Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME: Złoty medal dla Włoszek

ME: Złoty medal dla Włoszek

W rozegranym w Luksemburgu finale mistrzostw Europy, włoskie siatkarki pokonały Serbię 3:0 i zdobyły złoto. Wyrównany był jedynie pierwszy set. Potem dominowały Włoszki.

Faworytem spotkania finałowego były siatkarki Włoch. Byłe mistrzynie świata, dwukrotne wicemistrzynie Europy, oraz czwarte w ostatnich mistrzostwach świata rozgrywanych w Japonii, od wielu lat są czołową drużynę świata. Nawet brak w składzie tak znanych zawodniczek jak Elisy Togut, Simony Rinieri-Dennis czy Francesci Piccinini nie zmieniał tego faktu. Serbki, choć aktualne brązowe medalistki MŚ, mają zbyt mało doświadczenie i regularności w grze, by można było je stawiać jako na faworytki dzisiejszego finału.

Mecz rozpoczęła punktem z zagrywki Eleonora Lo Bianco, po której rywalki nie potrafiły utrzymać piłki w grze. Jednak do stanu 6:4 toczy się wyrównana walka. Wówczas skuteczne akcje ze skrzydeł Jeleny Nikolic i Jovany Barakocevic oraz w bloku i ataku z obiegnięcia Vesny Citakovic, dają szybko zawodniczkom Zorana Terzica, najpierw wyrównanie (7:7), a później prowadzenie, które z upływem czasu szybko powiększało się (7:10, 8:13). Włoszki, głównie po akcjach Taimarys Aguero i Jenny Barazza próbowały kontratakować, ale na drugą przerwę techniczną , po ataku z prawego skrzydła Anji Spasojevic, drużyny schodzą przy trzypunktowym prowadzeniu Serbii (13:16). Gdy po zablokowaniu ataku Aguero przez podwójny blok Spasojevic i Natasy Krsmanovic jest już 19:23, wydawało się, że pierwsza odsłona tego spotkania zakończy się niespodziewanym zwycięstwem ekipy z Bałkanów. Wtedy Włoszki zaryzykowały mocną zagrywką, a ponieważ coraz efektywniej z obu skrzydeł grała Antonella Del Core, a błędów nie ustrzegły się zawodniczki serbskie, to siatkarki Massimo Barboliniego wygrały pięć piłek pod rząd i objęły prowadzenie 24:23. Brakocevic z lewego ataku co prawda wyrównuje, ale Del Core zdobywa drugą piłkę setową, a zagrywkę Aguero źle przyjmuje Spasojevic i zwycięstwo Włoszek w tej partii staje się faktem.

W drugim secie, już od jego początku inicjatywę przechwyciły zawodniczki „squadra azzura”. Punkty zdobywa Aguero, bezpośrednio z zagrywki punktuje Barazza, wreszcie z lewego skrzydła Del Core umieszcza piłkę w polu gry rywalek i Włoszki prowadziły już 7:2. Po stronie serbskiej jedynie Nikolic próbowała się „odgryzać”, lecz było to zbyt mało by zmniejszyć dystans punktowy do rywalek. Przy stanie 8:6, cztery akcje z rzędu przynoszą punkty ekipie Barboliniego i po podwójnym bloku Jenny Barazza i Manueli Seccolo na Jelenie Nikolic jest już 13:6. Po bloku tych samych zawodniczek, tym razem na Jovanie Brakocevic, sędzia odgwizduje drugą przerwę techniczną (16:9). W drugiej części seta siatkarki z Półwyspu Apenińskiego, kontrolując grę, utrzymują zdobytą przewagę ( 18:12, 21:13), a partię z prawego ataku kończy bardzo dobrze spisująca się w tym meczu Manuela Seccolo, która zastąpiła Serenę Ortolani. Włoszki zagrały bardzo dobrze blokiem i skuteczne ze skrzydeł, Serbki zaś, nawet po mocnych akcjach ofensywnych na siatce, nie potrafiły umieścić piłki w polu gry rywalek, która albo wychodziła poza pole gry, albo skutecznie broniona była przez włoskie siatkarki.

Trzecia odsłona meczu, podobnie jak pierwsza, niemal do samego końca byłą wyrównana. Lepiej zaczęły Włoszki i po akcjach Seccolo i Aguero objęły prowadzenie 2:0 i tę niewielka przewagę utrzymywały do stanu 9:6. Wtedy straciły trzy punkty z rzędu. Po ataku z szóstej strefy Jeleny Nikolić, Serbki wyrównały (9:9). Od tego momentu toczyła się walka punkt za punkt. Żadna z drużyn do stanu 20:20, nie potrafiła „odskoczyć” na więcej niż jeden punkt. W tym czasie ciężar zdobywania punktów spoczywał na Taimarys Aguero i Simonie Gioli po stronie włoskiej i Jelenie Nikolic i Vesnie Citakovic w ekipie serbskiej. Prowadzenie 21:20 Włoszki uzyskały po autowej zagrywce Spasojevic. Dwa kolejne punkty zdobywa Aguero, najpierw atakiem po skosie z prawego skrzydła, a później z zagrywki, po której przyjmujące zawodniczki Terzica wyrzucają piłkę poza pole gry. Pierwszą piłkę meczową (24:20) siatkarki z basenu Morza Śródziemnego mają, gdy punkt , po „przepychance” na siatce zdobywa Eleonora Lo Bianco. Odpowiada punktem Brakocevic, lecz wkrótce potem autowa zagrywka Ivany Isailovic kończy partię i mecz.

Włochy – Serbia 3:0

(26:24, 25:18, 25:21)

Składy:

Włochy: Barazza (12), Ortolani, Aguero (20), Lo Bianco (4), Del Core (13), Gioli (4) oraz Cardullo (libero), Guiggi, Seccolo (11).

Serbia: Nikolic (13), Krsmanovic (3), Brakocevic (10), Ognjenovic (3), Citakovic (8), Spasojevic (13) oraz Cebic (libero), Isailovic (6), Majstorovic