Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME kobiet: Koncertowy mecz Polek z Serbkami

ME kobiet: Koncertowy mecz Polek z Serbkami

Reprezentacja Polski wygrała dziś w trzech setach z zespołem narodowym Serbii, w pierwszym meczu drugiej rundy mistrzostw Europy. To świetny zadatek do dalszej walki o półfinały.

Pierwszy set meczu rozpoczął się od wyraźnej przewagi polskiej reprezentacji. Skuteczne serwisy Katarzyny Skowrońskiej przyczyniły się do wysokiego prowadzenia Polek 9-1. Odrzucone od siatki Serbki nie były w stanie nawiązać skutecznej gry z przeciwnikiem. Zarówno błędy w przyjęciu zagrywki jak i w ataku spowodowały, ze prowadzenie Polek wyniosło 11-2. Wtedy to w poczynania naszych zawodniczek wkradło się rozluźnienie. Dwa skuteczne ataki Nikolić oraz złe przyjęcie serwisu u biało – czerwonych sprawiły, że Serbki zniwelowały przewagę do stanu 11-6. Czas wzięty przez trenera Marco Bonittę odniósł zamierzony efekt. Skoncentrowane „Złotka” nie popełniały większych błędów. Skuteczne w każdym elemencie siatkarskiego abecadła Polki grające widowiskową siatkówkę były nie do zatrzymania przez Serbki. Potężne ataki Małgorzaty Glinki, czy dobra gra w bloku Eleonory Dziękiewicz mobilizowały pozostałe zawodniczki do efektownych zagrań. Gra punkt za punkt od stanu 11-6 przynosi końcowy sukces w postaci zwycięstwa 25-18.

Początek drugiej odsłony meczu miał podobny przebieg jak pierwszej. Przy prowadzeniu 5-0 Polek trener Serbii Zoran Terzic bierze pierwszy czas, chcąc wybić z uderzenia przeciwnika. Polki pomimo tego grają bardzo dobrze, na pierwszą przerwę techniczną schodzą przy prowadzeniu 8-4. W tym momencie nastąpiło bardzo duże i wyraźne rozluźnienie w szeregach Polek. Raz po raz mistrzynie Europy z Zagrzebia nie potrafiły skończyć ataków własnych, co wykorzystały Serbki i objęły prowadzenie 13-11. Kolejny raz Katarzyna Skowrońska wraz z Marią Liktoras odrabiają straty i przyczyniają się do prowadzenia Polski 16-14. Od tego momentu podopieczne Bonitty kontrolowały przebieg gry. Citković oraz Spasojević nie były w stanie skończyć ataku, a punkty zdobywane przez Serbki były w większości wynikiem błędów własnych Polek. Bardzo skuteczne „Złotka” zapisują drugiego seta na swoją korzyść wygrywając go w stosunku 25-20.

Trzeci set to jednostronny popis reprezentantek Polski. Wyrównana gra punkt za punkt toczyła się do stanu 8-8. Wówczas dwa skuteczne asy serwisowe Marii Liktoras odebrały plavim dalszą ochotę do gry, kolejny czas Zorana Terzica przy stanie 10-8 dla Polski nie wybił naszych zawodniczek z uderzenia. Dwupunktowe prowadzenie Polek utrzymywało się do stanu 15-13. Wtedy w polu zagrywki pojawiła się ponownie Katarzyna Skowrońska, która po raz kolejny zaskoczyła rywalki. Serbki źle przyjmowały zagrywkę, nie kończyły ataków. Z kolei biało-czerwone dobrze blokowały i wyprowadzały kontry doprowadzając do wysokiego zwycięstwa 25-14.

Można stwierdzić że ostatni set to popis jednego aktora, którym były nasze „Złotka”, grające na luzie i z pełnym zaangażowaniem. Po drugiej stronie siatki stanęły brązowe medalistki ostatnich Mistrzostw Świata, które były zagubione i myliły się w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła.

Polska – Serbia 3:0

(25:18, 25:20, 25:14)

Polska: Katarzyna Skowrońska, Małgorzata Glina, Eleonora Dźiękiewicz, Milena Rosner, Mariola Zenik (libero) Milena Sadurek, Maria Liktoras

Serbia: Maja Ognjenović, Jelena Nikolić, Natasa Krsmanović, Vesena Citaković-Durisić, Anja Spasojević, Brizitka Molnar, Suzana Cebić (libero) oraz Jovana Vesović