Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME siatkarek, gr. B: Wygrana biało-czerwonych na inaugurację

ME siatkarek, gr. B: Wygrana biało-czerwonych na inaugurację

W swoim inauguracyjnym meczu na rozgrywanych w Belgii i Luksemburgu mistrzostwach Europy, reprezentacja Polski ograła Hiszpanię 3:0. Kolejnym rywalem Polek będzie drużyna Czech.

Mecz rozpoczął się od bardzo dobrej postawy Polek. Skuteczne w ataku były Świeniewicz i Skowrońska-Dolata, Lena Dziękiewicz wykonała serię bardzo trudnych zagrywek w wyniku czego biało-czerowone wyszły na prowadzenie 4:0. Na pierwszą przerwę techniczną podopieczne Marco Bonitty schodziły prowadząc 8-5. Później Hiszpanki zaczęły odrabiać straty. Drobne problemy z przyjęciem miała kapitan reprezentacji Polski – Dorota Świeniewicz, jednak mimo to obrończynie mistrzowskiego tytułu zachowały dwu-trzy punktową przewagę. Wśród Hiszpanek dobrze spisywała się Elena Garcia, koleżanka klubowa Małgorzaty Glinki. To głównie dzięki jej atakom nasze rywalki zdołały dogonić Polki i wyrównać na 19-19. Zdeterminowanym Hiszpankom udało się nawiązać wyrównaną walkę ze „Złotkami” zaledwie do stanu 21-21. Później popełniały masę niewymuszonych błędów i zeszły z parkietu pokonane, Polska wygrywa 25-21.

W drugiej części meczu, podobnie od samego początku na prowadzenie wyszły Polki.Bardzo dobrze na środku siatki spisywała się Masza Liktoras. Nowa twarz w reprezentacji – Milena Sadurek zaskakiwała rywalki kombinacyjną grą w ataku, która mogła mieć miejsce dzięki świetnej grze w przyjęciu i obronie Marioli Zenik. Mistrzynie Europy 2005 ponownie prowadziły przez większą część seta. Większość zagrywek kierowały na libero Hiszpanii – Diana Castano Sarrias co dawało zamierzone efekty, gdyż myliła się w przyjęciu. Z akcji na akcję w ataku rozwijała się Katarzyna Skowrońska. Partię zakończyła udana seria zagrywek Marii Liktoras, co dało Złotkom prowadzenie 2-0.

Na początku trzeciego seta na prowadzenie wyszły Hiszpanki, jednak mistrzynie Europy łatwo odrobiły straty i zniwelowały przewagę. Na pierwszą przerwę techniczną Polki schodziły przegrywając 8-7. Później walka toczyła się punkt za punkt, podopieczne Bonitty zaczęły mieć kłopoty z grą w defensywie, co pozwoliło wyjść Hiszpankom na prowadzenie. W późniejszej fazie seta, numer jeden w polskim zespole była Milena Rosner, która miała w spotkaniu gorsze i lepsze momenty. To po jej atakach biało-czerwone wyszły na prowadzenie 21-18. Pod koniec partii na boisku pojawiła się powracająca do kadry – Małgorzata Glinka. Maria Liktoras ponownie jak to miało miejsce w secie drugim zaserwowała asa, co dało Polkom piłkę meczową. Ostatni punkt zdobywa blokiem, najlepsza blokująca tegorocznej WGP – Eleonora Dziękiewicz. Nasze reprezentantki pokonują Hiszpanię 3-0.

Polska – Hiszpania 3:0

(25:21, 25:22, 25:20)

Polska: Milena Sadurek (6), Katarzyna Skowrońska-Dolata (13), Dorota Świeniewicz (7), Milena Rosner (13), Eleonora Dziękiewicz (11), Maria Liktoras (10), Mariola Zenik (libero) oraz Małgorzata Glinka, Anna Podolec

Hiszpania: Elena Garcia (13), Lorena Weber (8), Maria Isabel Fernandez (6), Amaranta Fernandez (12), Patricia Aranda (4), Daniela Patino (3), Diana Castano (libero) oraz Daniela Marin, Sara Gonzalez (8), Rebeca Pazo, Esther Rodriguez