na kolejkę. W 3. kolejce, już drugiej porażki w sezonie doznały zawodniczki Dauphines – tym razem 1:3, w Zandhoven. W trzech setach wygrały swoją potyczkę Gent Dames. Po porażce w poprzedniej kolejce, tym razem zwycięstwo – i to wyjazdowe, 3:1 – odniosły broniące tytułu siatkarki z Tongeren.

Po trzech kolejkach, komplet trzech wygranych i tylko po jednym straconym secie, mają zespoły Asterix Kieldrecht i Gent Dames. 7senses Zandhoven też ma trzy zwycięstwa, ale jest na 3. miejscu, bo stracił już 3 sety.

Jutro (24 października) odbędą się tylko dwa mecze 4. kolejki ligowej. Nie powinno jednak zabraknąć w nich emocji. Mistrzynie – Datovoc – zagrają z zawsze niebezpiecznymi, ale ciężko wchodzącymi w ligowy rytm, siatkarkami Dauphines Charleroi. Asterix Kieldrecht będzie zaś gospodarzem meczu na szczycie, z drużyną Gent Dames. Pozostałe trzy mecze 4. kolejki, rozegrane zostaną w różnych terminach, w dniach 30 października – 11 listopada.

Zobacz również:

Wyniki i tabela belgijskiej Ere Divisie Dames

źródło: inf. własna, Strefa Siatkówki, volleyvvb.be

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne

Więcej artykułów z dnia :
2007-10-23

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved