Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME kobiet: Polki na podbój Europy

ME kobiet: Polki na podbój Europy

W ostatnich latach polskie siatkarki dostarczyły kibicom mnóstwo emocji. Dwa razy z rzędu zdobywały złote medale mistrzostw Europy. Na podbój Belgii i Luksemburga Polki ruszają pod wodzą nowego szkoleniowca, Włocha Marco Bonitty. Jakie mają szanse?

Jeszcze kilka tygodni temu mało kto przypuszczał, że Polki, w mistrzostwach, mogą liczyć się w walce o medale. Dlaczego? Siatkarki były bez formy, część z nich, z różnych powodów, zrezygnowała z gry w kadrze. Szczerze mówiąc w ogóle nie było drużyny. Bonitta nie załamywał rąk, tylko ostro wziął się do pracy. Przy podpisywaniu kontraktu z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej, wiedział, że czeka go mnóstwo pracy i zadanie jakiego się podjął jest bardzo trudne. Ale wierzył w sukces, był optymistą i swoim entuzjazmem zaraził dziewczyny. Bez szemrania, na zgrupowaniu wykonywały wszystkie jego polecenia.

Nasz włoski trener tchnął w nas nowego ducha. To świetny szkoleniowiec, mistrz strategii. Gra z nami cały mecz chodząc od linii do linii. Bardzo przeżywa naszą grę. Podczas przerw technicznych może się wydawać, że nie wszystko dziewczyny rozumieją, co mówi, ale jego trzy-cztery wskazówki wystarczają, byśmy wiedziały jak mamy grać – tłumaczyła Dorota Świeniewicz, która do kadry powróciła po urlopie macierzyńskim.Optymistyczne Grand Prix

Pierwszym sprawdzianem formy dla reprezentacji Bonitty był turniej World Grand Prix. To odpowiednik męskiej Ligi Światowej. Niektórzy z obserwatorów nazywają go nawet małymi mistrzostwami świata, bo grają w nim najlepsze drużyny świata m.in. Brazylijki, Amerykanki, Kubanki, Chinki i Włoszki. Gra z czołowymi zespołami jest świetnym sposobem na sprawdzenie swoich możliwości, a także podreperowanie konta. Bo uczestnicy Grand Prix otrzymują nie tylko punkty w rankingu Międzynarodowej Federacji Siatkówki FIVB, ale również nagrody finansowe.

Polski w Grand Prix zaprezentowały się wręcz fantastycznie, choć pierwszy turniej, rozegrany w Rzeszowie, nie był zbyt udany. Mimo ambitnej postawy Polki przegrały wszystkie spotkania i zajęły ostatnie miejsce. Trzeba powiedzieć, że nie miały łatwego zadania, bo zmierzyły się z mistrzyniami świata, Rosjankami, mistrzyniami olimpijskimi Chinkami, oraz nieobliczalnymi Amerykankami. Porażki 2:3 z USA i Chinami wstydu jednak nie przynoszą. – Nasz zespół jeszcze nie jest gotowy, żeby wygrywać z takimi rywalkami – podsumował rzeszowski występ były trener męskiej reprezentacji, Ireneusz Mazur.

W kolejnych turniejach w Hongkongu i Osace stał się cud. Nasza reprezentacja przeszła metamorfozę. Rozpoczęło się od zwycięstwa nad Włoszkami, potem zrewanżowały się Chinkom, a na koniec nie dały szans siatkarkom z Dominikany. Wygrały turniej i skasowały nagrodę w wysokości 35 tysięcy dolarów. – Z meczu na mecz gra nam się lepiej, ale to dopiero początek drogi – cieszyła się po tym turnieju Dorota Świeniewicz. – Najważniejsze, że idziemy dobrą drogą. Nic tak nie motywuje, jak świadomość tego, że to co się robi ma sens i przynosi efekty – dodała.

Złotą serię nasze siatkarki kontynuowały w Osace. Naszym paniom nie oparły się Rosja, Japonia i na koniec Kazachstan. Polki po raz pierwszy w historii awansowały do turnieju finałowego. – Wbrew części opinii publicznej dokonaliśmy zmian na stanowisku trenera kadry i Marco Bonitta konsekwentnie realizuje swoje zamierzenia, czyli awansu do turnieju olimpijskiego – mówił Mirosław Przedpełski, prezes PZPS.

Podbić Belgię

Przed drużyną Bonitty kolejny sprawdzian, znacznie ważniejszy – mistrzostwa Europy, które rozegrane zostaną w Belgii i Luksemburgu. Nasza drużyna zmierzy się z Hiszpanią, Bułgarią i Czechami. Wszystkie są niżej notowane w rankingu FIVB, co nie znaczy, że będzie łatwo. Przed czterema laty, w Turcji, Bułgarki grały na mistrzostwach Europy i zajęły siódme miejsce. Ale Polkom sprawiły mnóstwo problemów. Mecz zakończył się zwycięstwem naszych zawodniczek ale dopiero po tie breaku. – Polki wygrały mistrzostwa Europy dwa razy z rzędu. W 2005 roku obroniły tytuł wywalczony wcześniej w Turcji, ale potem zaczęły się problemy, które trwają chyba do dziś. Będziemy się starać te problemy rozwiązać. Nie łatwo startuje się z pozycji broniącego, bowiem każde gorsze miejsce wywalczone w zawodach jest porażką – uważa Bonitta.

Po występach w Grand Prix trudno nie być optymistą przed zbliżającymi się mistrzostwami Europy. Nie dość, że nasza drużyna wygrywa z najlepszymi to do zespołu wróciły zawodniczki, które decydowały o jego sile w czasach Andrzeja Niemczyka. Szczególnie pojawienie się w kadrze Małgorzaty Glinki jest wspaniałą wiadomością dla kibiców. Jest ona jedną z gwiazd światowej siatkówki. W pojedynkę – co już nieraz udowadniała – potrafi rozstrzygnąć losy meczów. Jej atakom nikt nie jest w stanie się oprzeć. W kadrze doskonale zaprezentowały się także Anna Podolec, która pod nieobecność Glinki wyrosła na liderkę, debiutantka Eleonora Dziękiewicz oraz Masza Liktoras i Katarzyna Skowrońska. Jeśli nasze zawodniczki utrzymają formę z Grand Prix do mistrzostw o wynik możemy być spokojni.

Gwiazdy mistrzostw Europy siatkarek:

Eleonora Lo Bianco (Włochy)

Data urodzenia: 22.12.1979

Wzrost: 172 cm

Waga: 70 kg

Zasięg w ataku: 287 cm

Zasięg w bloku: 273 cm

Pozycja: rozgrywająca.

Mózg i liderka reprezentacji Włoch. Jedna z najlepszych rozgrywających na świecie. Odnosi sukcesy zarówno w reprezentacji jak w klubie, w Foppapedretti Bergamo.

Katarzyna Skowrońska-Dolata (Polska)

Data urodzenia: 30.06.1983

Wzrost: 187 cm

Waga: 73 kg

Zasięg w ataku: 305 cm

Zasięg w bloku: 288 cm

Pozycja: środkowa bloku

Piękna Katarzyna, bo tak mówią o niej kibice, jest podporą polskiej drużyny. Niezwykle wszechstronna. Może grać zarówno na środku siatki jak i jako atakująca.

Anna Podolec (Polska)

Data urodzenia: 30.10.1985

Wzrost: 193 cm

Waga: 71 kg

Zasięg w ataku: 318 cm

Zasięg w bloku: 305 cm

Pozycja: przyjmująca

Nadzieja polskiej siatkówki. Młoda i niezwykle uzdolniona. Trenerzy polskiej drużyny mają nadzieję, że jej talent rozbłyśnie już podczas mistrzostw Europy.

Jekaterina Gamowa (Rosja)

Data urodzenia: 17.10.1980

Wzrost: 202 cm

Waga: 80 kg

Zasięg w ataku: 321 cm

Zasięg w bloku: 310 cm

Pozycja: atakująca

Jedna z najwyższych siatkarek na świecie. Na niej spoczywa ciężar gry w ataku reprezentacji Rosji. Gdy trwoga rozgrywająca bez zastanowienia wystawia piłkę do Gamowej.

Lubow Sokołowa (Rosja)

Data urodzenia: 04.12.1977

Wzrost: 193 cm

Waga: 72 kg

Zasięg w ataku: 315 cm

Zasięg w bloku: 307 cm

Pozycja: przyjmująca

Jedna z najlepiej wyszkolonych siatkarek w reprezentacji Rosji. W kadrze niezastąpiona. Trudno wyobrazić sobie, aby bez Sokołowej Rosjanki sięgnęły po mistrzostwo świata.

Darnel Neslihan (Turcja)

Data urodzenia: 09.12.1983

Wzrost: 187 cm

Waga: 72 kg

Zasięg w ataku: 315 cm

Zasięg w bloku: 306 cm

Pozycja: atakująca

Gwiazda reprezentacji Turcji. Gdy ona jest w formie drużyna znad Bosforu gra wspaniale, gdy Neslihan prezentuje się słabiej, Turczynki przegrywają.

Angelina Gruen (Niemcy)

Data urodzenia: 02.12.1979

Wzrost: 185 cm

Waga: 74 kg

Zasięg w ataku: 309 cm

Zasięg w bloku: 287 cm

Pozycja: atakująca

Od kilku lat trudno sobie wyobrazić reprezentację Niemiec bez niej. W każdym meczu zdobywa najwięcej punktów i zawsze wybierana jest do najlepszej szóstki zawodów.

Jelena Nikolić (Serbia)

Data urodzenia: 13.04.1982

Wzrost: 194 cm

Waga: 75 kg

Zasięg w ataku: 315 cm

Zasięg w bloku: 300 cm

Pozycja: atakująca

Jedna z gwiazd drużyny Serbii, która w ostatnich mistrzostwach świata sięgnęła po brąz. Bardzo skoczna i dynamiczna. Dysponuje bardzo mocnym atakiem.

Francesca Piccinini (Włochy)

Data urodzenia: 10.01.1979

Wzrost: 180 cm

Waga: 75 kg

Zasięg w ataku: 304 cm

Zasięg w bloku: 279 cm

Pozycja: przyjmująca

Jedna z najlepszych i najpiękniejszych siatkarek świata. Gdy tylko pojawia się na parkiecie męska część publiczności bardziej interesuje się siatkówką.

Victoria Ravva (Francja)

Data urodzenia: 31.10.1975

Wzrost: 189 cm

Waga: 72 kg

Zasięg w ataku: 310 cm

Zasięg w bloku: 300 cm

Czaruje swoją grą i urodą. W siatkówce klubowej osiągnęła wszystko. Zdobywała Puchar Europy i wybierana była najlepszą siatkarką finałowych zawodów. Czas na potwierdzenie swojej klasy w reprezentacji.

źródło: supervolley.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy, reprezentacja Polski kobiet

Więcej artykułów z dnia :
2007-09-20

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved