Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Rusza bułgarska liga

Rusza bułgarska liga

Chyba tylko Bułgarzy mogli wymyślić taki system rozgrywek. Najwyższa klasa rozgrywkowa podzielona została na Superligę i resztę, a system rozgrywek przeniesiony z Ligi Światowej. Słowem na Bałkanach rusza kolejny sezon.

W tym sezonie zgłoszono do rozgrywek aż trzynaście zespołów (w ubiegłym sezonie było ich osiem). O mistrzostwo kraju powalczą Lukoil Neftohimik Burgas, CSKA Sofia, Rozowa Dolina Kazanlak, Lokomotiw Plowdiw, Kaliakra Kawarna, Czerno more BASK, Lewski Sikonko, Slawia Sofia, Dunaw, Pirin Balkanstroj Razlog, Marek Junion Dupnica, Arda Kardżali, Dobrudża Dobricz.

W pierwszej części sezonu zespoły podzielono na trzy grupy. Każda z nich rozegra dwa turnieje. Gospodarzami zmagań będą miejscowości Ruse, Dobricz, Kawarna, Sofia, Kardżali i Kazanlak. Po rozegraniu wszystkich sześciu turniejów dwa najlepsze zespoły z każdej grupy utworzą tak zwaną wielką szóstką, która nazwana została Superligą. Pozostałe siedem drużyn utworzy Ligę Wyższąi będzie walczyła o dwa wolne miejsca w Superlidze.Tutaj rozpoczyna się kolejna nowość w bułgarskiej lidze. Zespoły rozegrają między sobą mecze systemem z Ligi Światowej, dwa spotkania u siebie i dwa na wyjeździe. Dwie najlepsze drużyny z tej siódemki dołączą do superligowej szóstki i cała ósemka rozpocznie walkę w play-offach systemem 1-8, 2-7 itd. Ćwierćfinały rozgrywane będą do dwóch zwycięstw a półfinały oraz finał do trzech wygranych.

Grupy pierwszej fazy:

Grupa A:  Lukoil Neftohimik Burgas
      CSKA Sofia
      Rozowa Dolina Kazanlak
      Lokomotiw Plowdiw
      Kaliakra Kawarna

Grupa B:  Czerno more BASK
      Lewski Sikonko
      Slawia Sofia
      Dunaw

Grupa C:  Pirin Balkanstroj Razlog
      Marek Junion Dupnica
      Arda Kardżali
      Dobrudża Dobricz

W historii bułgarskiej siatkówki najwięcej tytułów mistrza kraju zdobył zespół CSKA Sofia (21 złotych medali), rekord próbuje pobić Lewski, który ma na swoim koncie 13 tytułów mistrza kraju. W ubiegłym roku po raz pierwszy w historii mistrzostwo Bułgarii zdobył zespół Lukoila Neftohimik.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne

Więcej artykułów z dnia :
2007-10-11

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved