Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Andrzej Szewiński: Sport wyssałem z mlekiem matki

Andrzej Szewiński: Sport wyssałem z mlekiem matki

- W tamtym czasie, gdy Mama odbierała mnie z przedszkola, zrozumiałem, że jest kimś znanym - wspomina Andrzej Szewiński. - Wiele osób podchodziło do Niej, chciało porozmawiać, o coś pytało, niektórzy serdecznie pozdrawiali.

Sport wyssałem z mlekiem matki, pojmowałem go w starym stylu, dlatego też cały czas byłem wierny częstochowskiemu AZS-owi – mówi były reprezentant Polski Andrzej Szewiński. W ostatnich wyborach startował z ramienia Platformy Obywatelskiej i został wybrany na senatora w okręgu częstochowskim. Otrzymał 81 777 głosów.

Gdy Mama odbierała mnie z przedszkola zrozumiałem, że jest kimś znanym – wspomina Andrzej Szewiński. – Wielu osób podchodziło do Niej, chciało porozmawiać, o coś pytało, niektórzy serdecznie pozdrawiali. Dynamikę i skoczność przejął po matce. Dlaczego nie został lekkoatletą? „Czasem pewne sportowe pasje zaszczepią nauczyciele wychowania fizycznego – mówi Andrzej Szewiński. – Podobnie było ze mną. W szkole podstawowej trafiłem na człowieka, który kochał siatkówkę. Wówczas nie było wideo, kompaktów, komputerów, a w telewizji mieliśmy tylko dwa programy. Dzięki temu więcej czasu mogłem poświęcać na sport.Andrzej Szewiński trafił do reprezentacji szkoły, co było wielką nobilitacją. Stąd jego droga wiodła do MDK, który wówczas wyróżniał się w szkoleniu młodzieży. Z tego młodzieżowego warszawskiego klubu trafił do AZS-u Częstochowa.

Przyjechał z mamą – wspomina Stanisław Gościniak, który również oddał serce i z pół życia AZS-owi Częstochowa. – Protekcja nie była potrzebna, gdyż wcześniej widziałem Andrzeja w mistrzostwach Polski juniorów i wiedziałem, że ma zadatki na dobrego siatkarza. Mógł tutaj studiować i w ten sposób zabezpieczyć sobie zawód na przyszłość. Sam pracował na swoje wyniki. Mocno angażował we wszystko co robił. Był bardzo koleżeński.

Mariusza Sordyla poznał w kadrze juniorów. Obaj znają się już bardzo długo. Lubię Andrzeja i myślę ze wzajemnością – mówi Mariusz Sordyl, który jest obecnie II trenerem Mlekpolu AZS Olsztyn. – Gdy spotykamy staramy się wypić małą kawę i chwilę pogadać. Przez lata znajomości czasu na nudę nie było. Mam nadzieję, że nasze relacje po wyborze Andrzeja na senatora nie zmienią się.

Obecny rozgrywający Wkręt-Metu Domexu AZS- Częstochowa Paweł Woicki jest, jak sam mówi, od Andrzeja Szewińskiego młodszy o jakieś 10-12 lat. Nigdy nie dawał poznać, że jest między nami taka różnica wieku – mówi Paweł Woicki. – Jest to człowiek bardzo wesoły oraz inteligentny. Potrafił w szatni robić bardzo zabawne psikusy.

Były trener męskiej reprezentacji Ryszard Kruk dodaje, że Andrzej poszedł strasznie do przodu. Sportowcy po zakończeniu kariery są często +okaleczeni+ – powiedział Ryszard Kruk. – Ich życie w czasie kariery sprowadza się do treningu, meczu, hotelu, przejazdu. Gdy tego zabraknie, nie potrafią odnaleźć się w życiu. Andrzej Szewiński jest znakomitym przykładem jak można umiejętnie pokierować swoim życiem.

Jak dodaje Ryszard Kruk, nazwisko ma takie, że lepszego w polskim sporcie nie ma, ale potrafił wziąć na swoje barki jego ciężar, a wszystko co osiągnął zawdzięcza sobie.

Inny kolega z reprezentacji Witold Roman podkreśla, że Andrzej Szewiński był duszą drużyny. Przeniósł się z Warszawy do Częstochowy i tam odnalazł się, tam znalazł swoje miejsce – powiedział Witold Roman.

Mieszkańcy tego miejsca i okolic odwzajemnili Andrzejowi Szewińskiemu oddanymi w wyborach głosami.

Andrzej Szewiński ma 37 lat. Grał w reprezentacji Polski, AZS-ie Częstochowa i kilku zagranicznych klubach. Jego trenerem we włoskiej Brescii był Andrea Anastasi, który 16 września w Moskwie zdobył z Hiszpanią mistrzostwo Europy. Od każdego z moich nauczycieli, poczynając od Krzysztofa Maruszkina w szkole podstawowej, który zaszczepił u mnie siatkarską pasję, coś wziąłem – powiedział Andrzej Szewiński. Miałem szczęście pracować z mistrzami olimpijskimi i świata. W Senacie będę ambasadorem swego regionu. Siatkówki również.

źródło: pls.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności

Więcej artykułów z dnia :
2007-10-23

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved