Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME: Drugie zwycięstwo Polek

ME: Drugie zwycięstwo Polek

Polska pokonała Czechy 3:1 w drugim spotkaniu I rundy mistrzostw Europy. Podopieczne Marco Bonitty wielką klasę pokazały w drugim secie, kiedy odrobiły sześciopunktową stratę.

Pierwszy set rozpoczął się dobrą grą Polek w ataku. Mocne zagrania ze skrzydeł Małgorzaty Glinki i Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty dały polskiej ekipie prowadzenie 8:4. Po przerwie technicznej świetna gra blokiem i poświęcenie w obronie naszego zespołu pozwoliło na wyprowadzanie zabójczych kontr, które zwiększyły przewagę aż do 6 punktów. Silna, utrudniająca przyjęcie, zagrywka nie pozwalała zbliżyć się Czeszkom choćby na punkt. Na drugą przerwę techniczną Polki schodziły już z przewagą ośmiu oczek. Wiele błędów własnych i kłopoty w przyjęciu po przerwie technicznej uniemożliwiło Czeszkom na nawiązanie równorzędnej walki. Nawet heroiczna walka z czterema piłkami setowymi nie pozwoliła Czeszkom odmienić oblicza tego seta i przegrać go wysoko, 25:17.

Początek drugiej partii wyglądał diametralnie inaczej niż pierwszy set. Świetna gra czeskiej libero i skuteczna Matuszkova pozwoliła Czeszkom odskoczyć na 5 punktów (8:3). Po przespanym początku Polki zaczęły kończyć akcje, w czym prym wiodła Małgorzata Glinka, co pozwoliło częściowo zniwelować straty do

czeskiego zespołu. Niestety słabsza gra w przyjęciu, m.in. Mileny Rosner (została zmieniona przez Dorotę Świeniewicz), oraz świetna gra Czeszek na skrzydłach (Horki i Matuszkovej) nie pozwoliła w tej części zbliżyć się bardziej do Czeszek. Pod koniec seta Polki pokazały jednak charakter i głównie dzięki fenomenalnym atakom Glinki oraz pokerowej zmianie przeprowadzonej przez trenera reprezentacji Polski (Podolec za Sadurek) doprowadziły do stanu 24:24. Zdeprymowane świetną grą polskiej reprezentacji, czeskie zawodniczki zaczęły popełniać błędy w ataku, w wyniku czego przegrały tą partię 27:25

Początek trzeciej odsłony spotkania był niemal kopią drugiej partii. Świetny początek Czeszek i słabe przyjęcie w polskim zespole pozwoliło na wysokie prowadzenie naszych południowych sąsiadek. Pomimo udanych obron, świetnie tego dnia dysponowanej Marioli Zenik, Polki nie potrafi zakończyć punktem niemal żadnej kontry. W dodatku świetna, kombinacyjna gra czeskiej rozgrywającej i mocne ataki gwiazdy rywalek – Matuszkovej, spowodowały, że Czeszki schodziły na drugą przerwę techniczną z ośmiopunktową przewagą. Tym razem nie byliśmy świadkami zrywu Polek z poprzedniego setu i Czeszki wygrały gładko trzecią odsłonę spotkania 25:18.

Czwarty set polski zespół rozpoczął w przemeblowanym składzie (w pierwszej szóstce pojawiły się Świeniewicz, Podolec i Bełcik). Dobry początek w wykonaniu obu drużyn wróżył wyrównaną grę do końca partii. W środkowej części meczu zaczął jednak prawidłowo funkcjonować polski blok i gra skrzydłami oraz środkiem, czego wynikiem była czteropunktowa przewaga polskiego zespołu. Prowadzenie to zostało jednak szybko roztrwonione i Czeszki ponownie włączyły się do gry. Jednak spokój i opanowanie pozwoliło Polkom dowieźć korzystny wynik do końca spotkania i zakończyć go zwycięstwem 25:22 i całego meczu 3:1

Pozostaje mieć nadzieję, że dobra gra naszego zespołu pozwoli im na spokojne przebrnięcie przez fazy grupowe i walkę o medale.

Polska – Czechy 3:1

(25:17, 27:25, 18:25, 25:22)

Polska: Milena Sadurek, Katarzyna Skowrońska-Dolata, Eleonora Dziękiewicz, Maria Liktoras, Małgorzata Glinka, Milena Rosner, Mariola Zenik (libero) oraz Dorota Świeniewicz, Anna Podolec, Izabela Bełcik.

Czechy: Ivana Plchotova, Jana Senkova, Milada Spalova, Jana Simankova, Tereza Matuszkova, Helena Havelkova oraz Marketa Tomanova (libero), Helena Horka, Jana Jamborova, Katerina Bożkova, Aneta Havlickova, Michaela Jelinkova.